Nikon AF-S Nikkor 200-500 mm f/5.6E ED VR

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Trzeci z zaprezentowanych dzisiaj obiektywów to tele-zoom AF-S Nikkor 200-500mm F/5,6E ED VR, który wyposażono w system stabilizacji i elektromagnetyczną przysłonę. Szkło ma szansę stać się popularne ze względu na relatywnie niską cenę.

Układ optyczny obiektywu Nikon AF-S Nikkor 200-500 mm f/5.6E ED VR składa się z 19 elementów w 12 grupach, gdzie 3 soczewki wykonano ze szkła ED o obniżonym współczynniku dyspersji. W połączeniu z powłokami nanokrystalicznymi oferować to ma świetną jakość obrazu na całej powierzchni kadru. Konstrukcja posiada 9-listkową, elektromagnetyczną przysłonę i system stabilizacji o skuteczności 4,5 EV. Mimimalna odległość ostrzenia wynosi 220 cm, a obiektyw przyjmuje filtry o średnicy 95 mm.

Cała konstrukcja waży 2,300 g, a jej wymiary to 108 x 268 mm. Do sprzedaży obiektyw trafi w połowie września w cenie $1400 dolarów. Nie wiemy jeszcze w jakies cenie szkło będzie oferowane w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl

Informacja prasowa:

Firma Nikon przedstawia zupełnie nowy „duży zoom”, zmieniając definicję wszechstronności superteleobiektywu. Wyposażony w najnowsze technologie model AF-S NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR oferuje niezrównany zasięg.

Niezależnie od rodzaju fotografii – przyrody, ptaków, samolotów czy dynamicznych dyscyplin sportowych – ten zaawansowany nowy zoom formatu FX oferuje niezrównaną wydajność. Zakres ogniskowych 200–500 mm oznacza wyjątkowy zasięg, a stała przysłona f/5,6 zapewnia spójną jasność i płynną kontrolę nad głębią ostrości w całym zakresie zooma. Doskonała charakterystyka optyczna to zasługa układu optycznego złożonego z 19 soczewek w 12 grupach z trzema soczewkami ze szkła ED, które minimalizują aberrację chromatyczną. Nowy obiektyw NIKKOR 200–500 mm został też wyposażony w najnowszej generacji technologię redukcji drgań firmy Nikon. Ten niezwykły system umożliwia stosowanie czasów otwarcia migawki dłuższych nawet o 4,5 stopnia EV i oferuje tryb SPORT przeznaczony do śledzenia szybkiej akcji. Ponadto cichy silnik falowy firmy Nikon zapewnia szybką reakcję autofokusa. Elektromagnetyczna przysłona gwarantuje stabilną kontrolę ekspozycji nawet podczas szybkich zdjęć seryjnych.

„Superteleobiektywy zazwyczaj nie są tanie, więc wielu entuzjastów fotografii staje przed koniecznością zawierania kompromisów, które szkodzą jakości. Nowy 200–500 mm to najbardziej dostępny superteleobiektyw o ogniskowej dłuższej niż 300 mm. Stanowi atrakcyjną opcję dla fotografów potrzebujących dodatkowego zasięgu podczas fotografowania odległych obiektów”- powiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.

Obiektyw AF-S NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR wpisuje się w tradycję firmy Nikon w zakresie rozwoju technologii przetwarzania obrazu. Ostatnio opracowany i zintegrowany z systemem redukcji drgań tryb SPORT sprawia, że ten obiektyw idealnie nadaje się do fotografowania poruszających się obiektów - na przykład ptaków w locie lub dynamicznych dyscyplin sportu. Tryb SPORT przydaje się w sytuacji, kiedy fotograf musi podążać aparatem za poruszającymi się obiektami; gwarantuje stabilny obraz w wizjerze i pozwala osiągnąć szybkość zdjęć seryjnych zbliżoną do wartości przy wyłączonej redukcji drgań.

Stały otwór względny f/5,6 w całym zakresie ogniskowych pozwala również na korzystanie z autofokusa podczas używania telekonwertera 1,4x i aparatu obsługującego autofokus z przysłoną f/8.

Obiektyw AF-S NIKKOR 200-¬500mm f/5.6E ED VR wyposażono w przełącznik blokady zoomu zabezpieczający obiektyw, gdy nie jest używany.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
4
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Powiązane artykuły