Darktable z nową ważną aktualizacją. Zobacz czym może zaskoczyć bezpłatna alternatywa Lightrooma

Darktable z nową ważną aktualizacją. Zobacz czym może zaskoczyć bezpłatna alternatywa Lightrooma

Nowe narzędzie do klonowania i usuwania obiektów ze zdjęć, przeprojektowany moduł odpowiadający za kolorystykę czy możliwość symulowania charakterystyki klisz filmowych - to tylko kilka z nowości, które wprowadza najnowsza aktualizacja Darktable do wersji 2.6.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnego programu do edycji RAW, ale nie chcesz płacić za licencje lub plany abonamentowe, to zawsze można skorzystać z darmowych, ale za to funkcjonalnych programów do postprodukcji zdjęć. Jednym z nich jest Darktable, który zainstalujemy na komputery z Windowsem, Mac OS i Linux. Program uznawany jest za jedną z ciekawszych alternatyw Lightrooma. Niemniej jednak w kilku kwestiach mocno odstawał od rozwiązania Adobe. Ten stan ma odmienić najnowsza aktualizacja do wersji 2.6, która wprowadza sporo wyczekiwanych funkcji.

Na najnowszą odsłonę Darktable składa się ponad pół roku pracy programistów i fotografów. W rezultacie udostępniona wersja 2.6 ma nie tylko być szybsza i stabilniejsza, lecz także ma zapewniać wcześniej niespotykane rozwiązania.

Otrzymujemy zupełnie nowy moduł dedykowany retuszowi z narzędziem do miejscowego usuwania obiektów z inteligentnym klonowaniem i „możliwością indywidualnego działania na każdym poziomie szczegółowości“. W praktyce powinien działać podobnie jak rozwiązanie „spot removal tool“ Lightrooma. Pojawił się także wcześniej niedostępny moduł filmowy, który opracowano w celu jak najlepszego symulowania i oddania charakterystyki analogowej fotografii. Wprowadzone narzędzie jest połączeniem pracy na krzywych tonalnych oraz suwakach odpowiedzialnych za ekspozycję, kontrastowość, kolorystykę i odzyskiwanie detali z ciemnych i jasnych partii kadru.

Producent przeprojektował także moduł „color balance“, dzięki czemu otrzymamy lepszą kontrolę nad barwami. Do tego dochodzi usprawniona możliwość sterowania rozmyciem maski mieszania z precyzyjnym zaznaczeniem wybranego obiektu. Pojawiła się również nowa funkcja „duplicate manager“, która ma ułatwiać tworzenie wielu wersji plików RAW i przechowywanie ich w zbiorach, co pomoże w lepszym zarządzaniu plikami.

Podobnie jak w przypadku wszystkich głównych aktualizacji wprowadzających nową wersję programu, udostępnione uaktualnienie zmienia format bazy danych, więc po uruchomieniu darktable 2.6 nie jest możliwe przejście do jego wcześniejszych wersji. Dlatego też producent przypomina, by przed aktualizacją zrobić kopię zapasową bazy danych (~ / .config / darktable / directory).

Tak więc jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z Darktable, to jego możliwości warto sprawdzić w praktyce - zwłaszcza, że jest on w pełni bezpłatny. Program w najnowszej wersji 2.6 można pobrać ze strony www.darktable.org.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1