Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - najlżejszy teleobiektyw w swojej klasie

Autor: Maciej Luśtyk

7 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sony kolejny raz udowadnia, że teleobiektywy mogą być znacznie wygodniejsze. Najnowszy Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS to najlżejsza konstrukcja w swoim segmencie, która przy okazji może pochwalić się wyśrubowaną specyfikacją.

Obiektywy 300 mm to jedne z ulubionych konstrukcji profesjonalnych fotografów sportowych i przyrodniczych. Najnowszy model Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS ma szansę wzbudzić wśród nich jeszcze większe emocje, przesuwając granicę tego, co możliwe w tego rodzaju konstrukcjach.

Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS to nowy benchmark wagi profesjonalnych teleobiektywów

Nowy teleobiektyw to bowiem najlżejszy reprezentant tego segmentu. Szkło mierzy 124 x 265 mm i - dzięki zastosowaniu magnezowych elementów wewnętrznej konstrukcji tubusu - waży jedyne 1490 g (bez mocowania statywowego) - to prawie dwa razy mniej niż dotychczasowe konkurencyjne modele. W parze z dobrym wyważeniem, gdzie środek ciężkości wypada blisko mocowania aparatu, Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS oferować ma bezkonkurencyjną wygodę pracy z ręki.

Nowy 300 mm to także nowoczesny układ optyczny, który odznaczać ma się świetnymi osiągami w kategorii ostrości, minimalizowania wad optycznych czy charakteru rozmycia, charakterystycznymi dla serii G Master.

Wzorowe osiągi i rozmycie sygnowane logiem G Master

Szkło bazuje na układzie 16 soczewek w 20 grupach i 11-listkowej zaokrąglonej przysłony. Wśród elementów specjalnych znajdziemy 3 soczewki Super ED i 1 soczewkę ED, które skutecznie minimalizować mają występowanie aberracji chromatycznej. Powłoki Nano Coating AR II uchronią zaś przed powstawaniem odbić światła, flar i efektem ghostingu. Producent chwali się, że obiektyw oferują wyrównaną rozdzielczość na całej powierzchni kadru i jest w stanie zaoferować okrągłe bokeh nawet przy mocniejszym domknięciu przysłony (maksymalnie o f/22).

Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS został też przygotowany na wszelkie trudy profesjonalnej pracy fotografa sportowego. Otrzymujemy więc podwójny silnik liniowy XD, który wzorowo współpracować ma z systemami śledzenia najnowszych aparatów oraz układ stabilizacji, który pozwalać ma na skuteczne panoramowanie podczas fotografowania serią. Obiektyw ma ponadto świetnie nadawać się do ręcznego doostrzoania, dzięki liniowemu przełożeniu zakresu obrotu pierścienia ostrości na ruch soczewek.

Do tego otrzymujemy rozbudowaną ergonomię z dodatkowym pokrętłem funkcyjnym, personalizowanymi przyciskami funkcyjnymi ogranicznikiem zakresu ostrzenia i przełącznikami trybów AF i stabilizacji. Mamy też możliwość stosowania filtrów wsuwanych, a wisienką na torcie ma być współpraca z dedykowanymi telekonwerterami o krotności 1.4x oraz 2x.

Całość zamknięta w obudowie w pełni uszczelnionej przed działaniem czynników zewnętrzych i oferującej fluorynowa powłokę przedniej soczewki, która ułatwi utrzymanie optyki w czystości.

Cena i dostępność

Obiektyw Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS trafi na rynek w grudniu w cenie 6700 euro. Cena na polskim rynku oscylować ma na poziomie 31-32 tys. złotych.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie https://www.sony.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Producent Sony
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 300 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony nie
Układ optyczny 16 soczewek / 20 grup (3x Super ED, 1x ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 8°10'
Maksymalne powiększenie 0,16 x
Minimalna odległość ogniskowania 200 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra filtr wsuwany
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa 2 x sinik liniowy XD
Stabilizacja tak
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 124 × 265 mm
Waga 1470 g
Cena w dniu premiery 6700 euro

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły