Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie

0

Autor: Jędrzej Franek

23 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma OmniVision wprowadziła na rynek specjalistyczny sensor o wymiarach zaledwie 0,575mm x 0,575mm, który umożliwić ma lekarzom badanie nawet najwęższych naczyń krwionośnych.

Pytania o to jaki zapewni bokeh i czy nagrywa w 4K 60 fps są raczej nie miejscu. Matryca ma znaleźć swoje zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych sondach i endoskopach, przy najtrudniejszych badaniach, w których lekarze dotąd byli skazani na działanie po omacku lub przy minimalnym wsparciu technik obrazowania bardzo niskiej jakości. Ze względu na proces produkcji udoskonalony już na poziomie wafla krzemowego, opłacalne będzie stosowanie matrycy w sprzęcie medycznym jednorazowego użytku.

Probierz technologii

Na co dzień o wiele bardziej frapują nas doniesienia o matrycach pełnoklatkowych, bijących kolejne rekordy rozdzielczości czy zakresu tonalnego a także informacje o sensorach jeszcze większych. W kategoriach wielkości postęp ma jednak wciąż dwa zwroty i miniaturyzacja w odpowiedniej jakości, daje również pogląd na temat dynamiki rozwoju technologii obrazowania.

Mały może więcej

Sensor OV6948 wykonany w technologii BSI CMOS może pochwalić się rozdzielczością 40 kilopikseli, wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 200 x 200 pikseli, może również rejestrować filmy w 30 fps. Matryca zamknięta jest w niewiele większym module kamery OVM6948 CameraCubeChip o wymiarach 0,65 mm x 0,65 mm x 1,158 mm. Jeżeli chodzi o parametry optyczne, całość zapewnia 120-stopniowe pole widzenia i zakres ostrości od 3 do 30 mm. Obraz z modułu dodatkowo może być transmitowany na odległość 4 metrów przy minimalnej emisji ciepła. Co ciekawe moduł może pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do 70 stopni celsjusza.

Więcej informacji o rekordowej matrycy znaleźć można tutaj.

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jonathan Mannion to znany amerykański fotograf związany z kultura Hiphopową, który m.in. sprzedaje produkty ze swoimi zdjęciami. Teraz znany...
0
0
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na okładce
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na...
Po 4 latach sprawa głośnego fotomontażu na okładce Gazety Polskiej wreszcie dobiega końca. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok podtrzymał wyrok z listopada 2020.
0
2
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Na początku czerwca serwery Fujifilm padły ofiarą hakerów. Co sobie jednak myśleli atakując jednego z najważniejszych graczy rynku backupu?
0
0