Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

To już pewne. Pełna wersja Photoshopa zawita na iPada. Jest także kilka wcześniej zapowiedzianych nowości

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Październik 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Nie milknął echa po konferencji Adobe MAX, podczas której producent zaprezentował szereg nowości i aktualizacji programów wchodzących w skład rozwiązań Creative Cloud. Firma oficjalnie potwierdziła także trwające prace nad przeniesieniem pełnej wersji Photoshopa na tablety iPad.

O tym pomyśle po raz pierwszy usłyszeliśmy w lipcu tego roku, kiedy to Scott Belsky z Adobe Creative Cloud powiedział w jednym z wywiadów, że jego aspiracją jest jak najszybsze wprowadzenie wieloplatformowego programu Photoshop na rynek. „Jest wiele rzeczy, które wymagają produktu tak wyrafinowanego i zaawansowanego jak Photoshop, który będzie działał na nowoczesnym urządzeniu, takim jak iPad“ - dodał. Jednak na oficjalne potwierdzenie musieliśmy poczekać do tegorocznej konferencji Adobe MAX. Co więcej, producent udostępnił również film promujący Photoshopa na tablecie iPad. Z kolei dziennikarze z serwisu The Verge mieli okazję zapoznać się z możliwościami wczesnej wersji beta programu.

 

Pełna odsłona Photoshopa na iPada już w przyszłym roku

Z pewnością na taką funkcjonalność Photoshopa czekało wielu fotografów. Jak już pewnie zauważyliście na powyższych filmach nie jest to nowa (okrojona) odsłona programu, a raczej pełnoprawna wersja Adobe Photoshop CC, którą będziemy w stanie pobrać na iPada. Jak zapewnia producent, podstawowa architektura i bazowy kod pozostały niezmienione, to jednak interfejs programu oraz jego design przystosowano do tabletu Apple, dzięki czemu z rozwiązań Photoshopa będziemy mogli wygodnie korzystać za pomocą funkcji dotykowych lub rysika Apple Pen.

Oprócz tego pliki o rozszerzeniu PSD będzie można przechowywać w Adobe Creative Cloud. Jest to ważne, ponieważ umożliwi to pracę nad tym samym projektem na komputerze i iPadzie. Całość oczywiście zostanie natychmiastowo zsynchronizowana, co ułatwi efektywną pracę na kilku urządzeniach.

Na pełną wersję Photoshopa na iPada będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Jednak już teraz można zapisać się na listę „beta-testerów“, którzy w praktyce sprawdzą możliwości programu.

Nowe funkcje Photoshopa

Podczas konferencji Adobe MAX producent zaprezentował także kilka usprawnień desktopowej wersji Photoshopa. Otrzymujemy, wspieraną przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei, nową przestrzeń roboczą „content-aware fill“, która ma pozwolić na precyzyjną edycję, w tym podgląd na żywo w pełnej rozdzielczości. Otrzymamy panel personalizacji narzędzia Content Aware Fill, pozwalające nam m.in. precyzyjnie zaznaczać obszary, które mają przez program być brane pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu wypełnienia zaznaczenia, a także kontrolę samego sposobu próbkowania. W efekcie, jednym kliknięciem mamy dokonywać edycji, która wcześniej była wyjątkowo trudna lub nawet niemożliwa do wykonania. Możliwości tej funkcji w pełni demonstruje poniższy film instruktażowy.

 

Po aktualizacji programu dostaniemy także nowe narzędzie Frame Tool. Dzięki temu można utworzyć element zastępczy o rozmiarze lub kształcie obrazu, a następnie automatycznie go skalować, aby pasował do wybranego kształtu. Dzięki temu nie będziemy musieli ręcznie dostosowywać tych parametrów. Poniżej możecie zobaczyć możliwości nowego narzędzia Frame Tool.

 

Po więcej informacji o nowościach Adobe, jak również po możliwość pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące planów Creative Cloud dla fotografów odsyłamy na stronę producenta.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły