Lightroom Classic przyspieszy i to znacząco. Zadba o to najnowsza aktualizacja

4

Autor: Michał Chrzanowski

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Adobe wreszcie zapowiedziało kluczowe usprawnienie Lightrooma, na które czeka wielu fotografów. Program po uaktualnieniu do wersji 7.2 ma być wydajniejszy i wyraźnie szybszy - nawet o 30% przy eksporcie zdjęć. Jest jednak pewien haczyk.

W ubiegłym roku Adobe przyznało, że Lightroom jest wolny i trzeba coś wreszcie z tym zrobić. Ale takie obietnice słyszeliśmy już nie raz przy okazji zapowiedzi kolejnych aktualizacji. Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej.

Intel na ratunek

Do opracowania nadchodzącej aktualizacji Adobe zaprosiło firmę Intel, by wspólnie poradzić sobie z „kluczowymi problemami z wydajnością“. Dzięki temu Lightroom Classic uaktualniony do najnowszej wersji 7.2 ma optymalizować pracę poprzez lepsze wykorzystywanie zasobów komputera - głównie procesora i pamięci podręcznej. Powinniśmy więc zobaczyć poprawę, w tym większą prędkość między innymi przy imporcie i eksporcie, podglądzie zdjęć i generowaniu miniaturek, łączeniu HDR i panoram, a także edytowaniu fotografii i wprowadzaniu zmian w panelu Develop. Adobe nawet wykonało kilka testów na komputerach Mac OS i Windows i zapewnia, że eksportowanie 100 zdjęć RAW było przynajmniej 29% szybsze.

W czym tkwi haczyk?

Adobe swoje pomiary wykonało na naprawdę mocnych komputerach, na przykład na 10-rdzeniowym iMac Pro z 32 GB DDR4 RAM (2666 MHz), czy 8-rdzeniowym Windowsie z 64 GB DDR4 RAM (2400MHz). Tak więc, aby w pełni skorzystać z wydajności Lightrooma Classic w wersji 7.2 musimy posiadać jednostkę z procesorem o kilku rdzeniach i przynajmniej 12 GB RAM pamięci podręcznej. W innym razie nie zauważymy żadnej poprawy. Jednak jak zaznacza Adobe „większość użytkowników Lightrooma ma komputery z wydajnym procesorem z dużą liczbą RAM“.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zapowiedziana aktualizacja będzie możliwa do pobrania. Ma to jednak być już wkrótce - obiecuje producent.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
16
2
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
34
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0