Wydarzenia
BEIKS MEDIA SHOW 2024 - poznaj program wydarzenia
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go specjalnie z myślą o wymagającej astrofotografii krajobrazu.
Nowy obiektyw to jedyny na świecie model, który łączy ultra szerokokątną ogniskową 14 mm z przysłoną f/1.4. W porównaniu do swojego poprzednika, czyli Sigmy 14 mm f1.8 DG HSM, udało się zachować rozmiar i wagę obiektywu (porównując wersje z moc. Sony E oraz L-mount), przy jednoczesnym zwiększeniu maksymalnej przysłony z f/1.8 do f/1.4.
Na tę zaawansowaną konstrukcję optyczną składa się 19 soczewek w 15 grupach, z czego 1 soczewka jest wykonana ze szła SLD (o niskiej dyspersji), 3 soczewki FLD (o charakterystyce zbliżonej do fluorytu) oraz 4 soczewki asferyczne. Pozwoliło to na skuteczną korekcję wszelkiego rodzaju aberracji, w tym komy, która zniekształca kształt gwiazd, a więc której redukcja jest kluczowa w astrofotografii.
Oprócz optyki Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art została wyposażony jest w wiele funkcji wspierających fotografowanie gwiezdnych krajobrazów.
Odłączane gniazdo statywu kompatybilne z typem Arca-Swiss. Obiektyw jest wyczuwalnie cięższy z przodu, więc łącznik statywowy pomaga w stabilniejszym zamocowaniu go na statywie. Kształt został zaprojektowany tak, aby zapobiegać zakłóceniom nawet podczas korzystania z grzałki obiektywu.
Przełącznik do blokowania ręcznego ustawiania ostrości w żądanej pozycji. Zapobiega przesunięciom ostrości spowodowanym niezamierzonym użyciem pierścienia ostrości. Jest to przydatne w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania.
Specjalnie zaprojektowany przód obiektywu zapobiega wysunięciu się ogrzewacza obiektywui spowodowaniu winietowania na obrzeżach ekranu (grzałka w kształcie paska, która jest owinięta wokół obiektywu, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej wewnątrz obiektywu, gdy temperatura spada).
Tylny uchwyt filtra jest standardowym wyposażeniem mocowania obiektywu do mocowania tylnego filtra arkuszowego. Dostępny jest również mechanizm blokujący, który zapobiega wypadnięciu filtra.
Osłona przedniej soczewki z mechanizmem blokującym. Posiada również nowo opracowane gniazda filtrów, które mogą pomieścić dwa tylne filtry w zależności od zastosowania. Nasadka jest specjalnie zaprojektowana dla 14mm F1.4 DG DN | Art, aby chronić filtry arkuszowe przed zadrapaniami i brudem, zapewniając jednocześnie, że nie zostaną one omyłkowo wyjęte lub zapomniane.
Oprócz funkcjonalności zarezerwowanych specjalnie do fotografowania gwiezdnych pejzaży, obiektyw jest wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne fotografowanie, jak np. przycisk AFL, do którego można przypisać dowolną funkcję.
Jak każdy obiektyw DG DN Art, tak i 14 mm f/1.4 posiada pierścień przysłony z opcją blokady, który może być używany zarówno w trybie skokowym jak i płynnym. Korpus jest uszczelniony na wypadek kurzu czy zachalapania, a przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i oleofobową, czeki czemu z obiektywu można korzystać także w trudnych warunkach. Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada liniowy silnik HLA, dzięki czemu ostrość jest ustawiana szybko, cicho i niezwykle precyzyjnie.
Nowy obiektyw będzie dostępny na mocowaniach Sony E oraz L-mount. Ma się pojawić w sprzedaży 23 czerwca, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 7 390 zł brutto. To tyle samo co jego poprzednik ze światłem f/1.8!
Producent udostępnił już kilka zdjęć przykładowych z nowego obiektywu. Nie są w pełnej rozdzielczości i mają wykasowany EXIF, ale pozwalają już wstępnie ocenić m.in. skuteczność korekcji komy (choć nie wiadomo na jakiej przysłonie).