Fotograf agencji Associated Press zwolniony za manipulację zdjęcia

Zdobywca Nagrody Pulitzera - Narciso Contreras - został zwolniony przez agencję Associated Press za manipulację zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt.
Narciso Contreras


W kwestii manipulacji cyfrowych poważne agencje prasowe nie znają taryfy ulgowej. Przekonał się o tym fotograf Narciso Contreras. Po tym jak przyznał, że sklonował fragment zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt, agencja Associated Press zerwała współpracę z fotografem.

Zdjęcie, o którym mowa, zostało zrobione we wrześniu 2013 roku i przedstawia syryjskiego bojownika opozycji podczas wymiany ognia z siłami rządowymi. W oryginale w lewym dolnym rogu fotografii można zauważyć kamerę kolegi. Ten przedmiot Narciso Contreras zdecydował się wymazać ze swojej pracy przed przesłaniem do agencji.

Czytaj także:World Press Photo - dyskwalifikacja fotografa

Odkrycie poprowadziło do dochodzenia, które objęło 494 zdjęcia nadesłane przez Contrerasa, od kiedy rozpoczął współpracę z agencją AP w 2012 roku. Mimo, że nie odkryto innych manipulacji, agencja zdecydowała rozstać się z fotografem. "Celowe usuwanie elementów ze zdjęć jest nie do przyjęcia" - mówił Santiago Lyon z Associated Press, dla którego najważniejsza jest reputacja agencji.

Narciso Contreras przyznał się do błędu i zrozumiał, że źle postąpił. Przyznaje, że był to jedyny przypadek, kiedy dopuścił się naruszenia zasad etyki fotoreportera, ale zdaje sobie sprawę, że musi ponieść konsekwencje.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0