Nadchodzi Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 E - kompaktowy, jasny szerokokątny zoom do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

25 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Już niebawem zobaczyć mamy pierwszego zooma Tokiny do aparatów bezlusterkowych. Do sieci trafiły pierwsze zdjęcia obiektywu, który według plotek premierę ma mieć już we wrześniu.

Tokina, znana niegdyś przede wszystkim za sprawą przystępnych cenowo i niezłych optycznie szerokokątnych zoomów, w erze bezlusterkowców nieco ucichła. Zobaczyliśmy co prawda 4 jasne stałki do Sony E i Fujifilm X, ale nowego wcielenia znanych lustrzankowych zoomów jeszcze się nie doczekaliśmy. Wygląda jednak na to, że niebawem się to zmieni.

Kilka dni temu serwis Sony Alpha Rumors opublikował zdjęcia obiektywu Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 do Sony E, czyli odpowiednik pełnoklatkowego zoomu 16-27 mm. Na jego temat w chwili obecnej wiadomo niewiele, wygląda jednak na to, że będzie naprawdę kompaktowy, być może nawet bardziej od konkurencyjnego Tamrona 11-20 mm f/2.8 Di III-A RXD. Podobnie jak on, obiektyw Tokiny oferować będzie ponadto fizyczne pierścienie ostrości i zoomu, ale bez pierścienia przysłony. Nowy zoom 11-18 mm f/2.8 posiadać ma także port USB do ewentualnej aktualizacji firmware’u.

Biorąc pod uwagę rosnący segment APS-C, o którym w obliczu wzrastających cen i konkurencji w niższych segmentach przypomnieli sobie ostatnio producenci, tego typu konstrukcja z pewnością będzie cieszyć się popularnością. Zwłaszcza że produkcje Tokiny zawsze charakteryzowały się przystępnymi cenami, a tego typu obiektyw znajdzie zastosowanie także wśród filmujących. Dodatkowo z czasem obiektyw zawita także zapewnie do systemu Fujifilm X.

Według donosów, obiektyw trafić ma na rynek we wrześniu. Orientacyjna cena nie jest jeszcze znana, ale biorąc pod uwagę wspomnianego Tamrona, powinna oscylować na poziomie ok. 4 tys. złotych.

Co ciekawe, to być może nie jedyny szerokokątny zoom Tokiny, który zobaczymy w tym roku. W zeszłorocznym, oficjalnym komunikacie na temat nadchodzących premier pojawia się informacja o dwóch "bezlusterkowych" zoomach zaplanowanych na rok 2022.

Źródło: sonyalpharumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)