Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Likwidacja fabryki w Manaus i całkowite wycofanie się z brazylijskiego rynku. Sony opuszcza ten kraj po 48 latach obecności.

Dwa lata temu informowaliśmy o całkowitym wycofaniu się Nikona z rynku brazylijskiego w ramach prowadzonej od 2016 roku restrukturyzacji firmy (patrz: "Nikon zaprzestaje wszelkich działań na rynku brazylijskim"). Okazuje się, że w jego ślady idzie teraz Sony Brasil Ltda. Firma ogłosiła właśnie, że planuje zaprzestać wszelkiej produkcji i sprzedaży urządzeń elektronicznych (w tym aparatów i kamer) w Brazylii do połowy 2021 roku. Decyzją mają być objęte wszystkie działy elektroniki użytkowej firmy, choć wsparcie techniczne ma być kontynuowane.

Rozstanie po 48 latach

Oficjalne ogłoszenie zostało wysłane do sprzedawców detalicznych na początku tego tygodnia. Poinformowano w nim, że do marca 2021 r. firma zamknie swoją fabrykę elektroniki w Manaus, a w połowie przyszłego roku zostanie całkowicie zamknięta sprzedaż produkowanych tam urządzeń, takich jak telewizory, oraz sprzęt audio, wideo i foto. Niestety w wyniku likwidacji zakładu pracę straci 220 osób.

Uzasadnienie decyzji Sony jest oczywiście dość lakoniczne: "Decyzja ta ma na celu wzmocnienie struktury i zrównoważonego rozwoju naszej działalności, aby reagować na szybkie zmiany na rynku".

Te zmiany to prawdopodobnie kryzys i recesja gospodarcza w tym kraju oraz pandemia. Produkty Sony z pewnością i tak będą trafiać na brazylijski rynek z USA, albo oficjalnie przez lokalnych dealerów, albo będą dostępne taniej w szarej strefie. Sony, tak czy owak, raczej na pewno już na tym nie straci.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Powiązane artykuły