Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie

0

Autor: Jędrzej Franek

23 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Firma OmniVision wprowadziła na rynek specjalistyczny sensor o wymiarach zaledwie 0,575mm x 0,575mm, który umożliwić ma lekarzom badanie nawet najwęższych naczyń krwionośnych.

Pytania o to jaki zapewni bokeh i czy nagrywa w 4K 60 fps są raczej nie miejscu. Matryca ma znaleźć swoje zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych sondach i endoskopach, przy najtrudniejszych badaniach, w których lekarze dotąd byli skazani na działanie po omacku lub przy minimalnym wsparciu technik obrazowania bardzo niskiej jakości. Ze względu na proces produkcji udoskonalony już na poziomie wafla krzemowego, opłacalne będzie stosowanie matrycy w sprzęcie medycznym jednorazowego użytku.

Probierz technologii

Na co dzień o wiele bardziej frapują nas doniesienia o matrycach pełnoklatkowych, bijących kolejne rekordy rozdzielczości czy zakresu tonalnego a także informacje o sensorach jeszcze większych. W kategoriach wielkości postęp ma jednak wciąż dwa zwroty i miniaturyzacja w odpowiedniej jakości, daje również pogląd na temat dynamiki rozwoju technologii obrazowania.

Mały może więcej

Sensor OV6948 wykonany w technologii BSI CMOS może pochwalić się rozdzielczością 40 kilopikseli, wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 200 x 200 pikseli, może również rejestrować filmy w 30 fps. Matryca zamknięta jest w niewiele większym module kamery OVM6948 CameraCubeChip o wymiarach 0,65 mm x 0,65 mm x 1,158 mm. Jeżeli chodzi o parametry optyczne, całość zapewnia 120-stopniowe pole widzenia i zakres ostrości od 3 do 30 mm. Obraz z modułu dodatkowo może być transmitowany na odległość 4 metrów przy minimalnej emisji ciepła. Co ciekawe moduł może pracować w szerokim zakresie temperatur od -20 do 70 stopni celsjusza.

Więcej informacji o rekordowej matrycy znaleźć można tutaj.

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0