Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus - znamy polską cenę i dostępność

Autor: Michał Chrzanowski

16 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zeiss Batis 40 mm f / 2 CF to już piąty obiektyw z tej serii do pełnoklatkowych aparatów Sony. Kompaktowy odporny na warunki pogodowe, minimalistyczny design z charakterystycznym wbudowanym wyświetlaczem OLED oraz ponadprzeciętna optyka, uniwersalna ogniskowa i krótka minimalna odległość ostrzenia mają sprawić, że znajdzie się dla niego miejsce w arsenale wielu fotografów.

O modelu Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus po raz pierwszy dowiedzieliśmy się we wrześniu tego roku. Wtedy to producent zaprezentował kolejną stałkę z tej linii, kompatybilną z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Sony. Jednak otrzymaliśmy szczątkowe informacje. Brakowało też szczegółów dotyczących ceny i dostępności tego szkła na polskim rynku. Teraz wiemy już znacznie więcej.

Wydajność Zeiss

Zeiss Batis 40 mm f/2 CF został zbudowany na bazie układu optycznego distagon składającego się z 9 soczewek ułożonych w 8 grupach, który pozwoli na ostrzenie już z odległości 24 cm, oferując przy tym powiększenie w skali 1:3,3. Doskonale ma się więc sprawdzić w przypadku wszelkiego rodzaju detali - zwłaszcza że nominalny otwór przysłony f/2 pozwoli nam ładnie rozmyć nieostrości. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm. Natomiast dzięki powłoce antyrefleksyjnej T firmy Zeiss i wyjątkowemu kontrastowi oraz odwzorowaniu kolorów, jego przyszli użytkownicy mogą być spokojni o jakość obrazu.

Model Batis 40 mm f/2 CF ma również tak zwaną konstrukcję pływającą, co oznacza, że zachowuje on swoją wydajność optyczną w całym zakresie ostrości aż do minimalnej odległości ogniskowania. Z kolei mechanizm automatycznego ustawiania ostrości został zaprojektowany by zapewnić ciche, płynne i dokładne ustawianie ostrości, co ma przełożyć się na „najlepszą możliwą jakość obrazu we wszystkich sytuacjach zdjęciowych“ - obiecuje producent.

Podobnie jak inne obiektywy Batis, także i ten model został tak zaprojektowany, aby stworzyć kompaktowy i lekki system w połączeniu z aparatem. Bez kompromisów w jakości wykonania lub wydajności optycznej. Szkło jest przy tym wszystkim względnie kompaktowe - mierzy 93 x 91 mm przy wadze 361 g. Otrzymujemy także unikalną cechę serii Zeiss Batis, czyli wbudowany wyświetlacz OLED, który wyświetla odległość ustawiania ostrości i głębię przy dowolnym ustawieniu przysłony. Oczywiście cała konstrukcja, odznaczająca się wyjątkowo minimalistycznym designem, została uszczelniona aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza wilgoci i kurzu.

Zeiss Batis 40 mm f/2 Close Focus ma być dostępny w polskiej sprzedaży pod koniec tego miesiąca. Za to szkło przyjdzie nam zapłacić około 5800 zł. Krajowym dystrybutorem produktów Zeiss jest firma Focus Nordic.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1