Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Gudzowaty i Berekai nagrodzeni na WPP 2006

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

10 Luty 2006
Artykuł na: 6-9 minut
III nagrodę w kategorii reportażu sportowego w tegorocznym konkursie fotografii prasowej World Press Photo otrzymali Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai za cykl opowiadający o tradycyjnej hinduskiej sztuce walki "nada kusti".

Warto zauważyć, że dla Gudzowatego to już piąte wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie - gratulujemy podziwu godnej regularności! Co ciekawe, jak dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej zwołanej z tej okazji w Galerii Yours, autor podchodzi do większości fotografii nagradzanych na WPP z dużym dystansem.

Tomasz Gudzowaty & Judit Berekai, Polska, Yours Photography/Focus, tradycyjne hinduskie zapasy

Fotograf nie musiał zarażać swoim zamiłowaniem do podróży współautorki cyklu, młodej Węgierki Judit Berekai. Podczas krótkiej przemowy do zebranych dziennikarzy Gudzowaty podkreślał znaczenie pracy w duecie, która gwarantowała zebranie fotografii powstałych z dwóch różnych, dopełniających się perspektyw. Historią specyficznych hinduskich "zapasów" nada kusti zainteresował się między innymi ze względu na zamiłowanie do sportu. Tego czystego, związanego z radością rywalizacji w duchu fair play, bez milionowych kontraktów reklamowych czy występów w telewizji.

Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai (w towarzystwie tłumaczki) na konferencji w Yours Gallery

Mimo wieloletniego doświadczenia i pewnej rutyny Gudzowaty wciąż wierzy w sprawczą moc fotografii. Poproszony o skomentowanie wyników tegorocznej edycji World Press Photo odparł, że od jakiegoś czasu najbardziej interesują go kategorie przyrodnicze i sportowe. Między innymi dlatego, że takie zdjęcia niezwykle rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, a jego zdaniem właśnie pokazywanie piękna natury czy siły ludzkiej woli (przezwyciężającej fizyczne bariery) może pozytywnie wpłynąć na świat. Jednocześnie podkreślił, że często konkursy w rodzaju WPP są jedyną możliwością szerszej prezentacji fotografii o mniejszej sile przebicia niż zdjęcia ukazujące dramatyczne konflikty czy zwyczajne ładne obrazki drukowane w weekendowych wydaniach dzienników, by nie zakłócić czytelnikom odpoczynku. Fakt że prezentowane zdjęcia są czarno-białe dodatkowo zmniejsza ich szanse na przedostanie się do mediów popularnych.

Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai na konferencji w Yours Gallery

Nagrodzony cykl składa się z 12 fotografii równo podzielonych między dwójkę autorów - można je obejrzeć na stronie www.gudzowaty.pl.

Poniżej zamieszczamy informację prasową agencji Yours Photography.

Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai nagrodzeni na konkursie World Press Photo 2006

Na liście laureatów tegorocznej 49. edycji World Press Photo znalazł się - jako jedyny Polak - Tomasz Gudzowaty. Jest to już piąty sukces tego autora w konkursie uważanym za najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziedzinie fotografii prasowej na świecie. Najnowsze osiągnięcie można nazwać międzynarodowym nie tylko ze względu na charakter konkursu, ale także dlatego, że współautorką zdjęć jest Węgierka - Judit Berekai. Tomasz Gudzowaty oraz Judit Berekai otrzymali trzecią nagrodę w kategorii reportażu sportowego za cykl zdjęć przedstawiający zapaśników ćwiczących tradycyjną hinduską sztukę walki "nada kusti". Laureaci odbiorą wyróżnienie 23 kwietnia 2006 r. podczas uroczystości w Amsterdamie.

Tomasz Gudzowaty & Judit Berekai, Polska, Yours Photography/Focus, tradycyjne hinduskie zapasy

Do konkursu WPP 2006 przystąpiło 4 448 zawodowych fotoreporterów ze 122 krajów, zgłaszając w sumie 83 044 zdjęć. Sesje jury pod przewodnictwem Jamesa Coltona (USA) trwały niemal dwa tygodnie. Najważniejszymi z wcześniejszych międzynarodowych osiągnięć Tomasza Gudzowatego są cztery nagrody na World Press Photo (I nagroda w 1999, II nagroda w 2000 oraz I i II nagroda w 2003). W zeszłym roku autor został uhonorowany Award of Excellence w najważniejszym amerykańskim konkursie - Pictures of the Year. Dla Judit Berekai jest to pierwszy, ale od razu tak znaczący sukces. Oboje autorzy są reprezentowani przez agencję Yours Photography, a Tomasz Gudzowaty - także przez znaną hamburską agencję fotograficzną Focus. Nagrodzony cykl można obejrzeć na stronie www.gudzowaty.pl

Exercise yard - traditional indian wrestling

Indie chlubią się wspaniałą, liczącą sobie wiele tysięcy lat, tradycją walk zapaśniczych. Już w starożytności uprawiano zapasy, które - oprócz wykorzystania w szkoleniu wojskowym - miały funkcję rytualną i rozrywkową. Pojedynki zapaśnicze w tradycyjnym stylu kusti towarzyszyły uroczystościo na dworach władców Kolhapuru i Mysore. Dzisiaj jest to sport nadal popularny, zwłaszcza w południowych Indiach, ale tradycyjne garadi (kluby zapaśnicze) podupadają lub ustępują miejsca siłowniom w zachodnim stylu. Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai pod koniec 2005 roku utrwalili na kliszy jedno z niewielu już takich miejsc, znajdujące się w okolicach miasta Mysore w stanie Karnataka. W celu zwiększenia siły i zwinności, adepci "nada kusti" stosują tam metody i sprzęt treningowy, które nie zmieniły się od wieków: maczugi o różnych rozmiarach i wadze (zwane gada, jori i mudgal), kamienne ciężarki (nal), sztangi (sumtola) oraz najbardziej charakterystyczne urządzenie: "słup zapaśniczy" czyli mallakhamb.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
3
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)