Leica SL2 - nowy firmware z funkcją zdjęć 187 Mp

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

22 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza aktualizacja oprogramowania wewnętrznego do aparatu Leica SL2 przynosi funkcję Multishot, która umożliwia zapis zdjęć o rozdzielczości aż 187 Mp

Funkcja rejestrowania zdjęć o wysokiej rozdzielczości oparta na mikroruchach matrycy nie jest już nowością. Wiele aparatów na rynku ją posiada, ale nadal wzbudza zainteresowanie, szczególnie gdy pozwala na tworzenie zdjęć o bardzo dużej liczbie pikseli. Do tego grona dołącza teraz Leica SL2, dzięki aktualizacji oprogramowania, które zapowiadano pod koniec ubiegłego roku.

Multishot w aparacie Leica SL2

Pełnoklatkowa matryca Leica SL2 oferuje 47 Mp, ale dzięki funkcji Multishot aparat będzie mógł wykonywać zdjęcia o rozdzielczości aż 187 Mp. Powstaną one z połączenia ośmiu pojedynczych ujęć, przesuniętych o pół piksela względem siebie. Finalne zdjęcie będzie mogło być zapisane w formacie RAW, ale jednocześnie aparat zapisze oryginalne 47-megapikselowe ujęcie.

Oczywiście funkcja Multishot ma swoje ograniczenia związane z tym, że bazuje na systemie przesuwania matrycy. W związku z tym służy jedynie do fotografowania statycznych scen, używana jest wtedy tylko elektroniczna migawka i nie działa stabilizacja obrazu (nawet optyczna).

Więcej funkcji w aktualizacji 2.0

Nowy firmware przynosi też więcej poprawek. Wśród nich mamy możliwość zmiany wielkości pola AF czy zaktualizowany interfejs filmowego menu. Uporano się z artefaktami w plikach DNG w trybie seryjnym, poprawiono też błędy przy wykrywaniu niektórych obiektywów M, oraz zaktualizowano komunikację bezprzewodową, by była szybsza i stabilniejsza.

Frimware 2.0 - gdzie pobrać

Najnowsze oprogramowanie do aparatu Leica SL2 dostępne jest za darmo na stronie leica-camera.com Tam znajdziecie też instrukcję jego instalacji.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
0
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
19
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0