Nikon Z9 z nową funkcją Auto Capture - firmware 4.0 wprowadza ważne zmiany

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowa opcja Auto Capture, udoskonalony tryb Pre Capture czy wydajniejsze śledzenie 3D Tracking AF. To tylko część udoskonaleń, które zawiera nowy firmware 4.0 do Nikona Z9

Nikon Z9 doczekał się kolejnej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. Nowy firmware o numerze 4.0 to już trzecia duża dawka ulepszeń flagowego korpusu w zakresie nagrywania wideo i fotografowania.

Auto Capture - automatyczne wyzwalanie na odległość

Zaktualizowane oprogramowanie sprzętowe w wersji 4.00 dodaje zupełnie nową funkcję Auto Capture. Ta nowa funkcja umożliwia automatyczne fotografowanie, gdy obiekt spełnia jedno lub więcej wstępnie skonfigurowanych kryteriów, szczególnie w sytuacjach wymagających zwiększonej automatyzacji lub gdy aparat musi być umieszczony w miejscach, w których użytkownik nie może przebywać przez dłuższy czas, np. podczas nagrywania dzikich zwierząt.

Trzy kryteria, które można skonfigurować, obejmują opcję [Ruch], która wykrywa obiekty wykonujące określone ruchy, opcję [Odległość], która rozpoczyna fotografowanie, gdy obiekt znajduje się w określonym zakresie odległości oraz opcję [Wykrywanie obiektu], która wykrywa osobę, zwierzę lub pojazd w kadrze. Opcje te mogą być używane oddzielnie lub razem, aby automatycznie wyzwalać fotografowanie po spełnieniu wybranych kryteriów.

Dopracowany 3D Tracking AF, Pre Capture i wideo

Ponadto poprawiono wydajność śledzenia obiektów 3D podczas robienia zdjęć małych i szybko poruszających się tematów i wydłużono z 30 do 300 sekund bufor przed naciśnięciem spustu migawki dla trybu Pre Capture. Oprogramowanie sprzętowe zapewnia również lepszą obsługę poprzez zwiększenie liczby funkcji, które można przypisać do niestandardowych elementów sterujących.

Dodatkowo, ulepszona została funkcjonalność trybu wideo poprzez rozszerzenie minimalnej czułości ISO 200 dostępnej przy nagrywaniu N-Log, zwiększenie liczby opcji dostępnych dla prędkości Hi-Res Zoom i dodanie nagrywania wideo w zwolnionym tempie. Ta nowa funkcja umożliwia nagrywanie filmów, które są odtwarzane z prędkością 1/4 (4×) lub 1/5 (5×) klatek na sekundę w celu uzyskania efektu spowolnienia.

Pełna lista wszystkich zmian jakie wprowadza nowy firmware dostępna jest na stronie producenta. Co ciekawe, aktualizacje 4.0 nie obejmują oddzielnego trybu AF rozpoznawania samolotów wprowadzonego w najnowszym modelu Z8.

Firmware 4.0 do Nikona Z9 - gdzie pobrać?

Nowe oprogramowanie do Nikona Z9 jest darmowe. Firmware 4.0 można już pobrać ze strony producenta.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Cyfrowe.pl wystartowało z nową kampanią. Fotografia bez kitu, to niższe ceny na wybrane produkty, kody promocyjne i specjalne oferty na sprzęt używany.
3
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
14