Panasonic Lumix DMC-FX37 i DMC-FX150 - szerokokątne premiery

0
Michal Grzegorczyk
21 Lipiec 2008
Artykuł na: 23-28 minut
Panasonic od jakiegoś czasu przyzwyczaja nas do ciekawych technicznie (i przy okazji eleganckich) aparatów z szerokokątnymi obiektywami. Dziś prezentuje kolejne dwa kompakty z zaawansowanej serii FX - Lumix DMC-FX37 i DMC-FX150 imponują obiektywami o zakresach ogniskowych zaczynających się odpowiednio od 25 mm i 28 mm. Spore wrażenie robi też 14,7-megapikselowa matryca DMC FX150.

Wygląda to tak, jakby Panasonic chciał w obydwu premierowych kompaktach z serii FX wyeksponować jakąś niecodzienną cechę. W przypadku Lumiksa DMC-FX37 jest to obiektyw z zakresem ogniskowych zaczynającym się od 25 milimetrów, a Lumix DMC-FX150 dostał matrycę o rozdzielczości aż 14,7 megapikseli. Na tym się jednak nie kończą ciekawe funkcje tych aparatów.

Panasonic Lumix DMC-FX37

Panasonic Lumix DMC-FX37 został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10,1 megapiksela i robiący spore wrażenie obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 25 - 125 milimetrów. Jest to zupełnie nowa konstrukcja - w poprzedniku (DMC-FX35) producent użył obiektywu 25 - 100 mm. Składa się na nią 7 elementów ustawionych w 7 grupach, z czego 4 elementy są asferyczne (łącznie 6 asferycznych powierzchni). Obiektyw jest sygnowany logo Leica i został oczywiście wyposażony w stabilizację obrazu Mega O.I.S. Z tyłu aparatu znalazło się miejsce na 2,5 calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów automatycznie dobierający moc podświetlenia w zależności od warunków zewnętrznych.

Panasonic Lumix DMC-FX37

Tradycyjnie dla Panasonica aparat pełny jest przeróżnych automatycznych funkcji domyślających się na jakim efekcie zależy fotografującemu - wszystkie składają się na tryb {ITL| iA (intelligent auto). Wśród nich należy wymienić automatyczną kontrolę czułości, ekspozycji, system wykrywania twarzy i automatyczny wybór programu tematycznego (spośród pięciu: Makro, Portret, Krajobraz, Nocny portret, Nocny krajobraz). Nowością w trybie iA jest system automatycznego ustawiania ostrości na wybranym obiekcie. Raz zablokowana ostrość będzie utrzymywana nawet jeśli obiekt będzie się przemieszczał. Ten sam zestaw automatycznych funkcji obecny jest w drugiej premierze z serii FX - Lumiksie DMC-FX150.

Panasonic Lumix DMC-FX150

W aparacie Panasonic Lumix DMC-FX150 najbardziej rzuca się w oczy matryca o rozdzielczości 14,7 megapikseli. Można się jedynie domyślać, że tak duża rozdzielczość nie pozostaje bez wpływu na jakość zdjęć. Niemiej tak duża rozdzielczość zawsze robi na użytkownikach spore wrażenie. Dość ciekawie prezentuje się też obiektyw DMC-FX150. Zakres ogniskowych odpowiada małoobrazkowemu zakresowi 28 - 100 milimetrów. Obiektyw posiada ruchomy element - część systemu stabilizacji obrazu Mega O.I.S. Aparat wyposażono też w dość duży ekran LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 000 punktów.

Panasonic Lumix DMC-FX150

Aparat jest przeznaczony nie tylko dla początkujących fotoamatorów. Świadczą o tym półautomatyczne tryby ustawiania ekspozycji i możliwość zapisu w formacie RAW. Do tego mamy do dyspozycji bracketing, funkcję multiekspozycji i dość rozbudowane funkcje dostrajania balansu bieli. Oczywiście na mniej zaawansowanych użytkowników czeka funkcja Intelligent Auto.

