Fotograf agencji Associated Press zwolniony za manipulację zdjęcia

Zdobywca Nagrody Pulitzera - Narciso Contreras - został zwolniony przez agencję Associated Press za manipulację zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt.
Narciso Contreras


W kwestii manipulacji cyfrowych poważne agencje prasowe nie znają taryfy ulgowej. Przekonał się o tym fotograf Narciso Contreras. Po tym jak przyznał, że sklonował fragment zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt, agencja Associated Press zerwała współpracę z fotografem.

Zdjęcie, o którym mowa, zostało zrobione we wrześniu 2013 roku i przedstawia syryjskiego bojownika opozycji podczas wymiany ognia z siłami rządowymi. W oryginale w lewym dolnym rogu fotografii można zauważyć kamerę kolegi. Ten przedmiot Narciso Contreras zdecydował się wymazać ze swojej pracy przed przesłaniem do agencji.

Czytaj także:World Press Photo - dyskwalifikacja fotografa

Odkrycie poprowadziło do dochodzenia, które objęło 494 zdjęcia nadesłane przez Contrerasa, od kiedy rozpoczął współpracę z agencją AP w 2012 roku. Mimo, że nie odkryto innych manipulacji, agencja zdecydowała rozstać się z fotografem. "Celowe usuwanie elementów ze zdjęć jest nie do przyjęcia" - mówił Santiago Lyon z Associated Press, dla którego najważniejsza jest reputacja agencji.

Narciso Contreras przyznał się do błędu i zrozumiał, że źle postąpił. Przyznaje, że był to jedyny przypadek, kiedy dopuścił się naruszenia zasad etyki fotoreportera, ale zdaje sobie sprawę, że musi ponieść konsekwencje.
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4