Darktable z nową ważną aktualizacją. Zobacz czym może zaskoczyć bezpłatna alternatywa Lightrooma

0
Michał Chrzanowski
2 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowe narzędzie do klonowania i usuwania obiektów ze zdjęć, przeprojektowany moduł odpowiadający za kolorystykę czy możliwość symulowania charakterystyki klisz filmowych - to tylko kilka z nowości, które wprowadza najnowsza aktualizacja Darktable do wersji 2.6.

Jeśli poszukujesz funkcjonalnego programu do edycji RAW, ale nie chcesz płacić za licencje lub plany abonamentowe, to zawsze można skorzystać z darmowych, ale za to funkcjonalnych programów do postprodukcji zdjęć. Jednym z nich jest Darktable, który zainstalujemy na komputery z Windowsem, Mac OS i Linux. Program uznawany jest za jedną z ciekawszych alternatyw Lightrooma. Niemniej jednak w kilku kwestiach mocno odstawał od rozwiązania Adobe. Ten stan ma odmienić najnowsza aktualizacja do wersji 2.6, która wprowadza sporo wyczekiwanych funkcji.

Na najnowszą odsłonę Darktable składa się ponad pół roku pracy programistów i fotografów. W rezultacie udostępniona wersja 2.6 ma nie tylko być szybsza i stabilniejsza, lecz także ma zapewniać wcześniej niespotykane rozwiązania.

Otrzymujemy zupełnie nowy moduł dedykowany retuszowi z narzędziem do miejscowego usuwania obiektów z inteligentnym klonowaniem i „możliwością indywidualnego działania na każdym poziomie szczegółowości“. W praktyce powinien działać podobnie jak rozwiązanie „spot removal tool“ Lightrooma. Pojawił się także wcześniej niedostępny moduł filmowy, który opracowano w celu jak najlepszego symulowania i oddania charakterystyki analogowej fotografii. Wprowadzone narzędzie jest połączeniem pracy na krzywych tonalnych oraz suwakach odpowiedzialnych za ekspozycję, kontrastowość, kolorystykę i odzyskiwanie detali z ciemnych i jasnych partii kadru.

Producent przeprojektował także moduł „color balance“, dzięki czemu otrzymamy lepszą kontrolę nad barwami. Do tego dochodzi usprawniona możliwość sterowania rozmyciem maski mieszania z precyzyjnym zaznaczeniem wybranego obiektu. Pojawiła się również nowa funkcja „duplicate manager“, która ma ułatwiać tworzenie wielu wersji plików RAW i przechowywanie ich w zbiorach, co pomoże w lepszym zarządzaniu plikami.

Podobnie jak w przypadku wszystkich głównych aktualizacji wprowadzających nową wersję programu, udostępnione uaktualnienie zmienia format bazy danych, więc po uruchomieniu darktable 2.6 nie jest możliwe przejście do jego wcześniejszych wersji. Dlatego też producent przypomina, by przed aktualizacją zrobić kopię zapasową bazy danych (~ / .config / darktable / directory).

Tak więc jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z Darktable, to jego możliwości warto sprawdzić w praktyce - zwłaszcza, że jest on w pełni bezpłatny. Program w najnowszej wersji 2.6 można pobrać ze strony www.darktable.org.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Dobra wiadomość dla osób, lubiących edytować swoje zdjęcia na urządzeniach mobilnych. Ale to nie jedyne nowości.
16
1
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę synchronizacji urządzeń
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę...
Aplikacja ON1 Photo RAW z każda kolejną odsłoną staje się poważniejszą konkurencją dla Lightrooma. Jednak apetyt programistów jest znacznie większy. Już niedługo...
15
0
Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach
Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach
Nowa wersja programu Luminar pojawi się już jesienią. Jedną z głównych nowości będzie rewolucyjny system Sky Replacement Tool, oparty o układ AI. Wiemy już jak będzie...
23
0