Obiektyw Naiad 15 mm f/3.8 Art powiększa unikalny system Lomography Neptune

1

Autor: Michał Chrzanowski

5 Kwiecień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Firma Lomography nie przestaje zadziwiać. Tym razem zaprezentowała ultraszerokokątny obiektyw Naiad 15 mm f/3.8 Art, który bazuje na systemie Neptune Convertible Art.

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp ciekawej optyki, a kilka swoich cegiełek dołożyła firma Lomography. W połowie ubiegłego roku zaprezentowała system Neptune Convertible Art Lens. Ten jednak nie jest ich autorskim rozwiązaniem. Bazuje bowiem na na niemal 200-letnim projekcie francuskiego optyka, Charlesa Chevaliera. Podstawę całej konstrukcji stanowi moduł z przysłoną, pierścieniem ostrości, mocowaniem z 3 soczewkami, do którego możemy podłączyć różnorodne frontowe elementy optyczne.

Oryginalna konstrukcja sprawia, że całość staje się wyjątkowo poręczna. Do tej pory system Neptune zapewniał 3 moduły optyczne, które przekształcają go w obiektywy 35 mm f/3.5, 50 mm f/2.8 i 80 mm f/4.0. Teraz jednak producent powiększył tę rodzinę i w końcu zaprezentował - zapowiadany od maja ubiegłego roku - ultraszerokokątny obiektyw Naiad 15 mm f/3.8 Art.

 

Lomography Naiad 15 mm f/3.8 Art to pełnoklatkowy i w pełni manualny obiektywy (pozbawiony styków), który zapewnia 135° pole widzenia. Jego układ optyczny składa z 9 elementów rozmieszczonych w 7 grupach.  Jak zapewnia producent, soczewki zostały wykonane z wysokiej jakości szkła optycznego i mają zagwarantować ostry obraz oraz wierną reprodukcje kolorów. Do tego otrzymujemy przysłonę o nominalnym otworze f/3.8, którą będziemy mogli domknąć do f/22. Natomiast minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 1 cm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Uniwersalność w każdym calu

Obiektyw został zaprojektowany z myślą o pełnoklatkowych lustrzankach Canona, Nikona i Pektaksa. Ale podepniemy go także do aparatów z matrycą APS-C, wtedy Naiad 15 mm f/3.8 Art zapewni ekwiwalent ogniskowej wynoszący około 23 mm. Co więcej, za pomocą opcjonalnych przejściówek, stałka będzie współpracować także z większością bezlusterkowców. W przypadku tego modelu Lomography warto także wspomnieć o samej osłonie przeciwsłonecznej, która jest jednocześnie uchwytem na filtry o szerokości 100 mm i grubości 2 mm.

Lomography Naiad 15 mm f/3.8 Art jest już dostępny w sprzedaży. Za sam obiektyw zapłacimy 499 dolarów. W tej cenie otrzymamy wspomnianą osłonę, przedni i tylny dekielek, a także w etui i ściereczkę do czyszczenia. Obiektyw wraz z wymaganym modułem Neptune kosztuje już 699 dolarów. Jest także dostępny zestaw premium - pełny system Neptune Convertible Art Lens z czterema stałkami i z dodatkowymi filtrami. Za taki komplet przyjdzie nam już zapłacić 1249 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie Lomography.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0