Obydwa aparaty potrafią nagrywać filmy HD w rozdzielczości 1280 x 720p. Lumix DMC-FX150 nagrywa filmy z prędkością 24 kl/s, a DMC-FX37 z prędkością 30 kl/s. Nagrania można oglądać na telewizorach HD wyposażonych w złącze HDMI - należy jedynie kupić odpowiedni kabel. Za szybkość obydwu aparatów odpowiada procesor Venus Engine IV.

Aparat Lumix DMC-FX150 dostępny będzie w sugerowanej cenie 1599 złotych, a DMC-FX37 1299 złotych.] Poniżej prezentujemy informację prasową przesłaną przez producenta:

Lumix DMC-FX37 - świat z szerokiej perspektywy

Super-płaski aparat cyfrowy z zaawansowanym, inteligentnym trybem auto oraz szerokokątnym obiektywem LEICA DC 25mm i 5-krotnym zoomem optycznym

Warszawa, 21 lipca 2008 r. -
Panasonic przedstawia super-smukły aparat cyfrowy Lumix DMC-FX37 o matrycy 10,1 megapiksela. Nowy model, dzięki zastosowaniu ultra-szerokokątnego obiektywu LEICA DC 25mm oraz 5-krotnego zoomu optycznego, wyróżnia się zdolnością do objęcia 
w kadrze niemal dwukrotnie większego obszaru widocznego z tej samej odległości.

Obok nowego obiektywu kolejnym udoskonaleniem w modelu DMC-FX37 stało się wdrożenie zmian w inteligentnym trybie automatycznym (iA). Wprowadzony do niego mechanizm AF Tracking automatycznie śledzi przemieszczający się w kadrze obiekt zdjęcia od chwili ustawienia autofokusa. Ten tryb fotografowania ułatwia wykonywanie ostrych i precyzyjnych zdjęć poruszających się obiektów. DMC-FX37 ponadto cały czas monitoruje źródło światła i automatycznie aktywuje funkcję kompensowania tylnego podświetlenia, jeżeli wykryje, że obiekt zdjęcia jest oświetlany od tyłu.

W modelu DMC-FX37 wykorzystano szybki, wydajny procesor nowej generacji do przetwarzania zdjęć Venus Engine IV, w którym opóźnienie w uruchomieniu migawki wynosi około 0,005 sekundy (minimum). Błyskawiczna reakcja aparatu ułatwia szybkie wykonywanie zdjęć obrazujących nieoczekiwane sytuacje, które chcielibyśmy zarejestrować.

DMC-FX37 oferuje możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 2,5 zdjęcia na sekundę 
w pełnej rozdzielczości*2*, w trybie szybkim liczba ujęć może wzrosnąć nawet do sześciu na sekundę.*3* Aparat pozwala również fotografować w trybie ciągłym*4*, w którym użytkownik może wykonywać kolejne ujęcia aż do zapełnienia karty pamięci. DMC-FX37 pozwala wykonywać zdjęcia seryjne ze stałą emisją światła z lampy błyskowej.*5* Ulepszenia w zarządzaniu energią wprowadzone przez nowy układ centralny sprawiają, że jedno naładowanie akumulatorów wystarczy do wykonania około 310 zdjęć (wg standardów CIPA).

DMC-FX37 wykonuje zdjęcia HD w rozdzielczości 1920x1080, które idealnie pasują do pełnoekranowego wyświetlania na telewizorach panoramicznych HDTV. Nowy model pozwala także nagrywać dynamiczne filmy HD w rozdzielczości 1280 x 720p z prędkością 30 klatek/s, w uzupełnieniu do rozdzielczości WVGA (848 x 480) i normalnego VGA (640 x 480). Dzięki wyjściu komponentowemu HD użytkownicy mogą cieszyć się oglądaniem zdjęć i filmów wykonanych za pomocą DMC-FX37 w doskonałej jakości HD. Wystarczy w tym celu podłączyć aparat do telewizora przez opcjonalny przewód komponentowy (DMW-HDC2).

