Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Serwis holga.pl

0

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Ruszył serwis holga.pl. To otwarty, niezależny i niekomercyjny projekt, który ma integrować osoby zafascynowane estetyką "lo-fi". Równocześnie rozpoczęły się prace nad albumem "Patrzenie nigdy nie jest niewinne..." Zainteresowani pokazaniem swoich zdjęć w albumie mogą je przesyłać do 31 maja 2012.

Holga.pl jest stworzonym przez trójkę przyjaciół niezależnym i niekomercyjnym projektem na pograniczu serwisu fotograficznego i wydawniczego oraz portalu społecznościowego. W założeniu ma integrować osoby zakochane w estetyce "lo-fi", a więc tych, których pociąga techniczny prymitywizm takich aparatów fotograficznych jak Holga, Łomo, Diana, SuperSampler czy Zenit.

Jak sugeruje nazwa serwisu, jest on w głównej mierze poświęcony Holdze: legendarnemu chińskiemu aparatowi średnioformatowemu obecnemu na rynkach całego świata już od ponad trzydziestu lat. Zdjęcia zrobione Holgą - przez swoją techniczną niedoskonałość i niepewność co do ostatecznego kształtu, jaki przybierze obraz - zdają się mieć specyficzną aurę.

Holga.pl zaprasza użytkowników do eksperymentu - do robienia zdjęć aparatami lo-fi i przesyłania ich do serwisu. Nie ma żadnych reguł, poza kilkoma słowami inspiracji, do których powinny odnosić się (być wolnymi skojarzeniami) nadsyłane fotografie. Słowa te będą zarazem motywami i tytułami albumów.

Inspirację do debiutanckiego albumu holga.pl stanowi zdanie: Patrzenie nigdy nie jest niewinne...

Jak podaje holga.pl, każdy album stanowić będzie zbiorową, wielogłosową opowieść, której narratorami są autorzy nadesłanych fotografii. W której zdjęcia nie toną, lecz wzmacniają nawzajem, uzupełniają. W ten sposób subiektywne zapisy spotkania ze światem (lub jego wycinkami) utworzą jego obraz. Będzie on obiektywny, bowiem złożony ze strumienia subiektywnych fotografii.

Każdy album ukaże się w wersji cyfrowej (Issuu). Będzie wydawnictwem niezależnym i niekomercyjnym. Wkładem uczestników są zdjęcia, holga.pl zapewni miejsce w sieci, inspirację, wybór oraz promocję. Biorący udział w albumie zyskują miejsce, w którym ich zdjęcia mogą zyskać pełen wyraz.

Integralną częścią serwisu holga.pl jest również blog, na którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi wrażeniami, inspiracjami, doświadczeniami bądź poznać wrażenia, inspiracje, doświadczenia innych zakochanych w estetyce "lo-fi".

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie powinni przesyłać zdjęcia stanowiące skojarzenie czy też ilustrację do powyższego zdania na adres holga.pl@gmail.com. Termin upływa 31 maja 2012 roku.

Szczegóły na stronie www.holga.pl oraz blogu holga.pl/blog.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły