To już pewne. Pełna wersja Photoshopa zawita na iPada. Jest także kilka wcześniej zapowiedzianych nowości

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Październik 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Nie milknął echa po konferencji Adobe MAX, podczas której producent zaprezentował szereg nowości i aktualizacji programów wchodzących w skład rozwiązań Creative Cloud. Firma oficjalnie potwierdziła także trwające prace nad przeniesieniem pełnej wersji Photoshopa na tablety iPad.

O tym pomyśle po raz pierwszy usłyszeliśmy w lipcu tego roku, kiedy to Scott Belsky z Adobe Creative Cloud powiedział w jednym z wywiadów, że jego aspiracją jest jak najszybsze wprowadzenie wieloplatformowego programu Photoshop na rynek. „Jest wiele rzeczy, które wymagają produktu tak wyrafinowanego i zaawansowanego jak Photoshop, który będzie działał na nowoczesnym urządzeniu, takim jak iPad“ - dodał. Jednak na oficjalne potwierdzenie musieliśmy poczekać do tegorocznej konferencji Adobe MAX. Co więcej, producent udostępnił również film promujący Photoshopa na tablecie iPad. Z kolei dziennikarze z serwisu The Verge mieli okazję zapoznać się z możliwościami wczesnej wersji beta programu.

 

Pełna odsłona Photoshopa na iPada już w przyszłym roku

Z pewnością na taką funkcjonalność Photoshopa czekało wielu fotografów. Jak już pewnie zauważyliście na powyższych filmach nie jest to nowa (okrojona) odsłona programu, a raczej pełnoprawna wersja Adobe Photoshop CC, którą będziemy w stanie pobrać na iPada. Jak zapewnia producent, podstawowa architektura i bazowy kod pozostały niezmienione, to jednak interfejs programu oraz jego design przystosowano do tabletu Apple, dzięki czemu z rozwiązań Photoshopa będziemy mogli wygodnie korzystać za pomocą funkcji dotykowych lub rysika Apple Pen.

Oprócz tego pliki o rozszerzeniu PSD będzie można przechowywać w Adobe Creative Cloud. Jest to ważne, ponieważ umożliwi to pracę nad tym samym projektem na komputerze i iPadzie. Całość oczywiście zostanie natychmiastowo zsynchronizowana, co ułatwi efektywną pracę na kilku urządzeniach.

Na pełną wersję Photoshopa na iPada będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Jednak już teraz można zapisać się na listę „beta-testerów“, którzy w praktyce sprawdzą możliwości programu.

Nowe funkcje Photoshopa

Podczas konferencji Adobe MAX producent zaprezentował także kilka usprawnień desktopowej wersji Photoshopa. Otrzymujemy, wspieraną przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei, nową przestrzeń roboczą „content-aware fill“, która ma pozwolić na precyzyjną edycję, w tym podgląd na żywo w pełnej rozdzielczości. Otrzymamy panel personalizacji narzędzia Content Aware Fill, pozwalające nam m.in. precyzyjnie zaznaczać obszary, które mają przez program być brane pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu wypełnienia zaznaczenia, a także kontrolę samego sposobu próbkowania. W efekcie, jednym kliknięciem mamy dokonywać edycji, która wcześniej była wyjątkowo trudna lub nawet niemożliwa do wykonania. Możliwości tej funkcji w pełni demonstruje poniższy film instruktażowy.

 

Po aktualizacji programu dostaniemy także nowe narzędzie Frame Tool. Dzięki temu można utworzyć element zastępczy o rozmiarze lub kształcie obrazu, a następnie automatycznie go skalować, aby pasował do wybranego kształtu. Dzięki temu nie będziemy musieli ręcznie dostosowywać tych parametrów. Poniżej możecie zobaczyć możliwości nowego narzędzia Frame Tool.

 

Po więcej informacji o nowościach Adobe, jak również po możliwość pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące planów Creative Cloud dla fotografów odsyłamy na stronę producenta.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Powitajcie kodek H.266 (VVC) - dwa razy mniejszy plik, bez pogorszenia obrazu
Powitajcie kodek H.266 (VVC) - dwa razy mniejszy plik, bez pogorszenia obrazu
Ma to być "skok kwantowy w wydajności kodowania” - tak o nowym kodeku mówią jego twórcy. H.266 zmniejszy rozmiar filmów 4K dwukrotnie, bez utraty jakości.
33
0
ON1 360 zaprezentowane. Czy to rzeczywiście chmura na jaką czekali fotografowie?
ON1 360 zaprezentowane. Czy to rzeczywiście chmura na jaką czekali fotografowie?
Zgodnie z obietnicami, ON1 w pełnej krasie prezentuje usługę ON1 360, która odmienić ma sposób pracy ze zdjęciami i ich przechowywania. Czy hałas, jaki producent robił...
10
1
RNI Aerochrome - kultowy film Kodaka odtworzony w wersji cyfrowej
RNI Aerochrome - kultowy film Kodaka odtworzony w wersji cyfrowej
Kodak Aerochrome był wyjątkowym filmem specjalistycznym, którego charakterystykę trudno było odtworzyć na etapie postprodukcji zdjęć cyfrowych. Wraz z najnowszą paczką...
16
0
Powiązane artykuły