Ekosystem Lightrooma doczekał się kolejnej aktualizacji. Wraz z nią otrzymujemy jeszcze większą funkcjonalność i nowe rozwiązania

1
Michał Chrzanowski
12 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Adobe udostępniło aktualizacje Lightrooma Classic CC i Lightrooma CC, które zawierają wiele ulepszeń opartych na propozycjach przedstawionych przez fotografów, a także usprawnienia interfejsu i wsparcie dla nowych aparatów i obiektywów.

Lightroom Classic CC

W grudniowej aktualizacji Lightrooma Classic CC inżynierowie Adobe skupili się na usprawnieniu przepływu pracy i wydajności. Najnowsza wersja programu wprowadza możliwość personalizacji położenia poszczególnych zakładek panelu Develop, co wcześniej nie było możliwe. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł poszeregować swoje ulubione i najczęściej wykorzystywane narzędzia. Poza tym wzrosła wydajność programu. Jak zaznacza producent „można zauważyć szybsze przewijanie zdjęć, a także do 5x szybsze przełączanie między biblioteką Library a modułem Develop na monitorach 4K i 5K".

Teraz także będzie można automatycznie importować zdjęcia bezpośrednio do kolekcji obrazów poprzez odpowiednie skonfigurowanie danego folderu na komputerze. Dotyczy to również importowania do kolekcji zsynchronizowanej z lightroom.adobe.com lub Lightroom CC na iOS lub Androida. Z kolei w module Book zdjęcia są teraz domyślnie dopasowywane do innych obrazów, co umożliwia ich wyrównanie do linii siatki, dzięki czemu precyzyjny układ fotografii jest bardzo prosty i przejrzysty.

Lightroom CC

Sporo nowości znajdziemy także w Lightroomie CC na komputery z systemem Mac OS i Windows. Dzięki wprowadzonej funkcji „Set as Target Album“ będziemy w stanie szybko dodawać zdjęcia do docelowego albumu z dowolnego miejsca w bibliotece - i to za pomocą jednego skrótu. Po włączeniu określonego albumu, który działa jako album docelowy, każde naciśnięcie klawisza T na klawiaturze (po wcześniejszej konfiguracji) spowoduje dodanie wybranych zdjęć do docelowego albumu. Producent udoskonalił także udostępnianie albumów z Lightrooma. Od teraz będzie można filtrować, które dokładnie zdjęcia mają zostać udostępniane w oparciu o typy i oceny gwiazdkowe, umożliwiając podzielenie się całym katalogiem lub tylko najlepszymi zdjęciami z katalogu.

Z kolei w Lightroomie CC na urządzenia mobilne otrzymamy usprawniony moduł Bilbioteki z nową kartą, która zapewnia dostęp do wszystkich zdjęć i albumów udostępnionych online do serwisu lightroom.adobe.com. Poza tym zamiast tworzyć album i udostępniać go, możesz teraz wybrać dowolną liczbę zdjęć, które chcesz przesłać. Wystarczy skorzystać z menu z trzema kropkami (w prawym górnym rogu panelu), a następnie wybrać opcję Share to Web.

Po więcej informacji o programach Adobe, jak również po możliwości pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące wsparcia dla najnowszych modeli aparatów i obiektywów odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Apple udostępnia Final Cut Pro X za darmo na 90 dni
Apple udostępnia Final Cut Pro X za darmo na 90 dni
W związku z epidemią wirusa COVID-19 Apple chce wspomóc twórców darmowym dostępem do swoich aplikacji. Przez najbliższe 3 miesiące będziemy mogli nieodpłatnie korzystać z jednego z najlepszych...
33
5
Affinity Photo, Designer i Publisher teraz za darmo na 90 dni
Affinity Photo, Designer i Publisher teraz za darmo na 90 dni
Firma Serif odpowiedzialna za programy z serii Affinity wychodzi naprzeciw potrzebom branży kreatywnej, przy okazji wykorzystując zaistniałą...
94
2
Adobe CC za darmo przez dwa miesiące - podpowiadamy, jak aktywować
Adobe CC za darmo przez dwa miesiące - podpowiadamy, jak aktywować
Sprawdź jak w 5 minut zmienić swój aktualny pakiet CC na darmowy przez okres 60 dni
165
6