MacPhun Luminar dostępny także na Windows

MacPhun Luminar dostępny także na Windows

Luminar - wielokrotnie nagradzany program do edycji zdjęć - został w końcu zaprezentowany w wersji na Windowsa. Ta jedna z popularniejszych alternatyw Lightrooma jest już dostępna do bezpłatnego pobrania.

O alternatywach Lightrooma i Photoshopa słyszeliśmy już nie raz. Oprócz DxO Optics Pro i skierowanego do profesjonalistów Capture One są także takie programy jak Affinity Photo, Alien Skin Exposure X czy ON1 Photo RAW. Jednak jednym z szybciej rozwijających się rozwiązań zyskujących na coraz to większej popularności jest zaprezentowany po koniec ubiegłego roku przez firmę MacPhun, Luminar. Najpierw pojawiła się wersja na Mac OS i już 5 miesięcy po premierze została nagrodzona prestiżową nagrodą TIPA za „najlepszy software do edycji zdjęć 2017 roku“. Teraz producent udostępnił Liminar także na Windowsa. Jednak jak na razie jest to wersja beta.

 

Jedną z większych zalet Luminar jest możliwość dostosowania interfejsu do preferencji i poziomu zaawansowana użytkownika, co pozwolić ma na wygodną i efektywną pracę tak hobbystom, jak i profesjonalnym fotografom. Dla przykładu program można uruchomić w trybie filtrów, który będzie przypominać rozbudowanego Instagrama, lub na przykład w trybie zoptymalizowanym pod retusz portretów czy fotografię krajobrazową. Oczywiście dla profesjonalistów przygotowano także interfejs oferujący pełną funkcjonalność aplikacji. Co najważniejsze, każdy z zaprogramowanych trybów można dalej personalizować względem naszych potrzeb.

 

Pod względem funkcji otrzymujemy podobny zestaw co w przypadku Lightrooma, jednak wzbogacony o możliwość pracy na warstwach i ich mieszania, szparowania i wycinania obiektów, rozbudowane menu maskowania oraz opcję tworzenia własnych pędzli, co wielu osobom będzie w stanie zastąpić Photoshopa. Do tego otrzymujemy kilkadziesiąt pomniejszych funkcji ułatwiających pracę, których nie oferują produkty Adobe.

Do tej pory z programu (jednorazowa opłata w wysokości 59 dolarów) mogli skorzystać jedynie użytkownicy systemu Mac OS. Teraz tę możliwość otrzymali także posiadacze komputerów z Windowsem. Producent udostępnił bezpłatną wersję beta, która będzie sukcesywnie aktualizowana. Pełna wersja programu kompatybilnego z Windowsem powinna pojawić się pod koniec 2017 roku.

Testowa wersja Luminar jest już dostępna do pobrania ze strony macphun.com/beta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu
13 Lis 2017
Nowy bezlusterkowiec Olympusa to już trzecia odsłona jednej z najbardziej popularnych amatorskich konstrukcji na rynku. E-M10 III z jednej strony wprowadza istotne usprawnienia, z drugiej wydaje się być kierowany do mniej wymagającego odbiorcy niż poprzednik. Przekonajmy się więc, czy jest jego godnym następcą.
1
Quadralite A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
9 Lis 2017
Przedwczoraj w Krakowie odbyła się polska premiera Quadralite A1, a my mogliśmy nieco bliżej zapoznać się z tym kompaktowym rozwiązaniem. Czy jest to jedynie zewnętrzna lampa błyskowa do smartfona, a może to coś znacznie więcej? Zobaczcie sami.
1
Panasonic Lumix DMC-G9 - pierwsze wrażenia
8 Lis 2017
Spodziewaliśmy się następcy amatorskiego G80, ujrzeliśmy zaawansowany korpus dla profesjonalistów. Specyfikacja sugeruje, że G9 ma rywalizować z topowymi modelami konkurencji, wprowadza też kilka ciekawych nowości...
7
Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S - zdjęcia przykładowe
8 Lis 2017
Podczas premiery aparatu mieliśmy także okazje wykonać pierwsze zdjęcia najnowszym, kompaktowym teleobiektywem Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S. Zobaczcie, na co go stać.
0