Octopus16 - kinowa kamera za mniej niż 4000 zł może niebawem trafić na rynek

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Brytyjski startup opracowuje kompaktową, profesjonalną kamerę cyfrową formatu Super16. Nakierowana na specyficzne produkcje, dostarczyć ma profesjonalne możliwości rejestracji w bardzo przystępnej cenie.

Rynek wideo stale się demokratyzuje. Z większością zadań filmowych są w stanie poradzić dziś sobie aparaty cyfrowe ze średniego segmentu, a modele takie jak Blackmagic Cinema Camera 6K sprawiają, że po typowo profesjonalne rozwiązania są w stanie sięgnąć także twórcy pracujący przy mniejszych produkcjach. Nadal istnieje jednak przestrzeń na to, by zrobić coś jeszcze taniej i być może lepiej. Stara się ja wykorzystać brytyjska firma Octopus Cinema, która stworzyła prototyp profesjonalnej kamery filmowej formatu Super16.

Po co komu cyfrowy odpowiednik kamery 16 mm?

Na wstępie trzeba od razu zaznaczyć, że format Super16 z miejsca będzie ograniczał pola eksploatacji kamery. Rozmiar sensora w tym wypadku będzie bowiem zbliżony do matryc 1-calowych, czyli takich, jakie wykorzystują obecnie najbardziej zaawansowane kamerki sportowe czy aparaty dla vlogerów. Do tego, firma zdaje się celować bardziej w stworzenie współczesnego odpowiednika klasycznych kamer Super16 niż konkurenta dla takich rozwiązań jak Blackmagic Pocket Cinema Camera.

Model Octopus16 wyposażony jest w standardowe mocowanie CS i ma być przede wszystkim sposobem na zbudowanie niedrogiego, kompaktowego zestawu wideo w oparciu o tanie szkła Super16 z rynku wtórnego, które często jesteśmy w stanie kupić w cenie ok. 100 zł. tak, by koszt całego rigu nie przekroczył ceny średnio-zaawansowanego aparatu systemowego. To wszystko nadbudowuje też całkiem imponującą specyfikacją.

Zapis 4K RAW, szeroki zakres dynamiczny i 5 godzin pracy na niewielkim akumulatorze

Kamerę Octopus16 obsługuje matryca 4K działającą w architekturze Dual Gain, która pozwala rejestrować 12-bitowe wideo CinemaDNG (RAW) z prędkością 24 kl./s i przepływnością 300 MB/s na kartę CF Express typu B. Do tego oferuje wbudowany, skalibrowany do przestrzeni Rec.709 ekran dotykowy 2.8”, możliwość rejestrowania dźwięku przy użyciu mikrofonów USB-C i bardzo mały pobór mocy, który pozwoli na 5 godzin pracy wy wykorzystaniu akumulatora NP-F o pojemności 24 Wh. Opcjonalnie, może być też zasilana z powerbanku.

 

Finalny model, ma być rozszerzony o możliwość zapisu wideo z prędkością 48 kl./s, pełnowymiarowe złącze HDMI, porty mikrofonowe i słuchawkowe, wejście do synchronizacji timecode’u oraz wbudowane żyroskopy, które dostarczą informacji dla systemów stabilizacji używanych w postprodukcji. Całość zaś będzie mierzyć 80 x 80 x 50 mm i ważyć poniżej 400 g.

Cena poniżej 1000 dolarów. O ile kamerka kiedykolwiek trafi do produkcji...

To wszystko, jeśli Octopus16 nie okaże się typowym vaporwarem. Firma Octopus Cinema w przeszłości opracowała już profesjonalną pełnoklatkowa kamerę filmową, które jednak nigdy nie weszła na etap produkcji ze względu na koszty. Jak zapewniają twórcy, w przypadku Octopus16 ma być zupełnie inaczej, gdyż bazująca na układzie Raspberry Pi 4.0 kamera ma być tania i łatwa w produkcji. Finalną cenę przewidziano na mniej niż 1000 dolarów.

Według firmy, projekt jest na etapie dopracowywania prototypu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kamera powinna trafić na rynek w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Biorąc pod uwagę, że nie ma w tym segmencie praktycznie żadnej konkurencji, ma szansę stać się ciekawostką dla osób chcących tchnąć nowe życie w klasyczną optykę formatu 16 mm.

Źródło: cined.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły