RawTherapee 5.6 - darmowe oprogramowanie do edycji zdjęć jeszcze mocniejsze

RawTherapee 5.6 - darmowe oprogramowanie do edycji zdjęć jeszcze mocniejsze

RawTherapee właśnie doczekało się kolejnej aktualizacji. Wersja 5.6 wprowadza między innymi poprawę wydajności i działania programu, funkcje Pseudo-HiDPI oraz Unclipped, a także możliwość zapisania w nowej zakładce swoich ulubionych ustawień.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnego programu do edycji RAW, ale nie chcesz płacić za licencje lub plany abonamentowe, to zawsze można skorzystać z darmowych, ale za to funkcjonalnych programów do postprodukcji zdjęć. Jednym z nich jest dobrze oceniany RawTherapee. Program właśnie doczekał się aktualizacji do wersji 5.6, która dostarcza zupełnie nowych funkcji i narzędzi.

lepsze skalowanie obrazu dzięki opcji Pseudo-HiDPI

Choć liczba wprowadzonych zmian może nie imponować, to producent postarał się, by aktualizacja wpłynęła na wydajność oraz ergonomię podczas pracy. Najważniejszą funkcją nowej odsłony programu jest Pseudo-HiDPI, dzięki której interfejs będzie prezentował się płynnie i wyraźnie na różnych ekranach - niezależnie od wielkości i rozdzielczości. Jest to zmiana, na którą czekało wielu użytkowników programu. Nowością jest także pojawienie się profilu przetwarzania Unclipped, który ma ułatwić zapisywanie obrazu z zachowaniem „informacji w całym zakresie tonalnym“. Do tego otrzymujemy możliwość utworzenia zakładki Ulubione, a także poprawę ogólnej wydajności działania oraz naprawę pomniejszych błędów systemowych.

nowa zakładka Ulubione

Program RawTherapee w najnowszej wersji 5.6 jest już dostępny do bezpłatnego pobrania na komputery z MacOS, Windows oraz Linus. Po więcej informacji o wprowadzonych zmianach odsyłamy na stronę rawtherapee.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0