Szwedzki fotograf przyrody przyznał się do sfałszowania fotografii

Serwis UPI.com opisał przypadek szwedzkiego fotografa przyrody Terje Helleso, który przyznał się do sfałszowania części swoich fotografii. Zmusiła go do tego analiza Gunnara Gloersona, który między innymi zauważyl, że sfotografoway w lipcu ryś ma zimowe futro. Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, która nadała Helleso tytuł Fotografa Przyrodniczego 2010 roku rozważa odebranie tej nagrody.
jedno z zakwestionowanych zdjęć Terje Helleso

Terje Helleso, szwedzki fotograf przyrody, przyznał się do sfałszowania części swoich zdjęć. Sprawę opisaną przez serwis {LNK|http://www.upi.com/Top_News/World-News/2011/09/05/Wildlife-photographer-admits-faking-photos/UPI-87491315237363/?spt=hs&or=tn;UPI.com odkrył Gunnar Gloerson, członek stowarzyszenia zajmującego się w Szwecji dziką przyrodą. Zdziwiły go deklaracje Helleso, który twierdził, że w ciągu 9 miesięcy 150-krotnie spotykał rysia, podczas gdy on widział je około 15 razy w ciągu 52 lat. Po analizie zdjęć okazało się m. in., że ryś sfotografowany w lipcu ma zimowe futro... Terje Helleso został uhonorowany przez szwedzką Agencję Ochrony Środowiska tytułem Fotografa Przyrodniczego 2010 roku - teraz może go stracić. To nie pierwszy przypadek manipulowania przy fotografii przyrodniczej - kilkanaście miesięcy temu pisaliśmy o odebraniu José Luisowi Rodriguezowi nagrody Wildlife Photographer of the Year. Wtedy wątpliwości dotyczyły rzekomo tresowanego wilka.]
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0