D700 do indywidualnych testów - wyniki konkursu

0

Autor: Marta Majewska

8 Lipiec 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Zainteresowanie testami D700 przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Przeczytaliśmy kilkaset zgłoszeń i najchętniej przekazalibyśmy aparat do testów każdemu uczestnikowi konkursu. Niestety musieliśmy wyłonić tylko siedmiu fotografów.

Głównym kryterium, którym kierowała się redakcja fotopolis.pl przy selekcji testujących fotografów, to wybór tych osób, które przygotują ciekawy dla wszystkich czytelników materiał. W nadesłanych zgłoszeniach pisaliście o tym co najbardziej interesuje Was w D700 i co szczególnie chcielibyście przetestować. Braliśmy pod uwagę najczęściej powtarzające się tematy i staraliśmy się wybrać "siódemkę", która będzie jak najbardziej reprezentatywna dla wszystkich czekających na test.

Zdecydowanie najliczniejsza grupa zainteresowanych nowym D700 to fotografowie ślubni. Większość z nich chciałaby porównać możliwości nowego Nikona z Canonem EOS 5D. Wiele osób podkreślała sprawdzenie najwyższych czułości i współpracy z lampami błyskowymi. Wybraliśmy Adama Trzcionkę, który napisał: Zajmuję się fotografią ślubną, jedną z najbardziej wymagających form fotografii, łączących w sobie wiele gatunków i technik fotograficznych (...). Wciąż zatem poszukuję rozwiązań sprzętowych dających mi komfort pracy w każdych warunkach, także dynamicznych scen, szczególnie w świetle zastanym. W tej chwili używam systemu Canona, opartego na korpusach 5D, ale jako niegdysiejszy użytkownik systemu Nikona tęsknie spoglądam na nowe korpusy żółtego koncernu.

Wysokie czułości były często powtarzającym się wątkiem nie tylko wśród fotografów ślubnych, ale także wśród osób fotografujących koncerty czy spektakle. Jednocześnie powtarzały się zgłoszenia fotografów, którzy wciąż pracują z niższym modelem (D70, D80, D200) i chcieliby wreszcie zdecydować się na zakup uszczelnionego korpusu z pełną klatką. Wybór padł na Roberta Stencla. Robię zdjęcia na koncertach - dla magazynów Metal Hammer i Teraz Rock. Koncerty to niekiedy ISO 1600, a ja nadal trzaskam foty Nikonem D70, który szumi jak Ocean Indyjski. O pełnej klatce słyszałem wiele dobrego - niskie szumy! Poza tym Nikon D700 ma uszczelnienia, (...) i jest wytrzymały - a na moją głowę i aparat czasem spadnie jakiś fan.

Zgłosiło się także wielu miłośników systemu Nikona i aktywistów z forum. Wybór padł na Jacka Ziółkowskiego - moderatora forum Nikona, który fotografuje modelki w studio i w plenerze.

Kolejną osobą wybraną do testów jest przedstawiciel środowiska reporterów - Dominik Pisarek (Rzeczpospolita), który obiecał sprawdzić D700 bardzo wszechstronnie: Charakterystyka mojej pracy polega na tym, że w jednej chwili robię sport, za godzinę konferencję znanego polityka. Zaraz potem ustawianą sesję w domu bohatera tekstu, a wieczorem koncert.

Staraliśmy się także wybrać osobę, którą będzie cechowało "techniczne" podejście do sprzętu. Wybraliśmy informatyka i fotografa, Tomka Meusa, który jednocześnie dobrze zna system (od F80, F100, D100, D300) i fotografuje architekturę.

Z drugiej strony staraliśmy się wybrać reprezentanta środowiska "fotografów, nie gadżeciarzy". Paweł Kosicki, znany czytelnikom Fotopolis.pl z działu Zdjęcie Tygodnia, a także z wielu konkursów fotograficznych, świetnie spełnił to kryterium. Podkreślał, że test przeprowadzi z pasją i spojrzy na aparat oczyma fotografa.

Na koniec argumentacja Macieja Budzowskiego - fotografa, który chce sprawdzić jak D700 sprawdzi się przy świetle zastanym w portrecie: Pełnoklatkowa matryca jest dla mnie szczególnie istotna, po pierwsze ze względu na możliwość wykorzystania wyższych czułości, po drugie zaś ze względu na mniejszą głębię ostrości, tak przydatną mi podczas portretowania. Dodatkowo Maciej Budzowski podał inne niepodważalne argumenty:

Bardzo mnie interesuje
jak D-700setka się sprawuje,
jakie szumy, jaka praca
czy jego kupno się opłaca,
jaka budowa, jak uszczelnienia,
czy skutki zniesie ziemi trzęsienia?
ciekaw jestem również szczerze
jakie cuda tkwią w wizjerze,
wizjer bowiem nówka sztuka
i każdy fotograf takiego szuka.
Gdy zaś dostąpię zaszczytu wielkiego
przetestowania Nikona nowego,
test śpiewający zaprezentuję,
za co Redakcji z góry dziękuję

Na koniec chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim czytelnikom za tak liczne wzięcie udziału w konkursie.

Aktualizacja 12 lipca 2008

Egzemplarz testowy Nikona D700 dotarł do Polski niestety dopiero w piątek, 11 lipca późnym popołudniem i trafi do czytelników dopiero po weekendzie. Ze względu na imprezę Warsaw Fashion Street, na której Nikon jest partnerem metamorfoz serwisu CoGdzieZaile.pl, redakcja Fotopolis.pl postanowiła wybrać dodatkowo jednego fotografa z Warszawy, który będzie miał okazję robić zdjęcia w niedzielę podczas imprezy. Został nim Jarosław Parfieniuk, który przy okazji zrobi zdjęcia nocne warszawskiej starówki. Jego opinie opublikujemy jako pierwszą.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły