Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF - jasny i szeroki zoom do lustrzanek APS-C w unowocześnionej odsłonie

1

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina wprowadza na rynek szerokokątny zoom ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF dla aparatów z matrycami APS-C. To odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu o zakresie 16-30 mm i stałej jasności f/2.8

Tokina zaprezentowała ultraszerokokątny zoom przeznaczony do aparatów z matrycami APS-C, który jest odpowiednikiem pełnoklatkowych modeli o zakresie 16-30 mm. Tak naprawdę to nowa odsłona modelu AT-X PRO DX 11-20 mm f/2.8, który jest na rynku od 6 lat. Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi więc uzupełnienie nowej linii ATX-i, w której znalazły się już modele 100 mm f/2.8 1:1 Macro i 11-16 mm f/2.8 CF.

Obiektyw prawie do wszystkiego

Z racji szerokiego pola widzenia i dużego otworu przysłony f/2.8, który zapewni bardziej plastyczne tło przy zbliżeniach i ułatwi fotografowanie w słabszym oświetleniu, Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi świetne uzupełnienie standardowego zooma. Sprawdzi się w fotografii krajobrazu, astrofotografii, zdjęciach grupowych i szerszych portretach, fotografii architektury, wnętrz czy w street photo. Równie szerokie pole zastosowań tego zooma wykorzystają także filmowcy i vlogerzy.

Budowa optyczna

Aby osiągnąć świetne własności optyczne zastosowano 3 elementy asferyczne i 3 elementy o bardzo niskiej dyspersji w celu zminimalizowania zniekształceń, kontroli aberracji sferycznej i astygmatyzmu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego kontrastu i wysokiej rozdzielczości od brzegu do brzegu. Zastosowano także wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne, oraz nowo opracowaną hydrofobową powłokę ułatwiającą wycieranie i czyszczenie powierzchni przedniej soczewki.

Obiektyw współpracuje z filtrami o średnicy 82 mm i ostrzy od 28 cm.

Autofokus w nowej Tokinie

Wersja z mocowaniem Nikon F zawiera wewnętrzny silnik Silent-Drive (SD-M) z precyzyjnym czujnikiem GMR. Mechanizm sprzęgła zastosowany na pierścieniu ostrości umożliwia łatwe przełączanie między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości, z kolei dzięki wewnętrznemu ogniskowaniu nie zmienia się długość obiektywu podczas ostrzenia.

Cena i dostępność

Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF będzie dostępna z bagnetem Canon EF-S i Nikon F. Na razie jeszcze nie wiemy kiedy i nie znamy polskiej ceny, ale dystrybutor zapewnia, że będzie "przystępna". Na zachodzie ma być to około 600 euro (około 2675 zł).

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD - uniwersalny zoom, który nie obciąży torby i portfela
Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD - uniwersalny zoom, który nie obciąży torby i portfela
Ofensywa optyki do bezlusterkowców Sony rozwija się w najlepsze. Nowy Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD to bardzo lekka i poręczna konstrukcja w konkurencyjnej cenie
19
1
AB Foto rusza z promocją "Z pasją do fotografii - obiektywy w niższej cenie"
AB Foto rusza z promocją "Z pasją do fotografii - obiektywy w niższej cenie"
Do 30 września w sklepie AB Foto trwa promocja na optykę systemową. Wybrane obiektywy można kupić nawet 1000 zł taniej!
7
0
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Jeśli zapytalibyście nas gdzie upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii, prawdopodobnie wskazalibyśmy na metasoczewki. Właśnie dokonano kolejnego przełomu w pracach...
81
7