RawTherapee 5.6 - darmowe oprogramowanie do edycji zdjęć jeszcze mocniejsze

1
Michał Chrzanowski
23 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

RawTherapee właśnie doczekało się kolejnej aktualizacji. Wersja 5.6 wprowadza między innymi poprawę wydajności i działania programu, funkcje Pseudo-HiDPI oraz Unclipped, a także możliwość zapisania w nowej zakładce swoich ulubionych ustawień.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnego programu do edycji RAW, ale nie chcesz płacić za licencje lub plany abonamentowe, to zawsze można skorzystać z darmowych, ale za to funkcjonalnych programów do postprodukcji zdjęć. Jednym z nich jest dobrze oceniany RawTherapee. Program właśnie doczekał się aktualizacji do wersji 5.6, która dostarcza zupełnie nowych funkcji i narzędzi.

lepsze skalowanie obrazu dzięki opcji Pseudo-HiDPI

Choć liczba wprowadzonych zmian może nie imponować, to producent postarał się, by aktualizacja wpłynęła na wydajność oraz ergonomię podczas pracy. Najważniejszą funkcją nowej odsłony programu jest Pseudo-HiDPI, dzięki której interfejs będzie prezentował się płynnie i wyraźnie na różnych ekranach - niezależnie od wielkości i rozdzielczości. Jest to zmiana, na którą czekało wielu użytkowników programu. Nowością jest także pojawienie się profilu przetwarzania Unclipped, który ma ułatwić zapisywanie obrazu z zachowaniem „informacji w całym zakresie tonalnym“. Do tego otrzymujemy możliwość utworzenia zakładki Ulubione, a także poprawę ogólnej wydajności działania oraz naprawę pomniejszych błędów systemowych.

nowa zakładka Ulubione

Program RawTherapee w najnowszej wersji 5.6 jest już dostępny do bezpłatnego pobrania na komputery z MacOS, Windows oraz Linus. Po więcej informacji o wprowadzonych zmianach odsyłamy na stronę rawtherapee.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki
Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki
Rewolucyjne oprogramowanie od Skylum Software zadebiutuje oficjalnie już za miesiąc, ale jeszcze dziś możesz kupić Luminar 4 w przedsprzedaży o 10 dolarów taniej.
0
2
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie czarno-białych zdjęć, retusz skóry i wiele więcej
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie...
Nie każdy potrzebuje kombajnu w postaci pełnych wersji programów Photoshop czy Lightroom. Dla osób nie zajmujących się obróbką zdjęć i filmów zawodowo, Adobe ma...
24
0
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Nowa generacja edytora RAW, który dla wielu może stać się zastępstwem dla Lightrooma wprowadza szereg nowości, w tym między innymi zaawansowane funkcje maskowania i...
11
0