Nowy symulator Samyanga pokaże jakich efektów spodziewać się po danym obiektywie

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Zastanawiasz się jak w praktyce wypada połączenie ogniskowej i maksymalnej światłosiły danego obiektywu albo, który obiektyw będzie właściwy do zrealizowania twojej wizji? Samyang Lens Simulator pomoże ci dokonać właściwego wyboru.

Pomysł na tego typu symulator nie jest bynajmniej niczym nowym. Od lat dostępne są takie usługi jak camerasim.com czy stworzona przez polskiego fotografa Michała Bemowskiego strona dofsimulator.net, która notabene jest chyba najbardziej rozbudowanym darmowym narzędziem tego typu, które widzieliśmy. Jak to jednak mówią, od przybytku głowa nie boli, więc dlaczego by też nie zobaczyć, co w tym zakresie ma do zaoferowania Samyang.

Samyang Lens Simulator pozwoli sprawdzić jak w praktyce wypada kombinacja danej przysłony i ogniskowej

Samyang Lens Simulator jest bardzo prosty i pozwala jedynie zobaczyć jakich efektów możemy oczekiwać po danej kombinacji matrycy, ogniskowej, przysłony i odległości fotografowanego obiektu. Jego przewagą nad DOF Simulator jest natomiast to, że lepiej oddaje efekty, jakich możemy oczekiwać w przypadku obiektywów szerokokątnych, a tych akurat w ofercie Samyanga nie brakuje. Przyjemnie prezentuje się także to, że możemy łatwo wyszukać dowolny obiektyw z oferty producenta.

Choć symulator nie jest idealny, jeśli do tej pory nie byliście pewni czy różnica między obiektywem 14 mm a 18 mm rzeczywiście jest mocno zauważalna, lub też czy w przypadku wykonywanych przez was portretów lepiej sprawdzi się obiektyw 50 mm f/1.2 czy może 75 mm f/1.8, być może pomoże wam dokonać właściwego wyboru.

Nadal jednak czekamy aż któryś z producentów zabierze swoje obiektywy w teren i przygotuje symulator z prawdziwego zdarzenia, pokazujący podobne efekty na prawdziwych zdjęciach.

Symulator dostępny jest z poziomu przeglądarki na stronie samyanglens.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
HD Pentax-D FA 21 mm f/2.4 ED Limited DC WR - szerokokątny obiektyw z flagowej linii
HD Pentax-D FA 21 mm f/2.4 ED Limited DC WR - szerokokątny obiektyw z flagowej linii
Pentax zapowiedział nowy obiektyw. To pełnoklatkowy szeroki kąt z topowej serii Limited, ale nowej generacji o jeszcze doskonalszych możliwościach optycznych i mechanicznych.
1
Sony FE 70-200  mm f/2.8 GM OSS II - nowy król teleobiektywów?
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II - nowy król teleobiektywów?
Firma Sony prezentuje drugą generację profesjonalnego teleobiektywu. FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II został całkowicie przeprojektowany optycznie, ma pierścień przysłony i jest rekordowo lekki.
19
Powiązane artykuły