Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus - znamy polską cenę i dostępność

0
Michał Chrzanowski
16 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zeiss Batis 40 mm f / 2 CF to już piąty obiektyw z tej serii do pełnoklatkowych aparatów Sony. Kompaktowy odporny na warunki pogodowe, minimalistyczny design z charakterystycznym wbudowanym wyświetlaczem OLED oraz ponadprzeciętna optyka, uniwersalna ogniskowa i krótka minimalna odległość ostrzenia mają sprawić, że znajdzie się dla niego miejsce w arsenale wielu fotografów.

O modelu Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus po raz pierwszy dowiedzieliśmy się we wrześniu tego roku. Wtedy to producent zaprezentował kolejną stałkę z tej linii, kompatybilną z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Sony. Jednak otrzymaliśmy szczątkowe informacje. Brakowało też szczegółów dotyczących ceny i dostępności tego szkła na polskim rynku. Teraz wiemy już znacznie więcej.

Wydajność Zeiss

Zeiss Batis 40 mm f/2 CF został zbudowany na bazie układu optycznego distagon składającego się z 9 soczewek ułożonych w 8 grupach, który pozwoli na ostrzenie już z odległości 24 cm, oferując przy tym powiększenie w skali 1:3,3. Doskonale ma się więc sprawdzić w przypadku wszelkiego rodzaju detali - zwłaszcza że nominalny otwór przysłony f/2 pozwoli nam ładnie rozmyć nieostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm. Natomiast dzięki powłoce antyrefleksyjnej T firmy Zeiss i wyjątkowemu kontrastowi oraz odwzorowaniu kolorów, jego przyszli użytkownicy mogą być spokojni o jakość obrazu.

Model Batis 40 mm f/2 CF ma również tak zwaną konstrukcję pływającą, co oznacza, że zachowuje on swoją wydajność optyczną w całym zakresie ostrości aż do minimalnej odległości ogniskowania. Z kolei mechanizm automatycznego ustawiania ostrości został zaprojektowany by zapewnić ciche, płynne i dokładne ustawianie ostrości, co ma przełożyć się na „najlepszą możliwą jakość obrazu we wszystkich sytuacjach zdjęciowych“ - obiecuje producent.

Podobnie jak inne obiektywy Batis, także i ten model został tak zaprojektowany, aby stworzyć kompaktowy i lekki system w połączeniu z aparatem. Bez kompromisów w jakości wykonania lub wydajności optycznej. Szkło jest przy tym wszystkim względnie kompaktowe - mierzy 93 x 91 mm przy wadze 361 g. Otrzymujemy także unikalną cechę serii Zeiss Batis, czyli wbudowany wyświetlacz OLED, który wyświetla odległość ustawiania ostrości i głębię przy dowolnym ustawieniu przysłony. Oczywiście cała konstrukcja, odznaczająca się wyjątkowo minimalistycznym designem, została uszczelniona aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza wilgoci i kurzu.

Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus ma być dostępny w polskiej sprzedaży pod koniec tego miesiąca. Za to szkło przyjdzie nam zapłacić około 5800 zł. Krajowym dystrybutorem produktów Zeiss jest firma Focus Nordic.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica zaprezentowała drugi obiektyw standardowy, przeznaczony do pełnoklatkowego, bezlusterkowego systemu L. Jest tańszy od modelu Summilux f/1.4, ale jego cena i tak...
6
1
Canon pracuje nad monstrualnym pełnoklatkowym zoomem 50-80 mm f/1.1
Canon pracuje nad monstrualnym pełnoklatkowym zoomem 50-80 mm f/1.1
Zmiennoogniskowy obiektyw 50-80 mm ze stałym światłem f/1.1 wygląda jak marzenie niejednego fotografa. Marzenie, które ma szansę się ziścić. Canon bowiem złożył...
51
9
7Artisans Photoelectric 75 mm f/1.25 - ultrajasna manualna portretówka już dostępny w przedsprzedaży
7Artisans Photoelectric 75 mm f/1.25 - ultrajasna manualna portretówka już dostępny w przedsprzedaży
Wysoka rozdzielczość, wręcz kremowe rozmycia nieostrości oraz całkiem zwarta budowa - to najważniejsze cechy portretowego modelu 7artisans Photoelectric 75 mm f/1.25...
7
2