Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go specjalnie z myślą o wymagającej astrofotografii krajobrazu.

Nowy obiektyw to jedyny na świecie model, który łączy ultra szerokokątną ogniskową 14 mm z przysłoną f/1.4. W porównaniu do swojego poprzednika, czyli Sigmy 14 mm f1.8 DG HSM, udało się zachować rozmiar i wagę obiektywu (porównując wersje z moc. Sony E oraz L-mount), przy jednoczesnym zwiększeniu maksymalnej przysłony z f/1.8 do f/1.4.

Na tę zaawansowaną konstrukcję optyczną składa się 19 soczewek w 15 grupach, z czego 1 soczewka jest wykonana ze szła SLD (o niskiej dyspersji), 3 soczewki FLD (o charakterystyce zbliżonej do fluorytu) oraz 4 soczewki asferyczne. Pozwoliło to na skuteczną korekcję wszelkiego rodzaju aberracji, w tym komy, która zniekształca kształt gwiazd, a więc której redukcja jest kluczowa w astrofotografii.

Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art to obiektyw stworzony do astrofotografii

Oprócz optyki Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art została wyposażony jest w wiele funkcji wspierających fotografowanie gwiezdnych krajobrazów.

Łącznik statywowy

Odłączane gniazdo statywu kompatybilne z typem Arca-Swiss. Obiektyw jest wyczuwalnie cięższy z przodu, więc łącznik statywowy pomaga w stabilniejszym zamocowaniu go na statywie. Kształt został zaprojektowany tak, aby zapobiegać zakłóceniom nawet podczas korzystania z grzałki obiektywu.

Przełącznik MFL (ręczna blokada ostrości)

Przełącznik do blokowania ręcznego ustawiania ostrości w żądanej pozycji. Zapobiega przesunięciom ostrości spowodowanym niezamierzonym użyciem pierścienia ostrości. Jest to przydatne w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania.

Uchwyt na ogrzewacze obiektywu

Specjalnie zaprojektowany przód obiektywu zapobiega wysunięciu się ogrzewacza obiektywui spowodowaniu winietowania na obrzeżach ekranu (grzałka w kształcie paska, która jest owinięta wokół obiektywu, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej wewnątrz obiektywu, gdy temperatura spada).

Tylny uchwyt filtra

Tylny uchwyt filtra jest standardowym wyposażeniem mocowania obiektywu do mocowania tylnego filtra arkuszowego. Dostępny jest również mechanizm blokujący, który zapobiega wypadnięciu filtra.

Specjalnie zaprojektowany przedni dekielek z mechanizmem blokującym i otworami na filtry

Osłona przedniej soczewki z mechanizmem blokującym. Posiada również nowo opracowane gniazda filtrów, które mogą pomieścić dwa tylne filtry w zależności od zastosowania. Nasadka jest specjalnie zaprojektowana dla 14mm F1.4 DG DN | Art, aby chronić filtry arkuszowe przed zadrapaniami i brudem, zapewniając jednocześnie, że nie zostaną one omyłkowo wyjęte lub zapomniane.

Wysoka jakość optyki idzie w parze z solidnym wykonaniem

Oprócz funkcjonalności zarezerwowanych specjalnie do fotografowania gwiezdnych pejzaży, obiektyw jest wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne fotografowanie, jak np. przycisk AFL, do którego można przypisać dowolną funkcję.

Jak każdy obiektyw DG DN Art, tak i 14 mm f/1.4 posiada pierścień przysłony z opcją blokady, który może być używany zarówno w trybie skokowym jak i płynnym. Korpus jest uszczelniony na wypadek kurzu czy zachalapania, a przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i oleofobową, czeki czemu z obiektywu można korzystać także w trudnych warunkach. Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada liniowy silnik HLA, dzięki czemu ostrość jest ustawiana szybko, cicho i niezwykle precyzyjnie.

Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - cena i dostępność

Nowy obiektyw będzie dostępny na mocowaniach Sony E oraz L-mount. Ma się pojawić w sprzedaży 23 czerwca, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 7 390 zł brutto. To tyle samo co jego poprzednik ze światłem f/1.8!

Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe

Producent udostępnił już kilka zdjęć przykładowych z nowego obiektywu. Nie są w pełnej rozdzielczości i mają wykasowany EXIF, ale pozwalają już wstępnie ocenić m.in. skuteczność korekcji komy (choć nie wiadomo na jakiej przysłonie).

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły