Schacht Travegon 50 mm f/2.5 - klasyczna marka powraca z manualnym standardem do aparatów Sony, Fujifilm i Leica

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatnimi czasy niemiecka optyka staje się coraz bardziej popularna. Tym razem mamy do czynienia ze wskrzeszeniem marki Schacht. Pierwszym szkłem w nowej serii jest obiektyw 50 mm do bezlustrkowców, który oferować ma optykę bliską perfekcji.

Marka Schacht, którą tworzyły m.in. osoby związane wcześniej z firmami Zeiss i Schneider Kreuznach oferowała w latach 50. i 60. XX wieku na rynku niemieckim wysokiej jakości optykę w przystępnej cenie. Teraz, za sprawą inżynierów, którzy przez ostatnie lata pracowali przy tworzeniu obiektywów na potrzeby kinematografii i blisko współpracowali ze Schneider Kreuznach, marka powraca z zaświatów z ciekawą propozycją dla użytkowników bezlusterkowców.

Standard dla wymagających

 

Schacht Travegon 50 mm f/2.5 to pełnoklatkowy manualny obiektyw standardowy, który odznaczać ma się perfekcyjnie dopracowanym układem optycznym. 6 soczewek ułożonych w 4 grupach, wykonanych ze szkła o niskim współczynniku dyspersji i pokrytych specjalnymi powłokami dostarczyć ma wyjątkowo ostry obraz już od pełnego otworu przysłony, której 12-listków sprawić ma, że rozmycie nieostrości będzie wyglądało bardzo plastycznie, nawet po mocniejszym jej domknięciu. Przednia i tylna soczewka zostały dodatkowo pokryte powłokami zapewniającymi dodatkową ochronę przed zarysowaniem.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z odległości 65 cm, wykonany jest z metalu i oferuje kompaktową konstrukcję - waży jedyne 270 g, a w zależności od mocowania jego długość waha się między 58, a 66 mm. Oferuje też gwint filtra o średnicy 49 mm. Niestety jest to obiektyw w pełni manualny i nie oferuje styków, które pozwoliły na komunikację z aparatem.

Szkło na razie jest na etapie finansowania za pośrednictwem kampanii w serwisie Kickstarter, ale biorąc pod uwagę fakt, że w kilka dni od startu twórcom udało zebrać się już 1/3 kwoty potrzebnej na produkcję, z dostępnością finalnego produktu nie powinno być problemu. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych, wykonanych obiektywem, niestety tylko w niskiej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Model Schacht Travegon 50 mm f/2.5 dostępny będzie w wersjach z mocowaniem Sony E, Fujifilm X i Leica M. W przypadku podpięcia pod aparaty Fujifilm z matrycami APS-C otrzymamy ekwiwalent 75 mm.

Aby stać się posiadaczem własnego egzemplarza obiektywu, wystarczy wesprzeć projekt kwotą 599 dolarów (około 2050 zł). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiektyw trafi na rynek we wrześniu 2018 roku. Producent ma w planach także kolejne produkcje, które swoim zasięgiem pokrywać będą zakres ogniskowych od 30 do 135 mm.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Kickstarter.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)