Ekosystem Lightrooma doczekał się kolejnej aktualizacji. Wraz z nią otrzymujemy jeszcze większą funkcjonalność i nowe rozwiązania

Ekosystem Lightrooma doczekał się kolejnej aktualizacji. Wraz z nią otrzymujemy jeszcze większą funkcjonalność i nowe rozwiązania

Adobe udostępniło aktualizacje Lightrooma Classic CC i Lightrooma CC, które zawierają wiele ulepszeń opartych na propozycjach przedstawionych przez fotografów, a także usprawnienia interfejsu i wsparcie dla nowych aparatów i obiektywów.

Lightroom Classic CC

W grudniowej aktualizacji Lightrooma Classic CC inżynierowie Adobe skupili się na usprawnieniu przepływu pracy i wydajności. Najnowsza wersja programu wprowadza możliwość personalizacji położenia poszczególnych zakładek panelu Develop, co wcześniej nie było możliwe. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł poszeregować swoje ulubione i najczęściej wykorzystywane narzędzia. Poza tym wzrosła wydajność programu. Jak zaznacza producent „można zauważyć szybsze przewijanie zdjęć, a także do 5x szybsze przełączanie między biblioteką Library a modułem Develop na monitorach 4K i 5K".

Teraz także będzie można automatycznie importować zdjęcia bezpośrednio do kolekcji obrazów poprzez odpowiednie skonfigurowanie danego folderu na komputerze. Dotyczy to również importowania do kolekcji zsynchronizowanej z lightroom.adobe.com lub Lightroom CC na iOS lub Androida. Z kolei w module Book zdjęcia są teraz domyślnie dopasowywane do innych obrazów, co umożliwia ich wyrównanie do linii siatki, dzięki czemu precyzyjny układ fotografii jest bardzo prosty i przejrzysty.

Lightroom CC

Sporo nowości znajdziemy także w Lightroomie CC na komputery z systemem Mac OS i Windows. Dzięki wprowadzonej funkcji „Set as Target Album“ będziemy w stanie szybko dodawać zdjęcia do docelowego albumu z dowolnego miejsca w bibliotece - i to za pomocą jednego skrótu. Po włączeniu określonego albumu, który działa jako album docelowy, każde naciśnięcie klawisza T na klawiaturze (po wcześniejszej konfiguracji) spowoduje dodanie wybranych zdjęć do docelowego albumu. Producent udoskonalił także udostępnianie albumów z Lightrooma. Od teraz będzie można filtrować, które dokładnie zdjęcia mają zostać udostępniane w oparciu o typy i oceny gwiazdkowe, umożliwiając podzielenie się całym katalogiem lub tylko najlepszymi zdjęciami z katalogu.

Z kolei w Lightroomie CC na urządzenia mobilne otrzymamy usprawniony moduł Bilbioteki z nową kartą, która zapewnia dostęp do wszystkich zdjęć i albumów udostępnionych online do serwisu lightroom.adobe.com. Poza tym zamiast tworzyć album i udostępniać go, możesz teraz wybrać dowolną liczbę zdjęć, które chcesz przesłać. Wystarczy skorzystać z menu z trzema kropkami (w prawym górnym rogu panelu), a następnie wybrać opcję Share to Web.

Po więcej informacji o programach Adobe, jak również po możliwości pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące wsparcia dla najnowszych modeli aparatów i obiektywów odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8