Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Camera FV-5 - Zdjęcia RAW na Androidzie

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Grudzień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Ostatnia aktualizacja systemu Android 5.0 Lollipop wzbogaciła aparaty w urządzeniach mobilnych o wsparcie dla formatu RAW. Dzięki aplikacji Camera FV-5 możemy już sprawdzić działanie tej funkcji.

Camera FV-5 to aplikacja, której twórcy postawili sobie za zadanie umożliwienie użytkownikom jak największej kontroli nad aparatem telefonu. Program oferuje swobodną ingerencję we wszystkie parametry ekspozycji i posiada wiele funkcji znanych z zaawansowanych lustrzanek cyfrowych. Warto chociażby wspomnieć o rozbudowanych możliwościach bracketingu, zdjęciach z interwałem czasowym, histogramie w trybie podglądu, czy wsparciu dla długich czasów naświetlania. Od niedawna aplikacja umożliwia też możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW.

Zdjęcia zapisywane są w formacie DNG, co umożliwi swobodną edycję zdjęć w programach do obróbki plików RAW typu Adobe Lightroom, Capture One, czy DxO Optics Pro. Niestety funkcja dostępna jest na razie wyłącznie w urządzeniach obsługiwanych przez system Android 5.0+. Obecnie są to tylko smartfony LG Nexus 5 i Motorola Nexus 6. Wraz z aktualizacją systemów lista urządzeń obsługujących format RAW na pewno się wydłuży.

Niedawno informowaliśmy was o tym, że rynek amatorskich aparatów cyfrowych przeżywa załamanie ze względu na rosnące możliwości smartfonów. Możliwość zapisu zdjęć RAW w smartfonach to kolejna rzecz wpływająca na umocnienie ich pozycji. Mimo że telefony są na razie daleko za aparatami profesjonalnymi, to szybki rozwój technologii może w niedalekiej przyszłości bardzo skrócić ten dystans.

Aplikacja Camera FV-5 dostępna jest w cenie 12zł za pośrednictwem serwisu Google Play. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie aplikacji.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)