10. rocznica powstania internetowej społeczności Pentaksa w Polsce

Mija dziesiąta rocznica powstania internetowej społeczności Pentaksa w Polsce i piąta rocznica istnienia forum pentax.org.pl. Z tej okazji prezentujemy tekst użytkownika "tref" przybliżający działalność "Pentaksjanów".

Mija dziesiąta rocznica powstania internetowej społeczności Pentaksa w Polsce i piąta rocznica istnienia forum pentax.org.pl. Gratulujemy, życzymy samych ciekawych dyskusji oraz udanych plenerów i oddajemy głos użytkownikowi "tref", który przybliża działalność "Pentaksjanów":

Początki
Nikt nie wie dokładnie, kiedy to wszystko się zaczęło. Kto pierwszy w naszym kraju miał aparat tej marki, jaki to był model. Nie wiadomo co skłoniło właściciela do chęci posiadania takiego właśnie sprzętu, ani jak szybko upowszechniała się wieść o wysokiej jakości produktu. Taka, a nie inna sytuacja polityczna i gospodarcza sprawiała, że dostęp do aparatów z odległej Japonii nie był łatwy, nie był również tani. Posłużę się cytatem:

tref:
Rozproszeni w wirtualnym świecie Pentaksjanie zaczęli się jednoczyć. Liczba klubowiczów stale rosła, strona ewoluowała, kontakty ulegały zacieśnianiu. W wyniku chęci działania zorganizowano Pierwszy Polski Dzień Pentaksa, czyli oficjalny plener użytkowników. Rok później odbyła się druga edycja i zrodziła się miła tradycja. Co roku w maju ma miejsce ogólnopolski zlot miłośników marki - za niecały miesiąc spotkamy się po raz ósmy.

Polish Pentax Days jest naszą największą imprezą, przygotowania do niej trwają kilka miesięcy. Znajomości zawarte przez internet i umocnione w maju nie pozwalają na bycie bezczynnym przez pozostałą część roku. Mieszkamy w różnych częściach kraju i żeby zbytnio nie zatęsknić za swoim prawdziwym, realnym obliczem spotykamy się na mniejszych plenerach. Złotą polską jesień fotografujemy na Roztoczu, zimę i wiosnę witamy w Małopolsce, latem jesteśmy nad Bałtykiem. Jak to w życiu bywa pojawiają się różne przeciwności losu, ale chęć spędzenia kilku dni razem jest tak duża... Można to nazwać uporem, my wolimy określenie "więź społeczności". Każdy jest inny, ale łączy nas wspólna pasja. Każdy ma swoje zdanie, ale słuchając się nawzajem wzbogacamy wiedzę, poglądy i postrzeganie świata. Fotografia to wspaniała zabawa, która dla wielu z nas jest sposobem życia.

Jesteśmy inni...
...i dobrze nam z tym :-) Czy potrafimy pokazać ludzką twarz? Spróbujmy. Przykładowym, dziwnym zjawiskiem niezrozumiałym przez internautów zgromadzonych wokół innych marek był majonez. Tak... wątek majonezowy narodził się na naszym forum, a jednym z powodów stała się sławna kompatybilność wsteczna systemu. Był rok 2007, kolega Bronek napisał: "Mocne punkty Pentaxa: - zgodność wszystkich ważnych funkcji aparatu (stabilizacja matrycy, potwierdzenie ostrości, pomiar światła) z dowolnym obiektywem, pod warunkiem ze da się przyczepić do bagnetu K (albo przez przejsciówkę albo "na wcisk" albo nawet i bez obiektywu :-P)"

Pentax Z-1p z "obiektywem" TREFmited 26mm zrobionym ze słoika. Mocowanie bagnet K. 


Zacząłem fotografować budując prymitywne układy optyczne z pojedynczych soczewek, a ludzie zaraz to podchwycili i przeszli do bardziej konkretnych "szkieł". Kieliszki i słoiki po majonezie okazały się dobrymi obiektywami, więc należało zbadać preferencje smakowe użytkowników. Pentaksjanom się udało - w społecznościach internetowych innych systemów wątki szybko zniknęły.

Pentax LX z "obiektywem" TREFmited 26mm zrobionym ze słoika. Mocowanie bagnet K. Obiektyw zbudowany na przełomie 2007/2008, autor: sołtys (pentax.org.pl)

Jesteśmy dziwni? Na naszym forum prężnie działa grupa zafascynowana klasyczną fotografią srebrową. Mamy najlepiej zorganizowany poradnik skanowania, z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy ostoją polskiej fotografii ulicznej. Wciąż prowadzimy różnego rodzaju akcje i konkursy fotograficzne, czwarty rok z rzędu wydaliśmy własny kalendarz. Charakteryzujemy się specyficznym poczuciem humoru - wiele osób go nie rozumie.

Kolejna piątka
Padło słowo forum i wyjaśnić należy kolejny etap wirtualnego rozwoju. W tym roku mija 5 lat od wdrożenia obecnej formy kontaktów jaką jest forum dyskusyjne. Był to swoisty skok w nadprzestrzeń. Nadal utrzymujemy zawrotną prędkość absurdu i przyjacielskiej atmosfery. Mimo zawirowań gnamy przed siebie. Wciąż pojawiają się nowe osoby, nie gaśnie zapał do działania. Z okazji przypadających w tym roku dwóch okrągłych rocznic wydany zostanie album pamiątkowy opisujący naszą historię. Pentax.org.pl to "my" - użytkownicy. Za specyficzną atmosferę podziękowania należą się wszystkim zarejestrowanym. Ogromny wkład pracy włożony w utrzymanie naszego zakątka w sieci ma swoje odbicie w satysfakcji jaką czerpiemy z tego działania. Wszyscy. Ci najstarsi stażem i Ci nowi. Oby tak dalej.

Z pentaksowym pozdrowieniem

Waidodayo!

Okładka pamiątkowego albumu rocznicowego

Album pamiątkowy można zamawiać na stronie forum. Więcej informacji o obchodach dwóch okrągłych rocznic: pentax.org.pl

Tekst: tref (pentax.org.pl)
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0