Dodaj ocenę

Sigma 12-24 mm f/4 DG HSM ART - ponadprzeciętna rozdzielczość i minimalna dystorsja

Autor: Michał Chrzanowski

20 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Sigma powiększyła swoją ofertę o szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy, który powinien spodobać się fotografom krajobrazu i architektury. To dlatego, że ma zapewniać wysoką ostrość obrazu, niewielkie winietowanie, i co najistotniejsze, niemal kompletny brak dystorsji.

W przypadku obiektywów szerokokątnych fotografowie oczekują pozbawionej zniekształceń, wysokiej jakości obrazu, zarówno w centrum kadru, jak i jego brzegach. Wykorzystywane do fotografii architektury nie mogą powodować zakrzywień linii. Takim właśnie obiektywem ma być zaprezentowana dziś Sigma 12-24 mm f/4 DG HSM ART. Obiektyw ma zapewniać wysoką ostrość obrazu, niewielkie winietowanie, i co najistotniejsze w obiektywach szerokokątnych, niemal niewystępujące zjawisko dystorsji.

Serce obiektywu stanowi układ optyczny składający się z 16 elementów w 11 grupach. Za korektę wad kolorystycznych odpowiadają soczewki wykonane ze szkieł o niskiej dyspersji między innymi ze szkła  o własnościach zbliżonych do fluorytu. W obiektywie zastosowano jedną soczewkę asferyczną ze szkła SLD, dwie asferyczne klasyczne i aż 5 ze szkieł fluorytowych. Ma to zapewnić zminimalizowanie wszelkich aberracji barwnych oraz zjawiska komy w całym przekroju kadru.

Obiektyw o zmiennej ogniskowej 12-24 mm zapewnia stałe światło f/4 i 9-listkową przysłonę. Natomiast za poprawne i precyzyjne ostrzenie odpowiada udoskonalony silnik HSM. Dopełnieniem konstrukcji jest mosiężny bagnet, w którym zamontowano gumową uszczelkę zwiększając odporność na zachlapania i pył.

 

Sigma 12-24 mm f/4 DG HSM ART będzie dostępna w sprzedaży jeszcze w tym roku. Obiektyw z mocowaniem Canon jest kompatybilny z konwerterem Sigma MC-11. Za jego pośrednictwem, użytkownicy aparatów Sony E będą mieć możliwość podpięcia do swoich aparatów obiektywu z mocowaniem Canon EF, zachowując pracę układu AF i przekazywania pozostałych informacji typu EXIF. Z kolei w modelach z mocowaniem Nikon zastosowano elektromagnetyczny mechanizm sterowania przysłoną. Cena za najnowszy obiektyw Sigmy nie została jeszcze ujawniona.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzą 3 nowe superjasne i niedrogie stałki z serii Viltrox LAB
Nadchodzą 3 nowe superjasne i niedrogie stałki z serii Viltrox LAB
Viltrox stara się zdemokratyzować rynek profesjonalnej optyki. Już niebawem zobaczyć mamy 3 nowe stałki f/1.2 z bardzo przystępnie wycenionej i dobrze ocenianej serii LAB.
6
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
Chińskie TTArtisan prezentuje kolejną wersję niedrogiego, wyposażonego w system AF obiektywu standardowego do aparatów APS-C. TTArtisan 35 mm f/1.8 II to przede wszystkim mniejsza i...
5
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj