Sony A9 III - pierwsza pełna klatka z migawką globalną

Autor: Maciej Luśtyk

7 Listopad 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Sony przypieczętowuje 10. rocznicę istnienia systemu E premierą modelu A9 III. To najszybsza pełna klatka na rynku i pierwszy aparat tego segmentu oferujący funkcję migawki globalnej, co eliminuje szereg ograniczeń z jakimi musieli mierzyć się fotografowie i filmujący.

Co musisz wiedzieć:
 • Pierwsza na rynku 24,6-megapikselowa matryca CMOS z migawką globalną
 • Czasy migawki i synchronizacja z lampą do 1/80 000 s
 • Tryb seryjny do 120 kl./s z trybem Pre-Capture
 • Maksymalny czas serii przy 120 kl./s to 1,6 s
 • Zakres ISO 250-25600 (rozszerzane do ISO 51200)
 • Autofokus Real-Time Recognition AF oparty o 759 punktów pomiaru
 • Wideo 10-bit 4K 4:2:2 do 120 kl./s
 • Wideo RAW na zewnętrzne rekordery
 • W pełni metalowe, uszczelnione body
 • Dodatkowy przycisk funkcyjny
 • Szereg usprawnień z zakresu wydajności pracy
 • Bateria na 530 zdjęć
 • Podwójny slot SD / CF-Express A
 • Opcjonalny battery grip
 • Cena: 32000 zł

W ostatnim czasie konkurencja mocno prężyła muskuły w temacie profesjonalnych korpusów reporterskich. Mimo świetnie przygotowanego Sony A1, to jednak modele EOS R3 czy Nikon Z9 przyciągały największa uwagę osób nastawionych na ten rodzaj pracy. Sony nigdy jednak nie odpuszcza i robi wszystko, by móc pochwalić się najbardziej wyśrubowanymi konstrukcjami w każdym segmencie. Tak oto otrzymujemy najnowszy korpus Sony A9 III - superszybką pełną klatkę, która będzie nadawać rytm kolejnym premierom z tego sektora.

W zakresie wydajności Sony A9 III to Formuła 1 segmentu aparatów reporterskich

Sony A9 III oparto o pierwszy na rynku aparatów pełnoklatkowych 24-megapikselowy sensor warstwowy CMOS z migawką globalną (jednoczesny odczyt wszystkich pikseli z matrycy). W parze z superszybkim próbkowaniem wynikającym z zastosowania technologii warstwowej, aparat osiąga najkrótszy czas migawki na poziomie 1/80 000 s (maks. 1/16 000 s dla zdjęć seryjnych, ale zmieni się to wraz z aktualizacją firmware'u) i do takiej samej wartości jest w stanie synchronizować flash lamp błyskowych, ograniczając konieczność stosowania trybu HSS.

Do tej pory, układy CMOS z migawką globalną charakteryzowały się zawężonym zakresem dynamicznym. Producent zapewnia jednak, że dzięki technologii warstwowej efekt ten udało się ograniczyć. W jakim stopniu, dowiemy się dopiero podczas testów aparatu. Czułości startują tu z pułapu ISO 250, z pewnością więc nie można będzie tu oczekiwać zakresu dynamicznego jak w Sony A7R V, ale jesteśmy też pewni, że nie będzie to różnica mocno odbijająca się na pracy z aparatem.

Migawka globalna to także brak problemów z efektem rolling shutter (zniekształcenie obrazu wynikające z czasu próbkowania matrycy), a więc także z wszelkiego rodzaju „bandingiem”, wynikającym z pracy w warunkach sztucznego oświetlenia.

Producent zadbał także o to, by Sony A9 III mógł pochwalić się tytułem najszybszego aparatu na rynku. Tak więc nowy korpus jest w stanie fotografować serią w pełnej rozdzielczości i z pełną funkcjonalnością systemu AF z prędkością 120 kl./s. Ten wynik będzie w stanie utrzymać przez raptem 1,6 sekundy, dając nam w sumie 192 klatki, ale jednocześnie ten tryb to coś więcej niż tylko prężenie muskułów. Dzięki dostępności funkcji Pre Capture (zapis obrazu w pętli przed wciśnięciem spustu), będzie go można wykorzystać do precyzyjnego uchwycenia skomplikowanego ruchu. Oprócz tego, korpus dysponuje dodatkowym przyciskiem funkcyjnym, który działa jak pedał gazu dla trybu seryjnego, gdzie w czasie jego wciśnięcia aparat chwilowo przełącza się na tryb zapisu 120 kl./s.

Pokrycie kadru punktami AF w modelu A9 III

Oprócz tego, Sony A9 III oferuje 5-stopniowy system stabilizacji matrycy o deklarowanej skuteczności 8 EV i najnowsze algorytmy systemu AF, pozwalające na bieżąco śledzić różne rodzaje obiektów. Technologia nadal nazywa się Real-Time Recognition AF, jak w ostatnich korpusach systemu E, ale odznaczać ma się jeszcze lepszą skutecznością i precyzja pomiaru. Pomiar AF jest czuły do - 5 EV, a producent dodał także nowe rozmiary ramki AF (XS oraz XL) oraz możliwość zapisywania poszczególnych ustawień autofokusu w formie resetów.

Nowy aparat ma być także w pełni wyposażoną kamera filmową, oferują zapis 10-bitowy zapis 4K do 120 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 oraz wszelkie udogodnienia i nowości, które widzieliśmy we wcześniejszych korpusach, tj. profil S-Cinetone, możliwość filmowania w Log-u, opcja kompensacji breathingu, funkcja stabilizacji Active czy też opcja wypuszczenia surowego, 16-bitowego materiału RAW przez HDMI na zewnętrzne rekordery.

Topowa konstrukcja dla wygodnej pracy

Body Sony A9 III to także, a może przede wszystkim, usprawniona ergonomia i najlepsze podzespoły. Korpus wykorzystuje 9,44-milionowy wizjer elektroniczny OLED z powiększeniem 0,9x i odświeżaniem 120 kl./s (możliwość odświeżania z prędkością 240 kl./s, ale z obniżoną rozdzielczością) oraz 2 000 000 punktowy, 3,2-calowy i obracany we wszystkich kierunkach jak w modelu A7R V ekran LCD, który pokrywa pełny gamut DCI-P3. Otrzymujemy też lekko przeprojektowany, bardziej ergonomiczny grip i wspomniany wcześniej dodatkowy przycisk funkcyjny.

Producent robi też, by praca z nowym korpusem była możliwie jak najbardziej efektywna dla osób, które pracują w środowisku wymagającym jak najszybszego przekazania materiału. Poniżej zamieszczamy fragment informacji prasowej, informujący o najważniejszych nowościach tym zakresie.

Sony A9 III oferuje w pełni magnezową i uszczelnioną konstrukcję

Szybki workflow przede wszystkim

W korpusie α9 III wprowadzono nową funkcję filtrowania odtwarzanych obrazów, która umożliwia efektywną selekcję dużych ilości fotografii powstałych w trybie zdjęć seryjnych. Nowością jest również menu funkcji przeznaczone do użytku podczas wyświetlania obrazów. Obie te funkcje znacznie wspomagają pracę w zastosowaniach profesjonalnych, od wykonywania zdjęć po dostarczanie materiału.

Menu funkcji jest teraz dostępne podczas odtwarzania, dzięki czemu użytkownik może efektywnie selekcjonować duże ilości fotografii zrobionych w trybie zdjęć seryjnych. Zawartość menu funkcji dla trybu odtwarzania można zdefiniować wcześniej, aby podczas wyświetlania obrazów wybierać z niego takie funkcje, jak włączanie ochrony, przesyłanie do smartfona czy przesyłanie przez FTP. Menu funkcji pozwala także wybierać i odtwarzać obrazy ze zbioru zawężonego za pomocą filtra odtwarzania, a dzięki temu szybko dostarczać określone obrazy.

