Zuiko Digital 25mm f/2.8 - Olympus serwuje naleśnika

Olympus zaprezentował obiektyw odpowiadający kątem widzenia małoobrazkowemu standardowi 50mm. Jest to konstrukcja nietypowa, typu "pancake", a więc niezwykle płaska. Jego grubość wynosi jedynie 23,5 milimetra. W połączeniu z niewielkim Olympusem E-420 stanowi ciekawą propozycję dla fotoamatorów stawiających na kompaktowe rozmiary sprzętu.
Można dyskutować, czy obiektyw typu {ITL|pancake był najpilniejszą potrzebą w "szklarni" Olympusa. Pewne jest, że każdy sympatyk systemu 4/3 cieszy się z jego wprowadzenia. Kąt widzenia dzisiejszej premiery odpowiada małoobrazkowemu standardowi 50mm. Do tej pory w E-Systemie dostępna była jedynie Leica o ogniskowej 25mm i dość wysokiej cenie.


Nowy Zuiko 25mm f/2,8 nie zachwyca światłem - bo nie może zachwycać. W tym przypadku dobrze widać zasadę "coś za coś". Trudno pogodzić niewielkie wymiary (23,5mm grubości) i wagę (95g) z dużym otworem względnym. Producent podkreśla, że grubość zestawu Zuiko 25mm f/2,8 plus E-420 wynosi tylko 76,5 mm. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 20 cm, co przekłada się na skalę odwzorowania 1:5,2. Konstrukcja optyczna obiektywu jest dość prosta - to tylko pięć soczewek w czterech grupach. Aberracje mają być ograniczone dzięki dwustronnie asferycznemu elementowi.

Zuiko Digital 25mm f/2.8 z Olympusem E-420

Obiektyw będzie sprzedawany wraz z zakręcaną aluminiową osłoną. Trafi do sprzedaży w kwietniu i bedzie kosztował około 900 złotych.] Poniżej prezentujemy specyfikację obiektywu oraz informację prasową producenta:

NazwaZuiko Digital 25 mm F2.8 "Pancake"
Typstałoogniskowy obiektyw standardowy do lustrzanek 4/3
Konstrukcja5 elementów w 4 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak
Ogniskowa25 mm (pole widzenia odpowiadające 50 mm w małym obrazku)
Otwór maksymalnyF2,8
Dystans min.0,2 m
Kątb.d.
Przesłona
  • F2,8 - F22
  • 7 listków
MocowanieSystem 4/3
Powiększeniemaks. 1x
Filtr43 mm
Osłonaaluminiowa, zakręcana
Obudowab.d.
Wymiary64 x 23,5 mm
Waga95 g
Akcesoriaopcjonalnie:
  • konwerter EC-14
  • konwerter EC-20
  • pierścień pośredni EX-25
Uwagiobiektyw typu "pancake" - "naleśnik"
Artykuł na FotopolisZuiko Digital 25mm f/2.8 - Olympus serwuje naleśnika


ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 - obiektyw typu "pancake" nadaje całkiem nowe znaczenie określeniu kompaktowy

Warszawa, 5 marca 2008 -
przy całkowitej długości wynoszącej 23.5mm i wadze zaledwie 95g, nowy obiektyw ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 typu "pancake" podkreśla w jeszcze większym stopniu mobilność sprzętu Olympus. W połączeniu z wprowadzaną właśnie lustrzanką E-420, reprezentuje on najbardziej kompaktowe dostępne obecnie połączenie korpusu i obiektywu - ich łączna grubość wynosi zaledwie 76.5mm. Ten pozwalający się zabrać wszędzie obiektyw o stałej ogniskowej wyróżnia się doskonałą optyką, dużą jasnością przy maksymalnym otworze przysłony 1:2.8 oraz niewielką minimalną odległością ogniskowania. Charakteryzując się długością ogniskowej, która odpowiada 50mm w systemach małoobrazkowych, obiektyw ten zapewnia kąt widzenia zbliżony do ludzkiego oka - dlatego też jest to idealny standardowy obiektyw do codziennego użytkowania. Spełniając założenia standardu Cztery Trzecie model ten jest w pełni kompatybilny ze stworzoną dla fotografii cyfrowej gamą produktów i rozwiązań Olympus E-System. Obiektyw typu "pancake" ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 będzie dostępny począwszy od końca kwietnia 2008r.

Przy długości wynoszącej zaledwie 23.5mm oraz wadze 95g, wyjątkowo cienki i lekki obiektyw Olympus ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 typu "pancake" jest idealny dla mobilnych osób fotografujących cyfrową lustrzanką. Po zamocowaniu na aparacie Olympus E-410 lub nowo wprowadzonym modelu E-420, sprawia on, że całkowita długość korpusu i obiektywu wynosi zaledwie 76.5mm - dzięki czemu aparat można zarówno wygodnie nosić, jak i przechowywać w naprawdę ograniczonej przestrzeni.

Dwustronnie asferyczne elementy optyczne zapewniają optymalną korekcję aberracji i przenoszą obraz wyróżniający się wyjątkową ostrością i wyrazistością na całej powierzchni kadru, aż do samych krawędzi. Co więcej, aby zoptymalizować fotografowanie pod światło, ten stało-ogniskowy obiektyw korzysta ze specjalnie stworzonych powłok minimalizujących efekty duszków i poświaty. Przy jasności 1:2.8 oraz kołowej przysłonie fotografujący mogą tworzyć zdjęcia panując nad strefą ostrości, jak również mogą wykorzystywać naturalne efekty nieostrości wybranego planu ujęcia.

Przy długości ogniskowej odpowiadającej 50mm w aparacie małoobrazkowym ten obiektyw typu "pancake" zapewnia niemal naturalne pole widzenia, niezwykle podobne to tego, co można ogarnąć ludzkim okiem. Zaś przy wynoszącej zaledwie 20cm minimalnej odległości nastawienia ostrości fotografujący może znacznie zbliżyć się do fotografowanego obiektu, co przyczynia się do jeszcze większej wszechstronności tego kompaktowego obiektywu.

By podkreślić elegancki i prosty wygląd tego obiektywu ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 posiada również nakręcaną przednią zakrywkę obiektywu. Zaprezentowany ultra-cienki i ultra lekki model będzie dostępny począwszy od kwietnia 2008.

Obiektyw ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 - podstawowe cechy:

- Ultra-kompaktowy obiektyw typu "pancake"
- Stała długość ogniskowej 25mm (ekwiwalent ogniskowej 50mm w aparatach małoobrazkowych)
- Jasny otwórz przesłony 1:2.8
- Zaledwie 23.5mm grubości oraz 95g wagi
- Minimalna odległość ogniskowania wynosi jedynie 20cm
- Dostarczany wraz z aluminiową nakręcaną zakrywką obiektywu

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1