RawTherapee 5.6 - darmowe oprogramowanie do edycji zdjęć jeszcze mocniejsze

1
Michał Chrzanowski
23 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

RawTherapee właśnie doczekało się kolejnej aktualizacji. Wersja 5.6 wprowadza między innymi poprawę wydajności i działania programu, funkcje Pseudo-HiDPI oraz Unclipped, a także możliwość zapisania w nowej zakładce swoich ulubionych ustawień.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnego programu do edycji RAW, ale nie chcesz płacić za licencje lub plany abonamentowe, to zawsze można skorzystać z darmowych, ale za to funkcjonalnych programów do postprodukcji zdjęć. Jednym z nich jest dobrze oceniany RawTherapee. Program właśnie doczekał się aktualizacji do wersji 5.6, która dostarcza zupełnie nowych funkcji i narzędzi.

lepsze skalowanie obrazu dzięki opcji Pseudo-HiDPI

Choć liczba wprowadzonych zmian może nie imponować, to producent postarał się, by aktualizacja wpłynęła na wydajność oraz ergonomię podczas pracy. Najważniejszą funkcją nowej odsłony programu jest Pseudo-HiDPI, dzięki której interfejs będzie prezentował się płynnie i wyraźnie na różnych ekranach - niezależnie od wielkości i rozdzielczości. Jest to zmiana, na którą czekało wielu użytkowników programu. Nowością jest także pojawienie się profilu przetwarzania Unclipped, który ma ułatwić zapisywanie obrazu z zachowaniem „informacji w całym zakresie tonalnym“. Do tego otrzymujemy możliwość utworzenia zakładki Ulubione, a także poprawę ogólnej wydajności działania oraz naprawę pomniejszych błędów systemowych.

nowa zakładka Ulubione

Program RawTherapee w najnowszej wersji 5.6 jest już dostępny do bezpłatnego pobrania na komputery z MacOS, Windows oraz Linus. Po więcej informacji o wprowadzonych zmianach odsyłamy na stronę rawtherapee.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Dobra wiadomość dla osób, lubiących edytować swoje zdjęcia na urządzeniach mobilnych. Ale to nie jedyne nowości.
17
1
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę synchronizacji urządzeń
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę...
Aplikacja ON1 Photo RAW z każda kolejną odsłoną staje się poważniejszą konkurencją dla Lightrooma. Jednak apetyt programistów jest znacznie większy. Już niedługo...
15
0
Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach
Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach
Nowa wersja programu Luminar pojawi się już jesienią. Jedną z głównych nowości będzie rewolucyjny system Sky Replacement Tool, oparty o układ AI. Wiemy już jak będzie...
23
0