Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie

0
Jędrzej Franek
23 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Firma OmniVision wprowadziła na rynek specjalistyczny sensor o wymiarach zaledwie 0,575mm x 0,575mm, który umożliwić ma lekarzom badanie nawet najwęższych naczyń krwionośnych.

Pytania o to jaki zapewni bokeh i czy nagrywa w 4K 60 fps są raczej nie miejscu. Matryca ma znaleźć swoje zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych sondach i endoskopach, przy najtrudniejszych badaniach, w których lekarze dotąd byli skazani na działanie po omacku lub przy minimalnym wsparciu technik obrazowania bardzo niskiej jakości. Ze względu na proces produkcji udoskonalony już na poziomie wafla krzemowego, opłacalne będzie stosowanie matrycy w sprzęcie medycznym jednorazowego użytku.

Probierz technologii

Na co dzień o wiele bardziej frapują nas doniesienia o matrycach pełnoklatkowych, bijących kolejne rekordy rozdzielczości czy zakresu tonalnego a także informacje o sensorach jeszcze większych. W kategoriach wielkości postęp ma jednak wciąż dwa zwroty i miniaturyzacja w odpowiedniej jakości, daje również pogląd na temat dynamiki rozwoju technologii obrazowania.

Mały może więcej

Sensor OV6948 wykonany w technologii BSI CMOS może pochwalić się rozdzielczością 40 kilopikseli, wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 200 x 200 pikseli, może również rejestrować filmy w 30 fps. Matryca zamknięta jest w niewiele większym module kamery OVM6948 CameraCubeChip o wymiarach 0,65 mm x 0,65 mm x 1,158 mm. Jeżeli chodzi o parametry optyczne, całość zapewnia 120-stopniowe pole widzenia i zakres ostrości od 3 do 30 mm. Obraz z modułu dodatkowo może być transmitowany na odległość 4 metrów przy minimalnej emisji ciepła. Co ciekawe moduł może pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do 70 stopni celsjusza.

Więcej informacji o rekordowej matrycy znaleźć można tutaj.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0