Leica SL2 - nowy firmware z funkcją zdjęć 187 Mp

Autor: Krzysztof Mularczyk

22 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowsza aktualizacja oprogramowania wewnętrznego do aparatu Leica SL2 przynosi funkcję Multishot, która umożliwia zapis zdjęć o rozdzielczości aż 187 Mp

Funkcja rejestrowania zdjęć o wysokiej rozdzielczości oparta na mikroruchach matrycy nie jest już nowością. Wiele aparatów na rynku ją posiada, ale nadal wzbudza zainteresowanie, szczególnie gdy pozwala na tworzenie zdjęć o bardzo dużej liczbie pikseli. Do tego grona dołącza teraz Leica SL2, dzięki aktualizacji oprogramowania, które zapowiadano pod koniec ubiegłego roku.

Multishot w aparacie Leica SL2

Pełnoklatkowa matryca Leica SL2 oferuje 47 Mp, ale dzięki funkcji Multishot aparat będzie mógł wykonywać zdjęcia o rozdzielczości aż 187 Mp. Powstaną one z połączenia ośmiu pojedynczych ujęć, przesuniętych o pół piksela względem siebie. Finalne zdjęcie będzie mogło być zapisane w formacie RAW, ale jednocześnie aparat zapisze oryginalne 47-megapikselowe ujęcie.

Oczywiście funkcja Multishot ma swoje ograniczenia związane z tym, że bazuje na systemie przesuwania matrycy. W związku z tym służy jedynie do fotografowania statycznych scen, używana jest wtedy tylko elektroniczna migawka i nie działa stabilizacja obrazu (nawet optyczna).

Więcej funkcji w aktualizacji 2.0

Nowy firmware przynosi też więcej poprawek. Wśród nich mamy możliwość zmiany wielkości pola AF czy zaktualizowany interfejs filmowego menu. Uporano się z artefaktami w plikach DNG w trybie seryjnym, poprawiono też błędy przy wykrywaniu niektórych obiektywów M, oraz zaktualizowano komunikację bezprzewodową, by była szybsza i stabilniejsza.

Frimware 2.0 - gdzie pobrać

Najnowsze oprogramowanie do aparatu Leica SL2 dostępne jest za darmo na stronie leica-camera.com Tam znajdziecie też instrukcję jego instalacji.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kodak Tri-X 400TX Single Use Camera - jednorazowy aparat z kultowym czarno-białym filmem
Kodak Tri-X 400TX Single Use Camera - jednorazowy aparat z kultowym czarno-białym filmem
Kodak Tri-X to jeden z ulubionych czarno-białych filmów, który przez lata wśród miłośników fotografii analogowej dorobił się kultowego statusu. Teraz, za sprawą nowego...
15
Pełnoklatkowe aparaty i obiektywy Panasonic Lumix S w niższych cenach, z przedłużoną gwarancją
Pełnoklatkowe aparaty i obiektywy Panasonic Lumix S w niższych cenach, z przedłużoną gwarancją
Szukasz nowoczesnej pełnej klatki w dobrej cenie? Wszystkie korpusy z linii Lumix S kupisz teraz z rabatem do 2025 zł i 3-letnią przedłużoną gwarancją.
11
Fujifilm X-T3 i X-T4 teraz do 860 zł taniej - w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego
Fujifilm X-T3 i X-T4 teraz do 860 zł taniej - w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego
Czy naprawdę potrzebujesz pełnej klatki? Topowe bezlusterkowce APS-C ze stajni Fujifilm mają wszystko, czego może dusza zapragnąć. A teraz kupicie je jeszcze...
25
Powiązane artykuły