Aparat jest wyposażony w tylny mikrofon do nagrywania notatek głosowych. Podczas fotografowania znajduje się on w pobliżu ust i umożliwia nagrywanie wyraźnego dźwięku nawet w zgiełku. Takie nagrania audio można przesyłać przez FTP razem ze zdjęciami. Aparat pozwala na zdefiniowanie 20 zestawów metadanych zgodnych ze standardami IPTC (International Press Telecommunications Council) — międzynarodowego organu konsultacyjnego, w którego pracach uczestniczą dostawcy wiadomości z różnych krajów.

Aparat α9 III może przesyłać dane nawet dwa razy szybciej od modelu α9 II. Transmisja w paśmie 5 GHz gwarantuje najwyższą szybkość i stabilność zarówno fotoreporterom i autorom zdjęć sportowych, którzy muszą natychmiast dostarczyć materiał przez FTP, jak i w zastosowaniach studyjnych. Korpus α9 III daje różne możliwości zapisu fotografii i filmów na nośniki w dwóch gniazdach. Obsługiwane są karty CFexpress typu A i karty SD UHS-I i UHS-II.

Aparat jest zgodny z profesjonalną aplikacją mobilną „Transfer & Tagging”, która przyspiesza dostarczanie materiału, i z aplikacją „Remote Camera Tool”, pozwalającą zdalnie sterować zdjęciami przy użyciu komputera PC podłączonego do sieci przewodowej LAN. Oprócz tego firma Sony planuje wydać wiosną 2024 r. nową wersję pakietu do tworzenia oprogramowania Camera Remote SDK, który umożliwia zdalne sterowanie pracą aparatu i zmienianie ustawień zdjęć.

Cena i dostępność

Aparat Sony A9 III trafi na rynek wiosną 2024 roku w cenie 6000 dolarów za body. Przedsprzedaż ruszy w styczniu. Sugerowana polska cena wynosić ma 32 000 zł.

Więcej informacji na temat korpusu znajdziecie na stronie sony.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Sony A9 III
Producent Sony
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca Pełnoklatkowy (35,6 × 23,8 mm) przetwornik obrazu CMOS Exmor RS
Efektywna rozdzielczość 24,6 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 250
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200 (rozszerzona)
Procesor 2x BIONZ XR + Procesor AI
Rozdzielczość maksymalna 6000 x 40000
Formaty obrazu 3:2
4:3
16:9
1:1
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
HEIF
Kompresja fine
normal
basic
extra fine
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Sony E
Kontrola błysku Auto
Manual
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
bezprzewodowa
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
stabilizacja matrycy
8 EV
Synchronizacja z lampą 1/80 000 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
tryby użytkownika
tryb filmowy
Karta pamięci dwa gniazda
UHS-II
CFexpress typu A
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka migawka elektroniczna 1/80 000 s - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 120 kl./s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
uśredniony
Samowyzwalacz Tak
Pomiar ostrości Detekcja fazy (759 punktów AF)
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
wykrywanie oka
DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości)
wykrywanie obiektów
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
przycisk AF-Lock
Wizjer wizjer elektroniczny
powiększenie 0,9 x
9 437 184 punktów
Odświeżanie do 240 kl./s
Punkt oczny 25 mm
Ekran LCD obrotowy
odchylany
3,2-calowy
2 100 000 punktów
Rejestracja filmów 4K 60 kl/s 10-bit 4:2:2 All-i
4K 120 kl./s (4:2:0 10-bit)
Złącza gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
micro USB
Wi-Fi
HDMI (pełnowymiarowe)
Bluetooth
Ethernet
USB 3.2 (USB-C) z możliwością zasilania
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
NP-FZ100
Wydajność zasilania 530 zdjęć
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 136,1 × 96,9 × 82,9 mm
Waga 702 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)