Fotr: mobilna aplikacja, która wydrukuje każde zdjęcie… nawet to słabe

Fotr: mobilna aplikacja, która wydrukuje każde zdjęcie… nawet to słabe

Fotr to jedna z nowszych fotograficznych aplikacji dostępnych na system iOS. Jednak od innych typowych rozwiązań odróżnia ją jedna zasadnicza rzecz - podejście do fotografowania. Z Fotr możemy zapomnieć o setkach wykonanych zdjęć.

Fotr to chyba jedyna obecnie dostępna na iPhone’a aplikacja, która filozofią i podejściem do fotografowania przywodzi na myśl czasy analogowe. Program zachowuje się tak jak klasyczny aparat na klisze filmowe. Wymaga od nas zakupu „cyfrowego negatywu“, zaś każde uchwycone zdjęcie zostanie wywołane i przysłane do nas pocztą. Jak zapewnia producent, idea aplikacji jest prosta. Wielu młodych fotografów wychowanych w erze cyfrowej fotografii kupuje aparaty analogowe, by lepiej rozumieć tę dziedzinę sztuki i szlifować swoje umiejętności. Teraz taka możliwość będzie też dostępna w świecie fotografii mobilnej.

Film jest drogi więc to sprawia, że myślisz przed wykonaniem zdjęcia. Niestety obecnie ludzie robią niemal nieograniczoną liczbę cyfrowych ujęć, które zostają zapisane na dyskach pamięci. W efekcie nikt tak naprawdę nie ma wystarczająco czasu, by przejrzeć każdą z wykonanych fotografii - mówi założyciel Fotr, Ondrej Loudil. Chcieliśmy, aby zdjęcia uchwycone za pomocą Fotr były namacalne. Dzięki tej aplikacji możemy zapomnieć o tysiącach cyfrowych i niewidzialnych obrazów. Wydrukuje ona każdą fotografię, bez wyjątku - dodaje Loudil.

Sama idea Fotr jest szlachetna choć dosyć ryzykowna i tak naprawdę trudno jest przewidzieć, czy aplikacja okaże się popularna. Na pewno będzie jedną z bardziej wymagających. Fotr możemy bezpłatnie pobrać z Apple Store. Jednak aby efektywnie korzystać z programu będziemy zmuszeni zakupić „rolkę cyfrowego negatywu“ - 24, 36 klatek w kolorze lub monochromie. Wybierać będziemy mogli spośród popularnych symulacji klisz filmowych takich jak Neopan, Kodak Tri-X, Fuji Velvia i Fuji Superia. Każde wykonane zdjęcie zostanie wywołane i przesłane do nas pocztą. Ceny wahają się od 17 do nawet 34 dolarów i zależą od rodzaju wybranego filmu oraz wielkości wywołanego zdjęcia (4x6“ lub 5x7“).

Czy waszym zdaniem Fotr okaże się sukcesem? A może wręcz przeciwnie, dołączy do zapomnianych aplikacji systemu iOS? Jedno jest pewne - Fotr to powrót do korzeni klasycznej fotografii w cyfrowym wydaniu. Jeżeli jesteście zainteresowani przetestowaniem programu, to koniecznie odwiedźcie stronę fotr.co lub serwis Apple Store.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1