Photo Studio AR pozwala „symulować“ sesję zdjęciową z wykorzystaniem modeli 3D

0

Autor: Michał Chrzanowski

20 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Photo Studio AR to najnowszy pomysł Surpuba AR - studia zajmującego się efektami specjalnymi. Aplikacja korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR) i pozwala na ekranie urządzenia mobilnego wyświetlić rzeczywisty obraz z naniesionymi trójwymiarowymi modelami, a także symulować różne oświetlenie studyjne.

Widzieliśmy już wiele programów, które w „inteligentny sposób“ mają pomagać fotografom. Jednak opracowany przez Surpuba AR program Photo Studio AR to… umieszczenie „Simsów“ w realnym świecie. Na początek aplikacja może wydać się zaledwie ciekawostką, ale jej możliwości mogą pomóc profesjonalistom oraz ich klientom we wstępnej wizualizacji sesji zdjęciowej: rozmieszczenia oświetlenia, pozycji modela, a także efektu jaki możemy otrzymać po wykonaniu zdjęcia. Ponadto może ona stanowić prawdziwą wartość dodaną w kwestiach nauczania fotografii (zarówno studyjnej, jak i plenerowej) oraz w pracy z różnego rodzaju oświetleniem oraz opcjonalnymi akcesoriami i dyfuzorami.

Photo Studio AR wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość

Kamera urządzenia mobilnego (smartfona lub tabletu) rejestruje realny widok sceny w jakiej się znajdujemy, a aplikacja na wyświetlony obraz nanosi trójwymiarowe postaci z dostępnej w ustawieniach kolekcji. Co więcej wszystkie zostały opracowane i wygenerowane na bazie prawdziwych ludzi. Modele 3D możemy dowolnie modyfikować: decydować o ich położeniu i sposobie poruszania, zmieniać wygląd (w tym strój), czy chociażby dopasowywać wielkość w taki sposób, by wyświetlona cyfrowa postać wpasowała się w scenę. 

Ale na tym nie koniec. W aplikacji możemy także wyświetlić dodatkowe obiekty urozmaicające prezentowaną scenę. Jednak kluczową kwestią jest możliwość wygenerowania oświetlenia studyjnego oraz symulacji efektów, jakie otrzymamy z różnego rodzaju lamp i modyfikatorów. Co więcej możesz nawet zmienić położenie cyfrowego światła słonecznego, tak aby odzwierciedlało ono aktualną pozycję słońca na niebie. W tym przypadku naturalne oświetlenie zostanie połączone ze sztuczny, co może okazać się wymierną pomocą w zaplanowaniu sesji plenerowej. Natomiast całość ustawień możemy zapisać jako preset.

Aplikacja Photo Studio AR jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem iOS i Android. Niestety program jest darmowy - kosztuje 10 dolarów. Do tego dochodzą dodatkowe (na szczęście jednorazowe) płatności. Każdy z opcjonalnych elementów zwiększających funkcjonalność to wydatek jednego dolara. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.superba.biz.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
16
1
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
34
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0