Camera FV-5 - Zdjęcia RAW na Androidzie

Autor: Maciej Luśtyk

22 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Ostatnia aktualizacja systemu Android 5.0 Lollipop wzbogaciła aparaty w urządzeniach mobilnych o wsparcie dla formatu RAW. Dzięki aplikacji Camera FV-5 możemy już sprawdzić działanie tej funkcji.

Camera FV-5 to aplikacja, której twórcy postawili sobie za zadanie umożliwienie użytkownikom jak największej kontroli nad aparatem telefonu. Program oferuje swobodną ingerencję we wszystkie parametry ekspozycji i posiada wiele funkcji znanych z zaawansowanych lustrzanek cyfrowych. Warto chociażby wspomnieć o rozbudowanych możliwościach bracketingu, zdjęciach z interwałem czasowym, histogramie w trybie podglądu, czy wsparciu dla długich czasów naświetlania. Od niedawna aplikacja umożliwia też możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW.

Zdjęcia zapisywane są w formacie DNG, co umożliwi swobodną edycję zdjęć w programach do obróbki plików RAW typu Adobe Lightroom, Capture One, czy DxO Optics Pro. Niestety funkcja dostępna jest na razie wyłącznie w urządzeniach obsługiwanych przez system Android 5.0+. Obecnie są to tylko smartfony LG Nexus 5 i Motorola Nexus 6. Wraz z aktualizacją systemów lista urządzeń obsługujących format RAW na pewno się wydłuży.

Niedawno informowaliśmy was o tym, że rynek amatorskich aparatów cyfrowych przeżywa załamanie ze względu na rosnące możliwości smartfonów. Możliwość zapisu zdjęć RAW w smartfonach to kolejna rzecz wpływająca na umocnienie ich pozycji. Mimo że telefony są na razie daleko za aparatami profesjonalnymi, to szybki rozwój technologii może w niedalekiej przyszłości bardzo skrócić ten dystans.

Aplikacja Camera FV-5 dostępna jest w cenie 12zł za pośrednictwem serwisu Google Play. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie aplikacji.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)