Nowy model DMC-FX37 wyposażony jest także w szereg innych funkcji, w tym 25 programów tematycznych i funkcję wyrównania obrazu, dzięki którym wykonywanie pięknych zdjęć jest jeszcze prostsze i zabawniejsze.

Dodatkowe technologie wykorzystane w trybie iA:
Wykrywanie twarzy - mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w taki sposób dobrać ostrość i ekspozycję, aby utrwalić je na zdjęciu ze szczegółami i niezwykła ostrością. W modelu DMC-FX37 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.
Inteligentna ekspozycja - eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu. Zdjęcia wyglądają naturalnie i wiernie oddają rzeczywistość. Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.
Inteligentny wybór sceny - funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który z trybów najlepiej pasuje do sytuacji.
Mega O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) - żyroskopy wykrywają drżenie ręki i powodują odpowiednie przesunięcie układu soczewek niwelując drgania. Zastosowanie stabilizatora pozwoli uniknąć użytkownikom rozmazanych zdjęć wywołanych efektem drżenia rąk.
Inteligentna kontrola ISO - dzięki tej funkcji DMC-FX37 potrafi dopasować czułość ISO w sytuacji, gdy fotografowany obiekt przemieszcza się co pozwala uniknąć nieostrych ujęć.
Szybki autofokus - mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt, co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.
Cyfrowa korekcja czerwonych oczu - funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, który często występuje przy wykonywaniu zdjęć z lampą błyskową.
Aparat Lumix DMC-FX37 dostępny będzie w sugerowanej cenie brutto 1299 PLN

(1) Odpowiednik w aparacie na klisze 35mm: 25-125mm
(2) Maks. pięć zdjęć w trybie standardowym / trzy zdjęcia w trybie podwyższonej jakości.
(3) Przy zapisie w rozdzielczości 3 megapikseli (4:3), 2,5 megapiksela (3:2), 2 megapikseli (16:9).
(4) Prędkość wykonywania kolejnych ujęć zależy od karty pamięci, rozmiarów zdjęć i trybu kompresji. Liczba zdjęć zależy od pojemności karty pamięci, czasu działania akumulatora, rozmiarów zdjęć i trybu kompresji.
(5) Maks. 5 zdjęć. Przy zapisie w rozdzielczości 3 megapikseli (4:3), 2,5 megapiksela (3:2), 2 megapikseli (16:9).

Lumix DMC-FX150 - minimalistyczny design i bogactwo funkcji
Lumix DMC-FX150 z matrycą 14,7 megapiksela i szerokokątny obiektywem LEICA DC 28mm
oferujący proste ustawienia manualne

Warszawa, 21 lipca 2008 -
Panasonic, czołowa marka, pod którą znana jest firma Matsushita Electric Industrial, ogłosił premierę najnowszego modelu z linii Lumix FX Premium - DMC-FX150. Aparat został wyposażony w matrycę o najwyższej wśród aparatów kompaktowych rozdzielczości 14,7 megapiksela oraz szerokokątny obiektyw LEICA DC 28mm. Nowy model spełnia potrzeby szerokiej grupy konsumentów poszukujących niewielkiego aparatu, który pozwoliłby im z łatwością wykonywać wysokiej jakości zdjęcia, wyróżniające się ostrością, ekspresyjnością i nadzwyczajną szczegółowością.

Model DMC-FX150 z 28-milimetrowym, szerokokątnym obiektywem LEICA DC pozwala objąć kadrem przestrzeń dokładnie w taki sposób jak postrzega ją ludzkie oko. Dzięki temu na jednym zdjęciu użytkownik możne objąć kadrem dużą budowlę lub większą grupę ludzi, która znajduje się w ciasnym lub zatłoczonym pomieszczeniu.

