To już pewne - jutro zobaczymy nowy kompaktowy średni format Fujifilm. Ale to nie wszystko

0

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

O nadchodzących, planowanych na 27 stycznia premierach Fujifilm plotkuje się już od kilku tygodni, a teraz wyciekły zdjęcia i specyfikacje nowych modeli. Zapowiada się na kolejne świetne aparaty.

Kilka tygodni temu informowaliśmy was, że Fujifilm może niebawem zaprezentować nowy średnioformatowy aparat cyfrowy, który swoimi rozmiarami ma niewiele odbiegać od „kompaktowego” modelu GFX50R. Teraz okazuje się, że 27 stycznia zobaczymy znacznie więcej. Oprócz aparatu Fujifilm GFX100S zobaczymy także nowe obiektywy i aparat X-E4.

Fujifilm GFX100S - kompaktowe, średnioformatowe 100 Mp w zasięgu ręki

Jak wskazują najnowsze zdjęcia i rzekoma specyfikacja, Fujifilm GFX100S będzie po prostu bardziej kompaktową wersją modelu GFX100, z nieco gorszymi RAW-ami (zapis 14 bit vs 16 bit w GFX100), wizjerem (3,69 vs 5,76 Mp), trybem wideo (bez 10-bitowego zapisu) i słabszą baterią (460 vs 740 zdjęć), ale za to o 40% tańszą (6000 dolarów vs 10 tys. dolarów) i lżejszą (900 g vs 1400 g) i z doskonalszą stabilizacją matrycy (6 EV vs 5,5 EV).

Trzy nowe obiektywy do Fujifilm X i Fujifilm GFX

W kwestii obiektywów zobaczyć mamy natomiast 3 nowe modele: Fujinon XF 27 mm f/2.8, XF 70-300 mm f/4-5.6 i GF 80 mm f/1.7, z których wszystkie wydają się potrzebnymi dodatkami w systemie. Szczególnie cieszy pojawienie się superjasnego obiektywu 80 mm do średniego formatu, a wyjątkowo ciekawie zapowiada się także pancake 27 mm (ekwiwalent 40 mm), który - jeśli sugerować się zdjęciami - powinien być także uszczelniony.

Fujifilm X-E4 - więcej i mniej

Wreszcie otrzymamy też kolejny model z linii X-E, czyli Fujifilm X-E4, który będzie mógł pochwalić się zwiększoną wydajnością, lepszym trybem wideo i odchylanym ekranem, ale który kolejny raz zostanie okrojony pod względem ergonomii.

Pełne rzekome specyfikacje aparatów GFX100S i X-E4 znajdziecie tutaj.

Oczywiście, jak na razie to jeszcze wszystko niepotwierdzone informacje. Na oficjalną premierę czekajcie 27 stycznia 2021 roku.

Źródło: Photorumors.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
Serwis Fuji Rumors donosi, że Fujifilm nie ma w planach wypuszczenia kolejnych aparatów systemu X w 2021 roku. Jest za to nadzieja na nowe obiektywy…
1
0
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Oprogramowanie wewnętrzne 2.0 do aparatu Leica SL2-S przynosi mnóstwo nowych funkcji zarówno w zakresie autofokusa, jak i ogólnego działania aparatu. Kluczowe są jednak nowe możliwości wideo.
1
1
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma, mało znany w branży fotograficznej i wideo producent teleskopów astronomicznych, lornetek i lunet celowniczych zamierza wprowadzić na rynek konsumencką kamerę 8K z mocowaniem Mikro 4/3
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)