Fotograf agencji Associated Press zwolniony za manipulację zdjęcia

Zdobywca Nagrody Pulitzera - Narciso Contreras - został zwolniony przez agencję Associated Press za manipulację zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt.
Narciso Contreras


W kwestii manipulacji cyfrowych poważne agencje prasowe nie znają taryfy ulgowej. Przekonał się o tym fotograf Narciso Contreras. Po tym jak przyznał, że sklonował fragment zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt, agencja Associated Press zerwała współpracę z fotografem.

Zdjęcie, o którym mowa, zostało zrobione we wrześniu 2013 roku i przedstawia syryjskiego bojownika opozycji podczas wymiany ognia z siłami rządowymi. W oryginale w lewym dolnym rogu fotografii można zauważyć kamerę kolegi. Ten przedmiot Narciso Contreras zdecydował się wymazać ze swojej pracy przed przesłaniem do agencji.

Czytaj także:World Press Photo - dyskwalifikacja fotografa

Odkrycie poprowadziło do dochodzenia, które objęło 494 zdjęcia nadesłane przez Contrerasa, od kiedy rozpoczął współpracę z agencją AP w 2012 roku. Mimo, że nie odkryto innych manipulacji, agencja zdecydowała rozstać się z fotografem. "Celowe usuwanie elementów ze zdjęć jest nie do przyjęcia" - mówił Santiago Lyon z Associated Press, dla którego najważniejsza jest reputacja agencji.

Narciso Contreras przyznał się do błędu i zrozumiał, że źle postąpił. Przyznaje, że był to jedyny przypadek, kiedy dopuścił się naruszenia zasad etyki fotoreportera, ale zdaje sobie sprawę, że musi ponieść konsekwencje.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18