Camera FV-5 - Zdjęcia RAW na Androidzie

Camera FV-5 - Zdjęcia RAW na Androidzie
Ostatnia aktualizacja systemu Android 5.0 Lollipop wzbogaciła aparaty w urządzeniach mobilnych o wsparcie dla formatu RAW. Dzięki aplikacji Camera FV-5 możemy już sprawdzić działanie tej funkcji.
Camera FV-5 to aplikacja, której twórcy postawili sobie za zadanie umożliwienie użytkownikom jak największej kontroli nad aparatem telefonu. Program oferuje swobodną ingerencję we wszystkie parametry ekspozycji i posiada wiele funkcji znanych z zaawansowanych lustrzanek cyfrowych. Warto chociażby wspomnieć o rozbudowanych możliwościach bracketingu, zdjęciach z interwałem czasowym, histogramie w trybie podglądu, czy wsparciu dla długich czasów naświetlania. Od niedawna aplikacja umożliwia też możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW.
Camera FV-5
Zdjęcia zapisywane są w formacie DNG, co umożliwi swobodną edycję zdjęć w programach do obróbki plików RAW typu Adobe Lightroom, Capture One, czy DxO Optics Pro. Niestety funkcja dostępna jest na razie wyłącznie w urządzeniach obsługiwanych przez system Android 5.0+. Obecnie są to tylko smartfony LG Nexus 5 i Motorola Nexus 6. Wraz z aktualizacją systemów lista urządzeń obsługujących format RAW na pewno się wydłuży.

Niedawno informowaliśmy was o tym, że rynek amatorskich aparatów cyfrowych przeżywa załamanie ze względu na rosnące możliwości smartfonów. Możliwość zapisu zdjęć RAW w smartfonach to kolejna rzecz wpływająca na umocnienie ich pozycji. Mimo że telefony są na razie daleko za aparatami profesjonalnymi, to szybki rozwój technologii może w niedalekiej przyszłości bardzo skrócić ten dystans.

Aplikacja Camera FV-5 dostępna jest w cenie 12zł za pośrednictwem serwisu Google Play. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie aplikacji.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12