Camera FV-5 - Zdjęcia RAW na Androidzie

0
Maciej Luśtyk
22 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Ostatnia aktualizacja systemu Android 5.0 Lollipop wzbogaciła aparaty w urządzeniach mobilnych o wsparcie dla formatu RAW. Dzięki aplikacji Camera FV-5 możemy już sprawdzić działanie tej funkcji.
Camera FV-5 to aplikacja, której twórcy postawili sobie za zadanie umożliwienie użytkownikom jak największej kontroli nad aparatem telefonu. Program oferuje swobodną ingerencję we wszystkie parametry ekspozycji i posiada wiele funkcji znanych z zaawansowanych lustrzanek cyfrowych. Warto chociażby wspomnieć o rozbudowanych możliwościach bracketingu, zdjęciach z interwałem czasowym, histogramie w trybie podglądu, czy wsparciu dla długich czasów naświetlania. Od niedawna aplikacja umożliwia też możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Zdjęcia zapisywane są w formacie DNG, co umożliwi swobodną edycję zdjęć w programach do obróbki plików RAW typu Adobe Lightroom, Capture One, czy DxO Optics Pro. Niestety funkcja dostępna jest na razie wyłącznie w urządzeniach obsługiwanych przez system Android 5.0+. Obecnie są to tylko smartfony LG Nexus 5 i Motorola Nexus 6. Wraz z aktualizacją systemów lista urządzeń obsługujących format RAW na pewno się wydłuży.

Niedawno informowaliśmy was o tym, że rynek amatorskich aparatów cyfrowych przeżywa załamanie ze względu na rosnące możliwości smartfonów. Możliwość zapisu zdjęć RAW w smartfonach to kolejna rzecz wpływająca na umocnienie ich pozycji. Mimo że telefony są na razie daleko za aparatami profesjonalnymi, to szybki rozwój technologii może w niedalekiej przyszłości bardzo skrócić ten dystans.

Aplikacja Camera FV-5 dostępna jest w cenie 12zł za pośrednictwem serwisu Google Play. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie aplikacji.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
DJI Osmo Mobile 3 - czy to najbardziej zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku?
DJI Osmo Mobile 3 - czy to najbardziej zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku?
Gimbale do smartfonów w ostatnich latach przeszły widoczną ewolucję z prostych gadżetów do konstrukcji, które nie ustępują znacznie konstrukcjom przeznaczonym do...
8
1
HarmonyOS - Huawei debiutuje ze swoim autorskim systemem operacyjnym
HarmonyOS - Huawei debiutuje ze swoim autorskim systemem operacyjnym
Huawei dopiął swego i zaprezentował HarmonyOS - system operacyjny, który w przyszłości ma być uniwersalnym oprogramowaniem dla wielu „inteligentnych urządzeń“. Jednak...
14
4
Wojna na megapiksele dopiero się zaczyna. Xiaomi i Samsung zapowiadają smartfon z aparatem o rozdzielczości 100 Mp
Wojna na megapiksele dopiero się zaczyna. Xiaomi i Samsung zapowiadają smartfon z aparatem o...
Co tam Sony A7R IV, co tam Fujifilm GFX100. Prawdziwa rewolucja wkrada się do świata fotografii tylnymi drzwiami. Już niebawem w nasze ręce trafią smartfony z...
26
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)