Zakaz wstępu do Sejmu dla fotoreportera SE podtrzymany

Autor: Michał Chrzanowski

3 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Kancelaria Sejmu podtrzymała roczny zakaz wstępu do parlamentu dla fotoreportera Super Expressu. Nie pomogła nawet interwencja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdjęcie, na którym widać, jak posłanka PO Lidia Gadek, zdjęła buty i jedną ze stóp oparła o sąsiedni rząd siedzeń okazało aż nazbyt kontrowersyjne dla Kancelarii Sejmu. W konsekwencji, we wrześniu tego roku, fotoreporter Super Expressu, Paweł Dąbrowski został ukarany rocznym zakazem wstępu do parlamentu.

To decyzja absolutnie skandaliczna, rodem z Białorusi i Korei Północnej. Oczywiście ją zaskarżymy - komentował zaistniałą sytuację Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny Super Expressu. Obecna decyzja na pewno nie uniemożliwi, tylko utrudni nam pracę w Sejmie. Damy sobie radę - dodaje.

Decyzję Kancelarii Sejmu skrytykowali dziennikarze, fotoreporterzy, a także niektórzy politycy. Bezpośrednio do Kancelarii Sejmu napisała również szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak spotkała się z następującą odpowiedzią Kancelarii. 

Ironiczna wymowa (...) artykułu (...) w kontekście funkcji sprawozdawczej, uzasadniającej obecność akredytowanych dziennikarzy w Sejmie (...), pozwala skonstatować, że spełniona została przesłanka dotycząca naruszenia powagi Sejmu i naruszenia dobrych obyczajów, uprawniająca do czasowego zawieszenia prawa wstępu do budynków pozostających w zarządzie kancelarii Sejmu - brzmi oficjalne stanowisko Kancelarii Sejmu.

Poza tym Kancelaria Sejmu oświadczyła, że nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek zmian związanych z pracą dziennikarzy i fotoreporterów, które byłyby sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i standardami demokratycznego państwa.

Nie wiadomo czy zapowiadana apelacja Super Expressu przyniesie jakieś korzyści. Jednak patrząc na dotychczasowe poczynania Kancelarii Sejmu nie należy z optymizmem spoglądać w przyszłość.

zdjęcie otwierające: fot. Rafał Zambrzycki

źródł: www.press.pl

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły