Super-Vario-Elmarit-SL 14–24 mm f/2.8 ASPH. i Super-APO-Summicron-SL 21 mm f/2 ASPH. - nowe szerokie kąty do systemu SL

Autor: Krzysztof Mularczyk

19 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Klasyczny szerokokątny zoom dla profesjonalistów oraz wyjątkowy stałoogniskowy model APO-Summicron-SL, który spełniać ma najwyższe standardy. Takie dwie nowości do aparatów z bagnetem L-Mount serwuje dziś Leica.

Leica rozszerza portfolio swoich obiektywów o dwa szerokokątne modele - jasny ultraszerokokątny zoom Super-Vario-Elmarit-SL 14–24 mm f/2.8 ASPH. oraz wysokiej klasy stałoogniskowy Super-APO-Summicron-SL 21 mm f/2 ASPH. Oba znajdą zastosowanie w różnych projektach fotograficznych i filmowych: od architektury i wnętrz, przez reportaże i sesje, aż po astro i krajobraz.

Obydwa nowe obiektywy wzbogacają nie tylko system Leica SL, ale także stale poszerzającą się ofertę sojuszu L-Mount.

Leica Super-Vario-Elmarit-SL 14–24 mm f/2.8 ASPH.

Nowy ultraszerokokątny zoom będzie najszerszym w gronie obiektywów Leica SL. Stanowi też płynne rozszerzenie w dół zakresu ogniskowych dla użytkowników Leica Vario-Elmarit-SL 24-70 f/2.8 ASPH. i razem z nim tworzą zgrabny i lekki zestaw.

Obudowa nowego obiektywu jest całkowicie metalowa. Wykonano ją z aluminium, anodowano na czarno i uszczelniono przez pyłem i zachlapaniami. Jak na pełnoklatkową konstrukcję tego typu, SL 14–24 f/2.8 jest dosyć lekki i poręczny, choć od konkurencyjnej Sigmy jednak 60 g cięższy - przy wymiarach 85 x 131 mm waży 855 g.

Konstrukcja optyczna opiera się na 18 elementach ustawionych w 13 grupach. Ma gwarantować ostry obraz od brzegu do brzegu kadru oraz wolny od dystorsji i aberracji chromatycznej. Przednia soczewka pokryta jest ponadto hydrofobową powłoką Aqua-Dura.

Obiektyw nie ma przedniego mocowania filtrów, ale producent zadbał o specjalny uchwyt na filtry żelowe przy mocowaniu bagnetowym.

Leica Super-APO-Summicron-SL 21 mm f/2 ASPH.

Kolejny wysokiej klasy obiektyw z serii APO-Summicron-SL, która wyróżnia się najwyższą wydajnością optyczną i imponują szybkim, niezawodnym autofokusem Dual Synchro DriveTM. Podobnie jak pozostałe obiektywy o ogniskowej 28, 35, 50, 75 lub 90 mm, Super-APO-Summicron-SL 21 f/2 ASPH. ma te same kompaktowe wymiary i tą samą średnicą filtra E67 - pomimo ekstremalnego kąta widzenia.

Producent podkreśla jednak, że jest to pierwsza tego typu konstrukcja APO na świecie. Większość elementów obiektywu wykonana jest z wysokiej jakości specjalnych szkieł, których niezwykle skomplikowana obróbka wymaga najbardziej innowacyjnych metod produkcji. Łącznie zastosowano 14 precyzyjnie wykonanych soczewek – w tym trzech z powierzchnią asferyczną. Taki układ optyczny ma zapewniać najwyższą możliwą jakość obrazu, nawet przy całkowicie otwartej przysłonie.

Zaletą nowego obiektywu jest także minimalna odległość ogniskowania wynosząca zaledwie 21 cm, co pozwoli na efektywne ujęcia detali (powiększenie 1:5,3), a w połączeniu z dużym maksymalnym otworem przysłony selektywne wykorzystanie ostrości i rozmycia.

Wymiary Leica Super-APO-Summicron-SL 21 mm f/2 ASPH. to 73 x 102 mm, a waga 789 g.

Szerokokątne obiektywy Leica - cena i dostępność

Cena detaliczna Leica Super-Vario-Elmarit-SL 14–24 mm f/2.8 ASPH. ma wynosić 12 400 zł, natomiast Leica Super-APO-Summicron-SL 21 mm f/2 ASPH. będzie kosztować 26 300 zł. Obiektywy będzie można kupić we wszystkich Leica Store’ach, sklepie internetowym Leica i u autoryzowanych dealerów.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
11
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20