Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Likwidacja fabryki w Manaus i całkowite wycofanie się z brazylijskiego rynku. Sony opuszcza ten kraj po 48 latach obecności.

Dwa lata temu informowaliśmy o całkowitym wycofaniu się Nikona z rynku brazylijskiego w ramach prowadzonej od 2016 roku restrukturyzacji firmy (patrz: "Nikon zaprzestaje wszelkich działań na rynku brazylijskim"). Okazuje się, że w jego ślady idzie teraz Sony Brasil Ltda. Firma ogłosiła właśnie, że planuje zaprzestać wszelkiej produkcji i sprzedaży urządzeń elektronicznych (w tym aparatów i kamer) w Brazylii do połowy 2021 roku. Decyzją mają być objęte wszystkie działy elektroniki użytkowej firmy, choć wsparcie techniczne ma być kontynuowane.

Rozstanie po 48 latach

Oficjalne ogłoszenie zostało wysłane do sprzedawców detalicznych na początku tego tygodnia. Poinformowano w nim, że do marca 2021 r. firma zamknie swoją fabrykę elektroniki w Manaus, a w połowie przyszłego roku zostanie całkowicie zamknięta sprzedaż produkowanych tam urządzeń, takich jak telewizory, oraz sprzęt audio, wideo i foto. Niestety w wyniku likwidacji zakładu pracę straci 220 osób.

Uzasadnienie decyzji Sony jest oczywiście dość lakoniczne: "Decyzja ta ma na celu wzmocnienie struktury i zrównoważonego rozwoju naszej działalności, aby reagować na szybkie zmiany na rynku".

Te zmiany to prawdopodobnie kryzys i recesja gospodarcza w tym kraju oraz pandemia. Produkty Sony z pewnością i tak będą trafiać na brazylijski rynek z USA, albo oficjalnie przez lokalnych dealerów, albo będą dostępne taniej w szarej strefie. Sony, tak czy owak, raczej na pewno już na tym nie straci.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły