Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie

0
Jędrzej Franek
23 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma OmniVision wprowadziła na rynek specjalistyczny sensor o wymiarach zaledwie 0,575mm x 0,575mm, który umożliwić ma lekarzom badanie nawet najwęższych naczyń krwionośnych.

Pytania o to jaki zapewni bokeh i czy nagrywa w 4K 60 fps są raczej nie miejscu. Matryca ma znaleźć swoje zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych sondach i endoskopach, przy najtrudniejszych badaniach, w których lekarze dotąd byli skazani na działanie po omacku lub przy minimalnym wsparciu technik obrazowania bardzo niskiej jakości. Ze względu na proces produkcji udoskonalony już na poziomie wafla krzemowego, opłacalne będzie stosowanie matrycy w sprzęcie medycznym jednorazowego użytku.

Probierz technologii

Na co dzień o wiele bardziej frapują nas doniesienia o matrycach pełnoklatkowych, bijących kolejne rekordy rozdzielczości czy zakresu tonalnego a także informacje o sensorach jeszcze większych. W kategoriach wielkości postęp ma jednak wciąż dwa zwroty i miniaturyzacja w odpowiedniej jakości, daje również pogląd na temat dynamiki rozwoju technologii obrazowania.

Mały może więcej

Sensor OV6948 wykonany w technologii BSI CMOS może pochwalić się rozdzielczością 40 kilopikseli, wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 200 x 200 pikseli, może również rejestrować filmy w 30 fps. Matryca zamknięta jest w niewiele większym module kamery OVM6948 CameraCubeChip o wymiarach 0,65 mm x 0,65 mm x 1,158 mm. Jeżeli chodzi o parametry optyczne, całość zapewnia 120-stopniowe pole widzenia i zakres ostrości od 3 do 30 mm. Obraz z modułu dodatkowo może być transmitowany na odległość 4 metrów przy minimalnej emisji ciepła. Co ciekawe moduł może pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do 70 stopni celsjusza.

Więcej informacji o rekordowej matrycy znaleźć można tutaj.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
19
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8