Wyciekły zdjęcia z Olimpiady wykonane EOS-em R3. Wiemy już jaką będzie miał matrycę

Autor: Krzysztof Mularczyk

29 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograf testujący EOS-a R3 na Olimpiadzie w Tokio opublikował zdjęcia razem z metadanymi. To wystarczyło, by dowiedzieć się, jaką matrycę będzie miał topowy bezlusterkowiec Canona.

Niedawno w Internecie rozeszła się wieść, że fotograf Jeff Cable testuje na Olimpiadzie w Tokio zapowiedzianego Canona EOS R3. Zdjęcie fotografa z nowym korpusem rozeszło się w Sieci w błyskawicznym tempie.

Jeff Cable oczywiście nie zdradził specyfikacji ani funkcji, w jakie wyposażono nowy reporterski korpus. Na swoim blogu publikuje jednak na bieżąco zdjęcia z Igrzysk. Po sprawdzeniu EXIF-ów okazało się, że niektóre z ujęć wykonano nowym EOS-em. W metadanych figuruje rozdzielczość 6000x4000 px, a więc można przypuszczać, że Canon EOS R3 będzie wyposażony w matrycę 24 Mp.

Czy Jeff Cable popełnił błąd pozostawiając metadane w zdjęciach? Zapewne nie. Mówi się, że umowa z Canonem nie zawierała takiego punktu, chociażby dlatego, że fotoreporterzy wysyłający zdjęcia do agencji muszą pozostawić EXIF-y nietknięte. Wymóg usuwania metadanych byłby dla niego z pewnością niekorzystny.

Oczywiście informacja o tym, że Canon EOS R3 będzie miał pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24 Mp pozostaje nadal niepotwierdzona. Jest jednak bardzo prawdopodobna. Dane EXIF są dość przekonujące, a poza tym 24 Mp w reporterskim korpusie to logiczny ruch ze strony Canona. Obecnie topowy EOS-1X Mark III dysponuje 20 milionami pikseli, więc 4 Mp więcej byłoby już krokiem naprzód, a jednocześnie nie tak dużym, by przysporzyć sobie problemów z utrzymaniem wysokiej szybkości i wydajności fotografowania.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
6
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11