Sercem nowego DMC-FX150 jest wydajny, szybki układ przetwarzania zdjęć nowej generacji. Venus Engine IV pozwala uzyskać efektowne fotografie np. w trybie zdjęć seryjnych lub podczas fotografowania przy słabym oświetleniu. Procesor jest bardziej energooszczędny od poprzedników, dzięki czemu możliwe jest wykonanie 330 zdjęć (wg standardów CIPA) na jednym ładowaniu akumulatorów.

Lumix DMC-FX150 oferuje łatwe w obsłudze nastawy manualne, dzięki czemu użytkownicy mogą dobrać szybkość migawki do swoich potrzeb. Funkcja bracketingu, oprócz bracketingu ekspozycji, który był dostępny w poprzednich modelach, została uzupełniona o bracketing koloru. Pozwala on na jednoczesne zapisywanie zdjęć w wersji kolorowej, monochromatycznej i sepii. Nowy model oferuje również mechanizm multi-ekspozycji, który stwarza możliwość kreowania interesujących efektów na fotografii poprzez nakładanie na siebie do trzech kolejnych zdjęć w czasie. Dodatkowo usprawniono także funkcję balansu bieli zastępując tradycyjną kompensację jednoosiową kompensacją dwuosiową z ustawieniami temperatury koloru, co umożliwia bardziej precyzyjną korektę.

Kolejnym udoskonaleniom w modelu DMC-FX150 poddano inteligentny tryb automatyczny (iA). Nowowprowadzony mechanizm AF Tracking automatycznie śledzi obiekt zdjęcia od chwili ustawienia autofokusa, nawet jeżeli obiekt porusza się w kadrze. Funkcja ta ułatwia wykonywanie ostrych 
i precyzyjnych zdjęć uchwyconych w najdogodniejszym momencie. DMC-FX150 cały czas monitoruje źródło światła i automatycznie aktywuje funkcję kompensowania tylnego podświetlenia, jeżeli wykryje, że za obiektem zdjęcia znalazło się takie źródło.

Nowy Lumix DMC-FX150 został wyposażony w duży, inteligentny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tys. punktów. Kadrowane na monitorze zdjęcia są doskonale widoczne praktycznie w każdych warunkach. Użytkownik ma do dyspozycji szczegółowy podgląd na komponowane w danym momencie zdjęcie. Równie ostro i wyraźnie na wyświetlaczu prezentują się zdjęcia już wykonane.

Model DMC-FX150 został stworzony z myślą o osobach osób, które poszukają zaawansowanego aparatu cyfrowego o większej wydajności od zwykłych aparatów cyfrowych.

Inne technologie wykorzystywane w trybie iA to:
Wykrywanie twarzy - mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w odpowiedni sposób dobrać do nich ostrość i ekspozycję, tak aby zachować je na zdjęciu ze szczegółami i odpowiednią ostrością. W modelu DMC-FX150 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.
Inteligentna ekspozycja - eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu, dzięki czemu zdjęcia wyglądają naturalnie i optymalnie oddają rzeczywistość. Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.
Inteligentny wybór sceny - funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który najlepiej pasuje do sytuacji.
Mega O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) - żyroskopy wykrywają drżenie ręki i powodują odpowiednie przesunięcie układu soczewek niwelując drgania. Stabilizator pozwala uniknąć rozmazanych zdjęć będących efektem drżenia rąk.
Inteligentna kontrola ISO - dzięki tej funkcji Lumix DMC-FX150 potrafi dopasować czułość ISO, jeżeli obiekt przemieszcza się w trakcie wykonywania zdjęcia, co pozwala uniknąć nieostrości ujęcia.
Szybki autofokus - mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.
Cyfrowa korekcja czerwonych oczu - funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, występujący w przypadku zdjęć wykonywanych z lampą błyskową.

Aparat Lumix DMC-FX150 dostępny będzie w sugerowanej cenie brutto 1599 PLN

(1) Odpowiednik w aparacie na klisze 35mm: 28-100mm

Poniżej prezentujemy specyfikacje techniczne:

NazwaPanasonic Lumix DMC-FX37
Typkieszonkowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość10,1 Mp
Sensor
 • 1/2.33"
 • 10.7 Mp
 • 10,1 Mp efektywnych
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • ok. 50 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD/SDHC/MMC
Rozdzielczośćb.d.
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.21), DPOF, Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • Fine
 • Standard
Obiektyw
 • Leica DC Vario-Elmarit
 • 25-125 mm
 • zoom 5x
 • 7 elementów w 6 grupach
 • 4 soczewki asferyczne / 6 powierzchni asferycznych
 • optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S (2 tryby)
Stabilizacja obrazutak, optyczna MEGA O.I.S. (Tryb 1/Tryb 2)
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaWide: F2.8 - F8.0 Tele: F5.9 - F8
Migawkab.d.
Tryby ekspozycjib.d.
Pomiar światłainteligentny wielopunktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościautofocus
Tryby pracy autofocusab.d.
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto: ISO 100 - ISO 1600 (High ISO 1600 - 6400, przy zmniejszonej rozdzielczości)
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmu
 • HD (1280 x 720) 30 kl/s
 • WVGA (848 x 480)
 • VGA (640 x 480)
Monitor LCD
 • 2,5-calowy TFT LCD
 • 230 tys. punktów
 • pokrycie 100% kadru
 • tryby: High Angle, Power LCD
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowab.d.
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówbrak
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB, wejście DC, wyjście HDMI
Pilotb.d.
Zasilanieb.d.
Wydajność zasilania (zdjęcia)310 (wg standardu CIPA)
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametalowa
Wymiary94,7 x 51,9 x 22,0 mm
Waga125 g (bez baterii i karty)
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Uwagiprocesor obrazu Venus Engine IV, tryb Intelligent Auto
Artykuł na Fotopolis7575
NazwaPanasonic Lumix DMC-FX150
Typkieszonkowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość14,7 Mp
Sensor14,7 Mp
Pamięć
 • ok. 50 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD/SDHC/MMC
Rozdzielczośćb.d.
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.21), DPOF, Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • Fine
 • Standard
Obiektyw
 • Leica DC Vario-Elmarit
 • 28-100 mm
 • 7 elementów w 6 grupach
 • 4 soczewki asferyczne / 5 powierzchni asferycznych
 • optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S (2 tryby)
Stabilizacja obrazutak, optyczna MEGA O.I.S. (Tryb 1/Tryb 2)
Zoom cyfrowyb.d.
Przysłonab.d.
Migawkab.d.
Tryby ekspozycjib.d.
Pomiar światłainteligentny wielopunktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościautofocus
Tryby pracy autofocusab.d.
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmu
 • HD (1280 x 720) 24 kl/s
 • WVGA (848 x 480)
 • VGA (640 x 480)
Monitor LCD
 • 2,7-calowy TFT LCD
 • 230 tys. punktów
 • pokrycie 100% kadru
 • tryby: High Angle, Power LCD
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowab.d.
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówbrak
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjerwizjer elektroniczny
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB, wejście DC, wyjście HDMI
Pilotb.d.
Zasilanieb.d.
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametalowa
Wymiaryb.d.
Wagab.d.
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Uwagiprocesor obrazu Venus Engine IV, tryb Intelligent Auto
Artykuł na Fotopolis7575
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R5 - czy zobaczymy przełomowego, bezlusterkowego spadkobiercę serii EOS 5D?
Canon EOS R5 - czy zobaczymy przełomowego, bezlusterkowego spadkobiercę serii EOS 5D?
Matryca 45 Mp, stabilizacja sensora czy filmy 8K RAW - tak prezentować ma się aparat Canon EOS R5, który według doniesień już niebawem powalczy o miano najbardziej...
37
1
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
5
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)