NONS SL660 - aparat natychmiastowy z mocowaniem Canon EF

Autor: Maciej Luśtyk

23 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy aparat firmy NONS bazuje na kwadratowych wkładach Instax Square i oferuje możliwość regulacji parametrów ekspozycji oraz gorącą stopkę. Co jednak najważniejsze, pozwoli wykorzystywać szeroką gamę obiektywów.

Fujifilm Instax to bezsprzeczny król współczesnej fotografii natychmiastowej. Problem w tym, że aparaty producenta to konstrukcje dość podstawowe, ograniczające nasze środki wyrazu. Z tego względu na rynku co pewien czas pojawiają się niszowe projekty, oddające w ręce użytkowników większą kontrolę nad tym, co zarejestrują natychmiastowe wkłady. Warto wspomnieć tu chociażby o aparatach Instantkon czy właśnie NONS.

NONS SL660 to pełna kontrola nad ekspozycją i możliwość wymiany obiektywów

Twórcy modelu NONS SL42 prezentują swoje kolejne dzieło - obsługujący kwadratowe wkłady Instax Square aparat NONS SL600. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego projektu, otrzymujemy opcję regulacji czasów migawki (1/250 s, 1/125 s, 1/60 s, 1/30 s, 1/15 s, 1/8 s, 1/4 s, 1/2, 1 s oraz tryb Bulb), a dodatkowo gorącą stopkę, pozwalająca na pracę z lampami (synchronizacja do 1/250).

Najważniejsze jest tu jednak mocowanie Canon EF, które pozwoli na pracę z wieloma lustrzankowymi obiektywami, co umożliwi uzyskanie płytkiej głębi ostrości, a tym samym plastyki nieosiągalnej dla zwykłych Instaxów. W pracy z obiektywami pomoże nam dodatkowo miniaturowy wyświetlacz LCD, który podpowie jakiej przysłony powinniśmy używać w zależności od wybranego czasu migawki.

Należy jedynie pamiętać, że jest to mocowanie pasywne, bez elektroniki, co nie pozwoli nam sterować przysłoną obiektywów. Zostaje nam więc albo praca na nominalnym otworze przysłony, lub podłączanie analogowych szkieł przez adapter. Tak czy inaczej fani fotografii natychmiastowej powinni być zachwyceni.Tym bardziej, że aparat oferuje też wbudowany adapter / speed booster, który pozwoli pełnoklatkowym szkłom pokryć cały format wkładów Square i zaoferować fotografującym „średnioformatowe” doznania (przy dłuższych ogniskowych może występować winietowanie)

Aparat nie jest lekki (850 g) ani kompaktowy (135 x 131 x 92 mm), ale w tym wypadku nie powinno być to dużym problemem. Dodatkowo jest znacznie mniejszy niż wcześniejszy, obsługujący wkłady Mini model SL42. Całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 3200 mAh, który podładujemy przez USB-C. W pełni naładowany akumulator pozwoli nam zaś wykonać około 100 zdjęć.

Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem NONS SL660:

Cena i dostępność

Aparat możemy zamówić za pośrednictwem platformy Kickstarter w cenie 3939 HK, czyli około 2040 zł.

O powodzenie projektu raczej nie powinniśmy się martwić. Kampania została w całości sfinansowana, a twórcy mają już na koncie wcześniejsze, dostarczone na rynek produkty. Gotowy aparat powinien trafić do zamawiających w lipcu 2022 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nonscamera.com oraz na stronie projektu w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)