Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF - jasny i szeroki zoom do lustrzanek APS-C w unowocześnionej odsłonie

1

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina wprowadza na rynek szerokokątny zoom ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF dla aparatów z matrycami APS-C. To odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu o zakresie 16-30 mm i stałej jasności f/2.8

Tokina zaprezentowała ultraszerokokątny zoom przeznaczony do aparatów z matrycami APS-C, który jest odpowiednikiem pełnoklatkowych modeli o zakresie 16-30 mm. Tak naprawdę to nowa odsłona modelu AT-X PRO DX 11-20 mm f/2.8, który jest na rynku od 6 lat. Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi więc uzupełnienie nowej linii ATX-i, w której znalazły się już modele 100 mm f/2.8 1:1 Macro i 11-16 mm f/2.8 CF.

Obiektyw prawie do wszystkiego

Z racji szerokiego pola widzenia i dużego otworu przysłony f/2.8, który zapewni bardziej plastyczne tło przy zbliżeniach i ułatwi fotografowanie w słabszym oświetleniu, Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi świetne uzupełnienie standardowego zooma. Sprawdzi się w fotografii krajobrazu, astrofotografii, zdjęciach grupowych i szerszych portretach, fotografii architektury, wnętrz czy w street photo. Równie szerokie pole zastosowań tego zooma wykorzystają także filmowcy i vlogerzy.

Budowa optyczna

Aby osiągnąć świetne własności optyczne zastosowano 3 elementy asferyczne i 3 elementy o bardzo niskiej dyspersji w celu zminimalizowania zniekształceń, kontroli aberracji sferycznej i astygmatyzmu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego kontrastu i wysokiej rozdzielczości od brzegu do brzegu. Zastosowano także wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne, oraz nowo opracowaną hydrofobową powłokę ułatwiającą wycieranie i czyszczenie powierzchni przedniej soczewki.

Obiektyw współpracuje z filtrami o średnicy 82 mm i ostrzy od 28 cm.

Autofokus w nowej Tokinie

Wersja z mocowaniem Nikon F zawiera wewnętrzny silnik Silent-Drive (SD-M) z precyzyjnym czujnikiem GMR. Mechanizm sprzęgła zastosowany na pierścieniu ostrości umożliwia łatwe przełączanie między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości, z kolei dzięki wewnętrznemu ogniskowaniu nie zmienia się długość obiektywu podczas ostrzenia.

Cena i dostępność

Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF będzie dostępna z bagnetem Canon EF-S i Nikon F. Na razie jeszcze nie wiemy kiedy i nie znamy polskiej ceny, ale dystrybutor zapewnia, że będzie "przystępna". Na zachodzie ma być to około 600 euro (około 2675 zł).

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych stałek
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych...
Użytkownicy bezlusterkowców Nikona otrzymują jedną z najlepszych wiadomości od inauguracji systemu. Już niebawem w ofercie mocowania Z pojawi się 6 jasnych i...
11
0
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zapowiadane w zeszłym roku obiektywy rosyjskiej firmy Zenit weszły do sprzedaży. To cztery ciekawe konstrukcje do lustrzanek Canon i Nikon oraz do bezlusterkowców Sony
10
11
Nikon wstrzymuje  produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Nikon wstrzymuje produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Spodziewaliśmy się tego. Wszystko wskazuje na to, że Nikon wycofał z produkcji siedem obiektywów z mocowaniem F do lustrzanek pełnoklatkowych i DX
40
0
Powiązane artykuły