To już pewne. Pełna wersja Photoshopa zawita na iPada. Jest także kilka wcześniej zapowiedzianych nowości

To już pewne. Pełna wersja Photoshopa zawita na iPada. Jest także kilka wcześniej zapowiedzianych nowości

Nie milknął echa po konferencji Adobe MAX, podczas której producent zaprezentował szereg nowości i aktualizacji programów wchodzących w skład rozwiązań Creative Cloud. Firma oficjalnie potwierdziła także trwające prace nad przeniesieniem pełnej wersji Photoshopa na tablety iPad.

O tym pomyśle po raz pierwszy usłyszeliśmy w lipcu tego roku, kiedy to Scott Belsky z Adobe Creative Cloud powiedział w jednym z wywiadów, że jego aspiracją jest jak najszybsze wprowadzenie wieloplatformowego programu Photoshop na rynek. „Jest wiele rzeczy, które wymagają produktu tak wyrafinowanego i zaawansowanego jak Photoshop, który będzie działał na nowoczesnym urządzeniu, takim jak iPad“ - dodał. Jednak na oficjalne potwierdzenie musieliśmy poczekać do tegorocznej konferencji Adobe MAX. Co więcej, producent udostępnił również film promujący Photoshopa na tablecie iPad. Z kolei dziennikarze z serwisu The Verge mieli okazję zapoznać się z możliwościami wczesnej wersji beta programu.

 

Pełna odsłona Photoshopa na iPada już w przyszłym roku

Z pewnością na taką funkcjonalność Photoshopa czekało wielu fotografów. Jak już pewnie zauważyliście na powyższych filmach nie jest to nowa (okrojona) odsłona programu, a raczej pełnoprawna wersja Adobe Photoshop CC, którą będziemy w stanie pobrać na iPada. Jak zapewnia producent, podstawowa architektura i bazowy kod pozostały niezmienione, to jednak interfejs programu oraz jego design przystosowano do tabletu Apple, dzięki czemu z rozwiązań Photoshopa będziemy mogli wygodnie korzystać za pomocą funkcji dotykowych lub rysika Apple Pen.

Oprócz tego pliki o rozszerzeniu PSD będzie można przechowywać w Adobe Creative Cloud. Jest to ważne, ponieważ umożliwi to pracę nad tym samym projektem na komputerze i iPadzie. Całość oczywiście zostanie natychmiastowo zsynchronizowana, co ułatwi efektywną pracę na kilku urządzeniach.

Na pełną wersję Photoshopa na iPada będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Jednak już teraz można zapisać się na listę „beta-testerów“, którzy w praktyce sprawdzą możliwości programu.

Nowe funkcje Photoshopa

Podczas konferencji Adobe MAX producent zaprezentował także kilka usprawnień desktopowej wersji Photoshopa. Otrzymujemy, wspieraną przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei, nową przestrzeń roboczą „content-aware fill“, która ma pozwolić na precyzyjną edycję, w tym podgląd na żywo w pełnej rozdzielczości. Otrzymamy panel personalizacji narzędzia Content Aware Fill, pozwalające nam m.in. precyzyjnie zaznaczać obszary, które mają przez program być brane pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu wypełnienia zaznaczenia, a także kontrolę samego sposobu próbkowania. W efekcie, jednym kliknięciem mamy dokonywać edycji, która wcześniej była wyjątkowo trudna lub nawet niemożliwa do wykonania. Możliwości tej funkcji w pełni demonstruje poniższy film instruktażowy.

 

Po aktualizacji programu dostaniemy także nowe narzędzie Frame Tool. Dzięki temu można utworzyć element zastępczy o rozmiarze lub kształcie obrazu, a następnie automatycznie go skalować, aby pasował do wybranego kształtu. Dzięki temu nie będziemy musieli ręcznie dostosowywać tych parametrów. Poniżej możecie zobaczyć możliwości nowego narzędzia Frame Tool.

 

Po więcej informacji o nowościach Adobe, jak również po możliwość pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące planów Creative Cloud dla fotografów odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0