Fotograf agencji Associated Press zwolniony za manipulację zdjęcia

Autor: Marcin Grabowiecki

24 Styczeń 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdobywca Nagrody Pulitzera - Narciso Contreras - został zwolniony przez agencję Associated Press za manipulację zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt.
Narciso Contreras

W kwestii manipulacji cyfrowych poważne agencje prasowe nie znają taryfy ulgowej. Przekonał się o tym fotograf Narciso Contreras. Po tym jak przyznał, że sklonował fragment zdjęcia dokumentującego syryjski konflikt, agencja Associated Press zerwała współpracę z fotografem.

Zdjęcie, o którym mowa, zostało zrobione we wrześniu 2013 roku i przedstawia syryjskiego bojownika opozycji podczas wymiany ognia z siłami rządowymi. W oryginale w lewym dolnym rogu fotografii można zauważyć kamerę kolegi. Ten przedmiot Narciso Contreras zdecydował się wymazać ze swojej pracy przed przesłaniem do agencji.

Czytaj także:World Press Photo - dyskwalifikacja fotografa

Odkrycie poprowadziło do dochodzenia, które objęło 494 zdjęcia nadesłane przez Contrerasa, od kiedy rozpoczął współpracę z agencją AP w 2012 roku. Mimo, że nie odkryto innych manipulacji, agencja zdecydowała rozstać się z fotografem. "Celowe usuwanie elementów ze zdjęć jest nie do przyjęcia" - mówił Santiago Lyon z Associated Press, dla którego najważniejsza jest reputacja agencji.

Narciso Contreras przyznał się do błędu i zrozumiał, że źle postąpił. Przyznaje, że był to jedyny przypadek, kiedy dopuścił się naruszenia zasad etyki fotoreportera, ale zdaje sobie sprawę, że musi ponieść konsekwencje.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
Kiedy w końcu Canon otworzy swój bezusterkowy system na optykę firm zewnętrznych? Jak dowiadujemy się z rozmowy z przedstawicielem firmy, negocjacje z producentami zmierzają już ku...
19
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Powiązane artykuły