Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF - jasny i szeroki zoom do lustrzanek APS-C w unowocześnionej odsłonie

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina wprowadza na rynek szerokokątny zoom ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF dla aparatów z matrycami APS-C. To odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu o zakresie 16-30 mm i stałej jasności f/2.8

Tokina zaprezentowała ultraszerokokątny zoom przeznaczony do aparatów z matrycami APS-C, który jest odpowiednikiem pełnoklatkowych modeli o zakresie 16-30 mm. Tak naprawdę to nowa odsłona modelu AT-X PRO DX 11-20 mm f/2.8, który jest na rynku od 6 lat. Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi więc uzupełnienie nowej linii ATX-i, w której znalazły się już modele 100 mm f/2.8 1:1 Macro i 11-16 mm f/2.8 CF.

Obiektyw prawie do wszystkiego

Z racji szerokiego pola widzenia i dużego otworu przysłony f/2.8, który zapewni bardziej plastyczne tło przy zbliżeniach i ułatwi fotografowanie w słabszym oświetleniu, Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF stanowi świetne uzupełnienie standardowego zooma. Sprawdzi się w fotografii krajobrazu, astrofotografii, zdjęciach grupowych i szerszych portretach, fotografii architektury, wnętrz czy w street photo. Równie szerokie pole zastosowań tego zooma wykorzystają także filmowcy i vlogerzy.

Budowa optyczna

Aby osiągnąć świetne własności optyczne zastosowano 3 elementy asferyczne i 3 elementy o bardzo niskiej dyspersji w celu zminimalizowania zniekształceń, kontroli aberracji sferycznej i astygmatyzmu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego kontrastu i wysokiej rozdzielczości od brzegu do brzegu. Zastosowano także wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne, oraz nowo opracowaną hydrofobową powłokę ułatwiającą wycieranie i czyszczenie powierzchni przedniej soczewki.

Obiektyw współpracuje z filtrami o średnicy 82 mm i ostrzy od 28 cm.

Autofokus w nowej Tokinie

Wersja z mocowaniem Nikon F zawiera wewnętrzny silnik Silent-Drive (SD-M) z precyzyjnym czujnikiem GMR. Mechanizm sprzęgła zastosowany na pierścieniu ostrości umożliwia łatwe przełączanie między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości, z kolei dzięki wewnętrznemu ogniskowaniu nie zmienia się długość obiektywu podczas ostrzenia.

Cena i dostępność

Tokina ATX-i 11-20 mm f/2.8 CF będzie dostępna z bagnetem Canon EF-S i Nikon F. Na razie jeszcze nie wiemy kiedy i nie znamy polskiej ceny, ale dystrybutor zapewnia, że będzie "przystępna". Na zachodzie ma być to około 600 euro (około 2675 zł).

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
2
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły