Ważna aktualizacja Lightrooma CC, a wraz z nią sporo oczekiwanych funkcji

0
Michał Chrzanowski
13 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Adobe udostępniła właśnie aktualizację całego ekosystemu związanego z Lightroomem CC. Wraz z nowym uaktualnieniem pojawia się kilka ważnych funkcji, których brakowało w pierwszej wersji programu.

Lightroom CC to zupełnie nowy ekosystem Adobe, który premierę miał w październiku tego roku. Został opracowany z myślą o fotografach edytujących swoje zdjęcia na różnych urządzeniach. Nowy, intuicyjny interfejs pomaga w łatwym zarządzaniu swoimi fotografiami. Oryginalne zdjęcia, przerobione kopie, a nawet informacje dotyczące edycji są natychmiastowo synchronizowane i przechowywane w chmurze Creative Cloud. Ponadto otrzymujemy także opcje dotyczące optymalnego katalogowania zdjęć.

Jednak pierwsza wersja Lightrooma CC nie zapewniała zaawansowanych narzędzi do postprodukcji fotografii. Do teraz. Program otrzymał właśnie poważną aktualizację, która wprowadza kilka kluczowych funkcji.

Tone Curve i Split Toning

Aż trudno w to uwierzyć, ale do tej pory Lightroom CC nie oferował tych dwóch, jednych z częściej używanych funkcji. Pierwsza odpowiada za krzywą tonalną. Dzięki tej opcji możemy skorygować charakterystykę tonalną, ustawić odpowiedni kontrast oraz dokonać dodatkowej korekty zdjęcia, zmieniając na przykład balans poszczególnych kolorów z palety RGB (czerwony, zielony, niebieski).

Natomiast Split Toning to silne narzędzie, dzięki któremu możemy zmienić ogólną kolorystykę zdjęć oraz nadać im ciekawej tonacji. W praktyce wygląda to tak, że dowolne odcienie wybrane z palety barw zostają naniesione na najjaśniejsze i na najciemniejsze partie kadru. Jej umiejętne użycie może owocować ciekawymi efektami.

Warto jednak zaznaczyć, że nowe narzędzia Tone Curve i Split Toning są dostępne wyłącznie w desktopowej wersji Lightrooma CC (zarówno na komputery z MacOS, jak i Windows).

Adobe Sensei Auto Mode

Ta opcja powinna spodobać się głownie mniej zaawansowanym użytkownikom. Dzięki współpracy z Adobe Sensei (sztuczna inteligencja), Auto Mode ma precyzyjniej i efektywniej edytować zdjęcia. - Ustawiania automatyczne analizują zdjęcie i porównują je z tysiącami podobnych ujęć, które zostały poddane profesjonalnej postprodukcji. Dzięki temu natychmiastowo otrzymasz piękne i przyjemne w odbiorze zdjęcie - obiecuje producent.

Nowa funkcja Auto Mode pojawi się po zaktualizowaniu programów Lightroom CC, Lightroom CC dla iOS i Android, Lightroom CC (internetowa wersja), Lightroom Classic, a także Adobe Camera Raw.

Co jeszcze?

Osoby, które korzystają z Lightrooma CC na urządzeniach z iOS będą teraz mogły utworzyć podstawowy znak wodny (wyłącznie tekst), który zostanie naniesiony na zdjęcia przy ich eksporcie na tablety lub smartfony. Poza tym mobilna wersja programu ma być teraz szybsza. Z kolei użytkownicy Lightrooma CC na Androidzie znajdą w nim kilka nowych skrótów aktywujących poszczególne funkcje. Aktualizacja poprawi również kilka błędów. Co więcej w Lightroomie CC pojawiła się także opcja „Change Capture Time“, która umożliwia zmianę daty i czasu wykonanego zdjęcia.

Wraz z aktualizacją program wspiera także zaprezentowane ostatnio aparaty: Sony A7R III, Leica CL, Canon G1X Mark III, czy Lumix G9. Więcej informacji możecie znaleźć na blogu Adobe.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system retuszu twarzy
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system...
AI Skin Enhancer & Portrait Enhancer to dwie nowe funkcje oparte o układy AI, które wzbogacą imponująco zapowiadającą się 4. odsłonę aplikacji.
9
2
Nowa funkcja Auto Reframe w Adobe Premiere Pro pozwoli błyskawicznie dostosować format filmu do różnych platform i wyświetlaczy
Nowa funkcja Auto Reframe w Adobe Premiere Pro pozwoli błyskawicznie dostosować format filmu do...
Czy tego chcemy czy nie, media społecznościowe sprawiły, że pionowe wideo stało się faktem i klienci często wymagają przygotowania filmów także w takim wariancie. Na...
7
0
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur to program, o którym zrobiło się głośno za sprawą tego, że dokonuje edycji zdjęć automatycznie, z minimalnym wkładem użytkownika. Teraz możecie go pobrać za...
67
10