Jollylook Auto - aparat natychmiastowy w stylu retro

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

W świecie fotografii natychmiastowej nie brakuje konstrukcji, które wykraczają poza możliwości popularnych instaksów. Jollylook jako jedyna zamyka wszystko w formie inspirowanej dawnymi aparatami średnioformatowymi.

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, dziś fotografia natychmiastowa ma się lepiej niż kiedykolwiek. A przynajmniej tak wynikałoby z popularności aparatów serii Instax, które z roku na rok biją rekordy sprzedaży. Popularność formatu, który w zbiorowej świadomości użytkowników zastąpił Polaroida spowodowała, że konstrukcje obsługujące wkłady Instax oferują także firmy trzecie. W dodatku są to aparaty pozwalające na dużo więcej, niż bazujące w dużej mierze na automatyce, kolorowe Instaksy.

Warto chociażby przypomnieć tu ciekawe modele Lomography czy obecnie chyba najbardziej zaawansowany aparat natychmiastowy na rynku - MiNT InstantKon RF70. Do offowej stawki dołącza stworzony przez Ukraińców Jollylook Auto, który z jednej strony obiecuje dużą funkcjonalność, a z drugiej kusi wzornictwem nawiązującym do starych, “kieszonkowych” aparatów średnioformatowych, pokroju Kodak Pocket No. 1.

Wygląd nie wszystkim przypadnie do gustu, ale wypada ciekawie nie tylko pod względem wzornictwa

Jollylook Auto oferuje składaną, miechową konstrukcję, która zapewnić ma nam wysoką precyzję ostrzenia (rzecz raczej niespotykana w przypadku aparatów natychmiastowych), a dodatkowo umożliwi ręczną regulację przysłony w zakresie f/12-f/64. Dla zainteresowanych jest także otworek, który pozwolić ma na uzyskanie efektów jak w przypadku aparatów otworkowych.

Oprócz tego otrzymujemy rozkładany celownik, mocowanie statywowe, wbudowaną lampę błyskową i elektroniczne sterowaną migawkę pracującą w zakresie 1/200 s - 60 s. Dla zainteresowanych dostępny jest także tryb Bulb i możliwość wykonywania wielokrotnych ekspozycji (w odróżnieniu od zwykłych instaksów naświetlone zdjęcia nie wysuwają się automatycznie, tylko po przekręceniu korbką z boku korpusu). Mamy też przymocowany do obudowy filtr polaryzacyjny, który w razie potrzeby możemy nasunąć na obiektyw.

Pewną zagadką pozostaje jedynie użyty obiektyw. Według producenta dysponuje on ogniskową 110 mm, ale nigdzie nie znajdujemy informacji o jego jasności. Niemniej jednak sam aparat prezentuje się bardzo ciekawie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę niewygórowaną cenę. Szkoda jedynie, że obsługuje wyłącznie wkłady Instax Mini.

Cena i dostępność

Projekt aparatu jest aktualnie w fazie finansowania za pośrednictwem kampanii w serwisie Kickstarter, jego twórcom udało się jednak zebrać już 6-krotność kwoty potrzebnej na uruchomienie produkcji, toteż o powodzenie projektu nie powinniśmy się zanadto martwić. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze aparaty powinny trafić do kupujących w listopadzie 2020 roku.

W ramach zbiórki na Kickstarterze aparat możemy kupić już za 90 dolarów (około 350 zł). W normalnej sprzedaży Jollylook Auto będzie kosztował 129 dolarów (około 500 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem jollylook.photo oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Muzyka klasyczna dla fotografa. Tak brzmią najwspanialsze aparaty w historii
Muzyka klasyczna dla fotografa. Tak brzmią najwspanialsze aparaty w historii
18 kultowych aparatów i 5-minutowe wideo, które ogląda się - a zwłaszcza się go słucha - do końca z ogromną przyjemnością. 
0
0
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
40-megapikselowa Leica M10-R debiutuje w nowej czarnej wersji, która jest nie tylko elegancka i bardziej dyskretna, ale też pomyślana tak, by pięknie się...
0
1
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)