Szwedzki fotograf przyrody przyznał się do sfałszowania fotografii

Serwis UPI.com opisał przypadek szwedzkiego fotografa przyrody Terje Helleso, który przyznał się do sfałszowania części swoich fotografii. Zmusiła go do tego analiza Gunnara Gloersona, który między innymi zauważyl, że sfotografoway w lipcu ryś ma zimowe futro. Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, która nadała Helleso tytuł Fotografa Przyrodniczego 2010 roku rozważa odebranie tej nagrody.
jedno z zakwestionowanych zdjęć Terje Helleso

Terje Helleso, szwedzki fotograf przyrody, przyznał się do sfałszowania części swoich zdjęć. Sprawę opisaną przez serwis {LNK|http://www.upi.com/Top_News/World-News/2011/09/05/Wildlife-photographer-admits-faking-photos/UPI-87491315237363/?spt=hs&or=tn;UPI.com odkrył Gunnar Gloerson, członek stowarzyszenia zajmującego się w Szwecji dziką przyrodą. Zdziwiły go deklaracje Helleso, który twierdził, że w ciągu 9 miesięcy 150-krotnie spotykał rysia, podczas gdy on widział je około 15 razy w ciągu 52 lat. Po analizie zdjęć okazało się m. in., że ryś sfotografowany w lipcu ma zimowe futro... Terje Helleso został uhonorowany przez szwedzką Agencję Ochrony Środowiska tytułem Fotografa Przyrodniczego 2010 roku - teraz może go stracić. To nie pierwszy przypadek manipulowania przy fotografii przyrodniczej - kilkanaście miesięcy temu pisaliśmy o odebraniu José Luisowi Rodriguezowi nagrody Wildlife Photographer of the Year. Wtedy wątpliwości dotyczyły rzekomo tresowanego wilka.]
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2