Pentax wzbogaca ofertę o dwa nowe pełnoklatkowe zoomy

Autor: Maciej Luśtyk

19 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Oprócz pierwszej pełnoklatkowej lustrzanki, producent rozszerzył także ofertę obiektywów o nowe zoomy. Niebawem w sprzedaży pojawią się szkła HD PENTAX-D FA 15-30mm f/2.8ED SDM WR oraz FA 28-105mm f/3.5-5.6ED DC WR.

Z nowych szkieł najciekawszą pozycją jest oczywiście model HD PENTAX-D FA 15-30mm f/2.8ED SDM WR. Biorąc pod uwagę to jak spisuje się analogiczny obiektyw Tamrona, propozycja Pentaxa będzie prawdopodobnie cieszyć się sporym zainteresowaniem. Na układ optyczny obiektywu składa się 18 soczewek w 13 grupach, w tym z trzech elementów ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji, co niwelować ma występowanie aberracji. Według producenta nie uświadczymy też dystorsji, a optyka charakteryzować ma się wysoką rozdzielczością. W dostarczeniu wysokiej jakości zdjęć pomogą też powłoki HD.

9-listków przysłony i światłosiła f/2.8 pomogą uzyskać atrakcyjne rozmycie, a ostrość ustawimy już 28 cm od obiektywu. Obiektyw korzysta z ultradźwiękowego napędu autofokusa SDM (Supersonic Direct-drive Motor), co pozwalać ma na szybkie i bezgłośne ustawianie ostrości.

Konstrukcja została uszczelniona przed działaniem czynników atmosferycznych i waży 1040 g. Szkło pojawić ma się w sprzedaży w kwietniu bieżącego roku, w cenie $1500. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Drugim zaprezentowanym szkłem jest HD PENTAX-D FA 28-105mm f/3.5-5.6ED DC WR, który zapewne będzie oferowany jako obiektyw kitowy w nowo zaprezentowaną lustrzanką K-1. Tu mamy do czynienia z 15 soczewkami ułożonymi w 11 grupach, gdzie dwie są asferyczne, a 1 została wykonana ze szkła ED. Podobnie jak w zoomie opisanym wyżej, tutaj też zastosowano powłoki HD, które zapewnić mają lepszą kontrastowość obrazu przy wyeliminowaniu niepożądanych odbić światła i flar.

W obiektywie zastosowano nieco wolniejszy i głośniejszy niż w przypadku silnika ultradźwiękowego napęd autofokusa DC. Ostrzyć będziemy mogli z kolei z odległości 50 cm, a na przednią soczewkę założymy filtr o średnicy 62 mm.

Co z pewnością ucieszy potencjalnych użytkowników, to fakt, że kitowy zoom także został uszczelniony. Obiektyw waży 440 g. Na półkach sklepowych pojawi się w kwietniu w cenie $500.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pentax.com

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)