Jaki aparat będzie miał iPhone 13? Sa pierwsze przecieki

Autor: Maciej Luśtyk

11 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Premiera najnowszych iPhone’ów już za kilka tygodni. Nowe doniesienia zdradzają, co będą miały do zaoferowania dla fotografujących i filmujących smartfonami.

Po zeszłorocznych obsuwach Apple rzekomo powraca do standardowego harmonogramu premier. A to oznacza, że w przeciągu kilku tygodni powinniśmy ujrzeć nowe modele iPhone’ów, które prawdopodobnie oznaczone będą liczbą 13 (chyba, że producent uzna ją za pechową i wybierze inną nomenklaturę, np. 12s).

Pewnie doniesienia na temat nowych modeli pojawiają się w internecie już od pewnego czasu, jednak teraz otrzymujemy wreszcie nieco więcej konkretów. Jak donosi Mark Gurman z serwisu Bloomberg, którego zapowiedzi w przeszłości zwykle się sprawdzały, w modelach iPhone 13 mamy uświadczyć głównie usprawnienia programowe, co nie znaczy, że nie są one ekscytujące.

iPhone 13 - wideo w formacie ProRes, rozmycie tła w trybie filmowym i filtry oparte o AI?

Tak ma prezentować się linia smartfonów iPhone 13

Ucieszą się głównie filmujący, a iPhone zapewne na dobre zacementuje swoją pozycją, jako najlepszego smartfona do nagrywania wideo. W nowych modelach pojawić ma się bowiem możliwość zapisu wideo w formacie ProRes, co powinno umożliwić nagrywanie filmów o lepszej dynamice i kolorystyce, a także dać większe możliwości na etapie postprodukcji. Na razie nie wiemy czy będziemy mieć tu do czynienia z plikami RAW, ale jesteśmy pewni, że Apple udostępni stosowne narzędzia do wygodnej edycji materiałów wideo z iPhone’a. Niestety możliwe, że funkcja ta dostępna będzie tylko w najwyższych modelach z serii 13.

Do tego pojawić ma się opcja o nazwie Cinematic Video, która ma być przeniesieniem trybu portretowego na realia pracy wideo. Prawdopodobnie otrzymamy więc symulację rozmycie tła działającą efektywnie podczas filmowania. Nie jest to bynajmniej pierwszy smartfon oferujący takie możliwości, jednak do tej pory nikomu jeszcze nie udało się zaimplementować tej funkcji na tyle skutecznie, by mogła być bez obawy używana do czegokolwiek więcej niż nagrywania krótkich shortów czy tik-toków. Czy Apple będzie pierwszym, który zrobi to dobrze? Informacja o tym, że intensywność rozmycia będziemy mogli regulować wskazuje, że producent poświęcił tej funkcji nieco uwagi. Trzymamy kciuki!

Na koniec coś dla fotografujących. Modele iPhone 13 wprowadzać mają nowy system filtrów, który znacznie aktualizować ma te, które oprogramowanie Apple oferuje już od dłuższego czasu. Tym razem filtry wykorzystywać mają funkcje AI i inteligentnie ulepszać wygląd zdjęć. W połączeniu z i tak sporymi możliwościami edycji zdjęć na smartfonie (zwłaszcza w formacie ProRAW), może się okazać, że jakiekolwiek zewnętrzne aplikacje do obróbki staną się zbędne.

Widoczne ulepszenia sprzętowe prawdopodobnie wprowadzą jedynie modele iPhone 13 Pro

Warto też zwrócić uwagę, że choć donos wskazujący na to, że fizycznie aparaty modeli iPhone 13 będą nieznacznie różnić się od wersji zeszłorocznych, nigdzie nie ma mowy o wersja Pro i Pro Max. A według wcześniejszych plotek to właśnie wersja Pro najbardziej różnić ma się od poprzednika - topowe smartfony mają być nieco grubsze i być wyposażone w większe aparaty, co sugeruje, albo jaśniejsze i „dłuższe” obiektywy, alb większe matryce. Biorąc pod uwagę niedawne dokonania Xiaomi, nie zdziwilibyśmy się gdyby Apple poszło w tym właśnie kierunki. I bardzo dobrze.

iPhone 13 - kiedy premiera?

Na razie to wszystko, co wiemy na temat nadchodzących iPhone’ów, ale pewnie w przeciągu najbliższych tygodni, na światło dzienne wypłynie więcej szczegółów o flagowcach Apple. Mamy oczy szeroko otwarte i odliczamy dni do premiery, która powinna odbyć się już we wrześniu.

Źródło: bloomberg.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
7
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
4
Powiązane artykuły