Co z E-Systemem? Rozmawiamy z Toshiyuki Teradą z Olympusa

Autor: Michal Grzegorczyk

21 Wrzesień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Photokina 2010. E-5 to pierwsza lustrzanka Olympusa po roku przerwy. Jakie nowości przynosi? Co dalej z E-Systemem? Czy powstaną profesjonalne korpusy w systemie Mikro Cztery Trzecie? Na te i inne pytania odpowiedział nam Toshiyuki Terada, menadżer z SLR Product Planning Department Olympusa.

Czy mógłby pan zdradzić nam więcej szczegółów na temat prototypu nowego kompaktu?

Toshiyuki Terada, Manager, SLR Product Planning Department, Olympus: Ogłosiliśmy zamiar stworzenia nowej linii aparatów kompaktowych. Będzie to najwyższa klasa aparatów kompaktowych, z bardzo jasnymi obiektywami i matrycą mniejszą niż w produktach systemu 4/3 i Mikro 4/3, o bardzo dobrej jakości obrazu na tle innych kompaktów. Aparat ma unikalny port akcesoriów, który wykorzystuje wspólne akcesoria z systemem PEN, na przykład wizjer. Aparat będzie dostępny w przyszłym roku. W tej chwili nie mogę przekazać konkretnej specyfikacji, ale możecie zgadnąć jaki to będzie rodzaj aparatu na podstawie jego wyglądu.

Powiedział Pan, że to będzie nowa linia produktów. To znaczy, że będzie więcej niż jeden model?

Nie możemy zdradzić dokładnych planów produktowych. Chcielibyśmy wprowadzić nową kategorię aparatów, a w przypadku sukcesu pojawią się kolejne produkty.

Toshiyuki Terada, Manager, SLR Product Planning Department

Kolejny nowy produkt to Olympus E-5. Użytkownicy musieli czekać rok na nową lustrzankę. Poprosimy o kilka słów na jego temat.

Już dokładnie znacie specyfikację modelu E-5, którą ogłosiliśmy 14 września. Najważniejsza cecha nowego aparatu, którą chcielibyśmy wam przekazać to jakość obrazu. Gdy wprowadziliśmy E-3, większość użytkowników chciała polepszenia jakości obrazu. Oni znają jakość najnowszych aparatów, takich jak PEN E-P2 czy E-PL1 z 12-megapikselowymi matrycami. Oni chcieliby tej jakości, z zachowaniem trwałości produktów. Odpowiedzieliśmy na to zapotrzebowanie. Dla osiągnięcia najwyższej jakości w naszych produktach opracowaliśmy nową technologię nazywającą się "Fine Detail Process". Zazwyczaj w celu pozbycia się mory stosujemy przed matrycą optyczny filtr, nazywany filtrem dolnoprzepustowym, ale to osłabia rozdzielczość obiektywów. Zdecydowaliśmy się wyeliminować morę w procesie obróbki obrazu, a nie za pomocą filtra optycznego. W rezultacie taki filtr dolnoprzepustowy pozwala ukazać pełne możliwości obiektywu. Dzięki temu, że mora będzie usuwana w obróbce obrazu możemy uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości bez mory. Większość fanów systemu Cztery Trzecie ma obiektywy z wyższej półki i mogą cieszyć się ich maksymalną jakością z Olympusem E-5. Tego nie można wyczytać ze specyfikacji, 12 megapikseli to 12 megapikseli, ale to zupełnie inna, fantastyczna jakość zdjęć, którą można wydobyć z aparatu.

Jaka jest przyszłość mniejszych lustrzanek? Czy zamierzacie wypuścić ich następców?

Nie mamy konkretnych planów zastąpienia modelu E-620 i innych nowszymi. Klasa "entry level" lustrzanek może być całkowicie zastąpiona systemem Pen, z punktu widzenia osiągów. Aktualni użytkownicy amatorskich lustrzanek mogą się przenieść do systemu Mikro Cztery Trzecie razem z ich obiektywami Cztery Trzecie i używać ich przez adapter albo kupić model E-5. Zdecydowaliśmy się na posiadanie oferty z systemem PEN i "flagowymy" lustrzankami.

Czy jest możliwe, żeby w systemie PEN pojawiły się jeszcze bardziej "high-endowe" aparaty np. dla półprofesjonalistów?

Oczywiście, to jeden z naszych celów, aby technologia systemu PEN trafiła do świata zawodowców czy bardzo zaawansowanych amatorów. Gdy tylko będzie to możliwe przeniesiemy taki model z systemu lustrzankowego do systemu PEN.

Czyli możemy powiedzieć, że w niesprecyzowanej przyszłości po prostu nie będzie lustrzanek?

W przyszłości - tak. To jeden z naszych celów, ale nie wiemy kiedy to nastąpi. Do tego czasu będziemy wspierali segment lustrzanek, gdyż użytkownicy E-3 to fundament Olympusa. Będziemy się o tych klientów troszczyli.

Proszę powiedzieć kilka słów o nowych obiektywach.

Wprowadziliśmy nowe obiektywy Mikro Cztery Trzecie. Jeden z nich to tele-zoom 40-150 milimetrów, który jest naprawdę mały i lekki. Możesz cieszyć się fotografią z zoomem standardowym i tym zoomem, które razem pokrywają zakres 28-300 milimetrów i są naprawdę małe i lekkie. Drugi z obiektywów to super tele-zoom o zakresie 75-300 milimetrów.

Jedna z najważniejszych cech systemu Mikro Cztery Trzecie jest mały rozmiar aparatów. Czy planujecie wypuszczenie naprawdę małych stałek?

Nie mogę zdradzić dokładnych szczegółów specyfikacji. Nasz system PEN nie jest doskonały, ciągle się rozwija. Większość naszych zasobów kierujemy do jego rozwoju. Można się więc spodziewać kolejnych ciekawych szkieł.

Zapraszamy również do obejrzenia wywiadu w wersji wideo (angielskiej), wraz z materiałem nagranym na stoisku Olympusa.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9