Ekosystem Lightrooma doczekał się kolejnej aktualizacji. Wraz z nią otrzymujemy jeszcze większą funkcjonalność i nowe rozwiązania

Ekosystem Lightrooma doczekał się kolejnej aktualizacji. Wraz z nią otrzymujemy jeszcze większą funkcjonalność i nowe rozwiązania

Adobe udostępniło aktualizacje Lightrooma Classic CC i Lightrooma CC, które zawierają wiele ulepszeń opartych na propozycjach przedstawionych przez fotografów, a także usprawnienia interfejsu i wsparcie dla nowych aparatów i obiektywów.

Lightroom Classic CC

W grudniowej aktualizacji Lightrooma Classic CC inżynierowie Adobe skupili się na usprawnieniu przepływu pracy i wydajności. Najnowsza wersja programu wprowadza możliwość personalizacji położenia poszczególnych zakładek panelu Develop, co wcześniej nie było możliwe. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł poszeregować swoje ulubione i najczęściej wykorzystywane narzędzia. Poza tym wzrosła wydajność programu. Jak zaznacza producent „można zauważyć szybsze przewijanie zdjęć, a także do 5x szybsze przełączanie między biblioteką Library a modułem Develop na monitorach 4K i 5K".

Teraz także będzie można automatycznie importować zdjęcia bezpośrednio do kolekcji obrazów poprzez odpowiednie skonfigurowanie danego folderu na komputerze. Dotyczy to również importowania do kolekcji zsynchronizowanej z lightroom.adobe.com lub Lightroom CC na iOS lub Androida. Z kolei w module Book zdjęcia są teraz domyślnie dopasowywane do innych obrazów, co umożliwia ich wyrównanie do linii siatki, dzięki czemu precyzyjny układ fotografii jest bardzo prosty i przejrzysty.

Lightroom CC

Sporo nowości znajdziemy także w Lightroomie CC na komputery z systemem Mac OS i Windows. Dzięki wprowadzonej funkcji „Set as Target Album“ będziemy w stanie szybko dodawać zdjęcia do docelowego albumu z dowolnego miejsca w bibliotece - i to za pomocą jednego skrótu. Po włączeniu określonego albumu, który działa jako album docelowy, każde naciśnięcie klawisza T na klawiaturze (po wcześniejszej konfiguracji) spowoduje dodanie wybranych zdjęć do docelowego albumu. Producent udoskonalił także udostępnianie albumów z Lightrooma. Od teraz będzie można filtrować, które dokładnie zdjęcia mają zostać udostępniane w oparciu o typy i oceny gwiazdkowe, umożliwiając podzielenie się całym katalogiem lub tylko najlepszymi zdjęciami z katalogu.

Z kolei w Lightroomie CC na urządzenia mobilne otrzymamy usprawniony moduł Bilbioteki z nową kartą, która zapewnia dostęp do wszystkich zdjęć i albumów udostępnionych online do serwisu lightroom.adobe.com. Poza tym zamiast tworzyć album i udostępniać go, możesz teraz wybrać dowolną liczbę zdjęć, które chcesz przesłać. Wystarczy skorzystać z menu z trzema kropkami (w prawym górnym rogu panelu), a następnie wybrać opcję Share to Web.

Po więcej informacji o programach Adobe, jak również po możliwości pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące wsparcia dla najnowszych modeli aparatów i obiektywów odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7