Photo Studio AR pozwala „symulować“ sesję zdjęciową z wykorzystaniem modeli 3D

0
Michał Chrzanowski
20 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Photo Studio AR to najnowszy pomysł Surpuba AR - studia zajmującego się efektami specjalnymi. Aplikacja korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR) i pozwala na ekranie urządzenia mobilnego wyświetlić rzeczywisty obraz z naniesionymi trójwymiarowymi modelami, a także symulować różne oświetlenie studyjne.

Widzieliśmy już wiele programów, które w „inteligentny sposób“ mają pomagać fotografom. Jednak opracowany przez Surpuba AR program Photo Studio AR to… umieszczenie „Simsów“ w realnym świecie. Na początek aplikacja może wydać się zaledwie ciekawostką, ale jej możliwości mogą pomóc profesjonalistom oraz ich klientom we wstępnej wizualizacji sesji zdjęciowej: rozmieszczenia oświetlenia, pozycji modela, a także efektu jaki możemy otrzymać po wykonaniu zdjęcia. Ponadto może ona stanowić prawdziwą wartość dodaną w kwestiach nauczania fotografii (zarówno studyjnej, jak i plenerowej) oraz w pracy z różnego rodzaju oświetleniem oraz opcjonalnymi akcesoriami i dyfuzorami.

Photo Studio AR wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość

Kamera urządzenia mobilnego (smartfona lub tabletu) rejestruje realny widok sceny w jakiej się znajdujemy, a aplikacja na wyświetlony obraz nanosi trójwymiarowe postaci z dostępnej w ustawieniach kolekcji. Co więcej wszystkie zostały opracowane i wygenerowane na bazie prawdziwych ludzi. Modele 3D możemy dowolnie modyfikować: decydować o ich położeniu i sposobie poruszania, zmieniać wygląd (w tym strój), czy chociażby dopasowywać wielkość w taki sposób, by wyświetlona cyfrowa postać wpasowała się w scenę. 

Ale na tym nie koniec. W aplikacji możemy także wyświetlić dodatkowe obiekty urozmaicające prezentowaną scenę. Jednak kluczową kwestią jest możliwość wygenerowania oświetlenia studyjnego oraz symulacji efektów, jakie otrzymamy z różnego rodzaju lamp i modyfikatorów. Co więcej możesz nawet zmienić położenie cyfrowego światła słonecznego, tak aby odzwierciedlało ono aktualną pozycję słońca na niebie. W tym przypadku naturalne oświetlenie zostanie połączone ze sztuczny, co może okazać się wymierną pomocą w zaplanowaniu sesji plenerowej. Natomiast całość ustawień możemy zapisać jako preset.

Aplikacja Photo Studio AR jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem iOS i Android. Niestety program jest darmowy - kosztuje 10 dolarów. Do tego dochodzą dodatkowe (na szczęście jednorazowe) płatności. Każdy z opcjonalnych elementów zwiększających funkcjonalność to wydatek jednego dolara. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.superba.biz.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Adobe opracowało nowy algorytm do wykrywania cyfrowych zmian dokonanych za pomocą narzędzia skraplania z uwzględnieniem...
33
0
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Software'owy gigant chce przeprowadzić kolejny szturm na rynek aplikacji mobilnych, pokazując na konferencji Adobe MAX 2019 nowy program, który praktycznie sam robi i edytuje zdjęcia.
6
0
Technologia Content Aware wkracza do Lightrooma
Technologia Content Aware wkracza do Lightrooma
Oprócz nowości w postaci mobilnej wersji Photoshopa i oryginalnej aplikacji Photoshop Camera, Adobe wprowadziło także szereg usprawnień do poszczególnych wersji...
1
0