Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS Sports - rekordowy zoom wkracza do świata bezlusterkowców

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

To pierwszy teleobiektyw do bezlusterkowców o tak szerokim zakresie ogniskowych. Choć powstał na bazie znanej wersji lustrzankowej, producent gruntownie go przeprojektował.

Nowa konstrukcja optyczna, lżejsza waga, wydajniejsza stabilizacja, szybszy autofokus i ulepszona ergonomia - wygląda na to, że z wersją lustrzankową, nowy obiektyw Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS łączy już jedynie ten sam szeroki zakres ogniskowych i jasność. Cała konstrukcja została bowiem znacznie ulepszona. Dzisiejsza premiera to radosny dzień dla miłośników fotografii przyrodniczej i sportowej, ale jedynie dla użytkowników aparatów Sony i Panasonic/Leica, bo tylko z bagnetami E i L-mount nowa Sigma będzie dostępna.

Konstrukcja lżejsza ale nadal solidna i wytrzymała

Nowy model, w porównaniu do wersji lustrzankowej jest o 1 cm dłuższy, ale ponad 200 g lżejszy. Aby obniżyć wagę do budowy użyto lekkie tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym, które stosowane jest między innymi w wewnętrznych i zewnętrznych elementach wyposażenia samolotów, a także kompozyt stabilny termicznie - poliwęglan o współczynniku rozszerzalności cieplnej zbliżony do aluminium.

Ponadto mocowanie obiektywu, pierścień ustawiania ostrości, pierścień zoomu, przełączniki, panel przełączników i zewnętrzne złącza zostały zaopatrzone w dodatkowe uszczelnienia, podnosząc odporność na przedostawanie się wilgoci i kurzu. Ponadto przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i olejoodporną, które ułatwią jej konserwację i czyszczenie.

Zobacz także:
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Sigma kontynuuje rozwój serii obiektywów do bezlusterkowców i wprowadza do oferty przeprojektowany teleobiektyw Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS z mocowaniem Sony E i L-mount. Wszystko wskazuje na to, że na rynku będzie bezkonkurencyjny... [Czytaj więcej]

Nowe przyciski funkcyjne

Nowy obiektyw ma trzy przyciski AFL do których możemy przypisać dowolną funkcję oferowaną przez aparat. Przyciski AFL są rozłożone w trzech miejscach, co ułatwia korzystanie z nich w każdej pozycji obiektywu.

Dodatkowo w przypadku wersji z mocowaniem L, SIGMA USB DOCK UD-11 może służyć do sterowania pracą OS2, lub indywidualnego określania odległości ostrzenia w trybie Custom 1, Custom 2.

Jeszcze bardziej zaawansowana optyka

W nowej wersji zastosowano przeprojektowany układ optyczny, zawierający dwie soczewki więcej. Konstrukcja opiera się na aż 27 elementach ustawionych w 19 grupach i zawiera 2 soczewki FLD i 3 soczewki SLD. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom współczesnych bezlusterkowców z matrycami wysokiej rozdzielczości.

Ponadto minimalna odległość ostrzenia wynosi teraz 45 cm. Dzięki temu nowy obiektyw może fotografować tematy z bardzo bliska. Przy ogniskowej 200 mm powiększenie obrazu sięga wartości 1:2.4.

HLA, czyli nowy silnik autofokusa

W obiektywie zastosowano nowy super szybki i cichy, liniowy silnik autofokusa HLA (High-response Linear Actuator), który ma zapewniać wysoką skuteczność śledzenia ostrości na obiektach pozostających w ruchu. Dzięki temu nowy zoom ma doskonale sprawdzić się w fotografii sportowej, spotterskiej i przyrodniczej.

Autorska stabilizacja obrazu

Pracę w słabszym oświetleniu i przy długich ogniskowych ma natomiast wspomagać nowy system stabilizacji optycznej „OS2”, oferujące skuteczność do 7 stopni przysłony. Obiektyw jest wyposażony w dwa tryby systemu operacyjnego: tryb 1 jest odpowiedni do fotografowania ogólnego, a tryb 2 stosujemy w trakcie panoramowania.

W Trybie 2 czujnik drgań i przyspieszenia w połączeniu z inteligentnym systemem operacyjnym SIGMA, umożliwiają skuteczną stabilizację obrazu nawet wtedy, gdy aparat jest przesuwany w pionie lub ukośnie, niezależnie od poziomej i pionowej orientacji obiektywu. Oznacza to, że ruch obiektu można fotografować w dowolnych układach, bez utraty efektu panoramowania.

Cena i dostępność

Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS do bezlusterkowców Sony i Panasonic/Leica ma kosztować 10 990 zł. W sprzedaży pojawi się w drugiej połowie lutego.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły