Nadchodzi Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 E - kompaktowy, jasny szerokokątny zoom do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

25 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Już niebawem zobaczyć mamy pierwszego zooma Tokiny do aparatów bezlusterkowych. Do sieci trafiły pierwsze zdjęcia obiektywu, który według plotek premierę ma mieć już we wrześniu.

Tokina, znana niegdyś przede wszystkim za sprawą przystępnych cenowo i niezłych optycznie szerokokątnych zoomów, w erze bezlusterkowców nieco ucichła. Zobaczyliśmy co prawda 4 jasne stałki do Sony E i Fujifilm X, ale nowego wcielenia znanych lustrzankowych zoomów jeszcze się nie doczekaliśmy. Wygląda jednak na to, że niebawem się to zmieni.

Kilka dni temu serwis Sony Alpha Rumors opublikował zdjęcia obiektywu Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 do Sony E, czyli odpowiednik pełnoklatkowego zoomu 16-27 mm. Na jego temat w chwili obecnej wiadomo niewiele, wygląda jednak na to, że będzie naprawdę kompaktowy, być może nawet bardziej od konkurencyjnego Tamrona 11-20 mm f/2.8 Di III-A RXD. Podobnie jak on, obiektyw Tokiny oferować będzie ponadto fizyczne pierścienie ostrości i zoomu, ale bez pierścienia przysłony. Nowy zoom 11-18 mm f/2.8 posiadać ma także port USB do ewentualnej aktualizacji firmware’u.

Biorąc pod uwagę rosnący segment APS-C, o którym w obliczu wzrastających cen i konkurencji w niższych segmentach przypomnieli sobie ostatnio producenci, tego typu konstrukcja z pewnością będzie cieszyć się popularnością. Zwłaszcza że produkcje Tokiny zawsze charakteryzowały się przystępnymi cenami, a tego typu obiektyw znajdzie zastosowanie także wśród filmujących. Dodatkowo z czasem obiektyw zawita także zapewnie do systemu Fujifilm X.

Według donosów, obiektyw trafić ma na rynek we wrześniu. Orientacyjna cena nie jest jeszcze znana, ale biorąc pod uwagę wspomnianego Tamrona, powinna oscylować na poziomie ok. 4 tys. złotych.

Co ciekawe, to być może nie jedyny szerokokątny zoom Tokiny, który zobaczymy w tym roku. W zeszłorocznym, oficjalnym komunikacie na temat nadchodzących premier pojawia się informacja o dwóch "bezlusterkowych" zoomach zaplanowanych na rok 2022.

Źródło: sonyalpharumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)