Zobacz, co do zaoferowania ma 108-megapikselowy sensor Samsunga Galaxy S20 Ultra

1
Redakcja Fotopolis
19 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

W ostatnich dniach świat obiegła informacja, że Samsung wypuszcza na rynek telefon komórkowy z matrycą o rozdzielczości 108 milionów megapikseli. Flagowiec wyposażono sensor ISOCELL Bright HM1 - pierwszą tego typu matrycę na rynku. Czy nowa technologia rzeczywiście przełoży się na lepszą jakość zdjęć?

Choć 108-megapikselową matrycę oferuje też najnowszy flagowiec Xiaomi, jedynie Samsung Galaxy S20 Ultra może poszczycić się wykorzystaniem nowej technologii sensora. Przetwornik ISOCELL Bright HM1 ma rozmiar 1/1.33", zaś pojedyncze piksele mają wielkość 0,8µm. Wielkość ta jednak nie jest stała. Dzięki technologii Nonacell piksel może mieć nawet 3-krotnie większy rozmiar (2,4 µm). Do tej pory żadne urządzenie mobilne nie mogło się pochwalić tak dużą wielkością piksela. Więcej o nowe technologii piszemy poniżej. 

Następca Tetracell

Inżynierowie Samsunga użyli technologii Nonacell, która ma zastąpić wykorzystywaną do tego czasu Tetracell. Różnica między nimi polega na liczbie łączonych pikseli. W ramach Nonacell, sensor wykorzystuje zbiór aż dziewięciu sąsiadujących ze sobą pikseli, które w razie potrzeby łączone są w grupę, tworzącą jeden piksel o większym rozmiarze. Dla przypomnienia, technologia Tetracell wykorzystywała zbiór jedynie czterech pikseli. Większy wyjściowy rozmiar pikseli pozwolić ma na uzyskanie dużo lepszych niż dotychczas efektów w trudnych warunkach oświetleniowych. Oprócz tego, sensor Samsunga Galaxy S20 Ultra pozwalać ma także na wychwycenie dużo większej ilości szczegółów w cieniach, oferując rozszerzony zakres dynamiczny.

Nowe technologie

Sensor ISOCELL Bright HM1 ma zaimplementowane również technologię Smart-ISO i real-time HDR. Według producenta, "Smart-ISO zapewnia żywe i nasycone obrazy, inteligentnie dobierając optymalną pod daną scenę wartość ISO". Samsung informuje o dwóch natywnych czułościach, prawdopodobnie więc mamy tu więc do czynienia z systemem Dual Gain, stosowanym w niektórych aparatach cyfrowych, gdzie do każdego piksela matrycy przypisane dwa osobne obwody o dwóch natywnych czułościach (niższej i wyższej), które uruchamiane są w zależności od panującego oświetlenia, co przekłada się na niższe zaszumienie zdjęć. Druga z technologii (real-time HDR) odpowiada z kolei za osobne naświetlanie każdego z pikseli w czasie rzeczywistym, dzięki czemu otrzymywać mamy zdjęcia z optymalną ekspozycją nawet w bardzo kontrastowych warunkach.

Nowy sensor otrzymał również elektroniczną stabilizację obrazu, działającą na bazie żyroskopu oraz technologię Super-PD, która odpowiedzialna jest za dużo dokładniejsze i szybsze działanie auto-focusa.

  

Trzeba przyznać, że Samsung bardzo poważnie traktuje potencjalnych użytkowników swojego flagowego modelu. W Galaxy S20 Ultra odnajdziemy wiele nowych technologii, które pomogą nam tworzyć pod względem jakości coraz lepsze zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Jak na razie informacje którymi się posiłkujemy pochodzą od samego producenta (więcej informacji na stronie samsung.com). Dlatego aby wyrobić własne zdanie na temat nowego sensora ISOCELL Bright HM1 jak i samego aparatu, należy zaczekać na pierwsze testy, które już niebawem powinny pojawić się w internecie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Huawei P40, P40 Pro i P40 Pro+ - świetne aparaty, które przyćmiewa brak usług Google
Huawei P40, P40 Pro i P40 Pro+ - świetne aparaty, które przyćmiewa brak usług Google
Huawei wprowadza na rynek najnowszą generacje telefonów serii P - przez wielu nazywaną serią fotograficzną. Model P40 dostępny będzie w trzech wersjach. Telefony wyróżniają świetne...
2
0
Czy wiesz, że Instagram miał być pierwotnie apką dla koneserów whisky? Poznaj historię aplikacji
Czy wiesz, że Instagram miał być pierwotnie apką dla koneserów whisky? Poznaj historię aplikacji
Zobacz jak twórca aplikacji Kevin Systrom przeszedł od zamiłowania do alkoholu do stworzenia najpopularniejszej platformy fotograficznej na świecie.
9
0
100 Mp w smartfonie to przesada? Kolejny flagowiec Samsunga ma mieć 150-megapikselową matrycę
100 Mp w smartfonie to przesada? Kolejny flagowiec Samsunga ma mieć 150-megapikselową matrycę
Korea Południowa, żyje plotką, że Samsung planuje wypuścić smartfona ze 150-megapikselowym aparatem. Gdzie jest granica rozsądku?
16
6
Powiązane artykuły