Sony RX0 II - ultrakompaktowe wymiary, wytrzymała budowa i nowa ergonomia

0
Michał Chrzanowski
26 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Ultrakompaktowa obudowa odporna na pył, wodę i uderzenia, odchylany ekran, 15.3-megapikselowe zdjęcia, wewnętrzny zapis 4K czy zmodernizowana wersja systemu Sony Eye AF - to tylko niektóre cechy kamerki Sony RX0 II.

Nieco ponad półtora roku po premierze ultrakompaktowej i wytrzymałej kamerki firma Sony zaprezentowała jej drugą generację. Sony RX0 II to - jak zaznacza producent - jeden z najmniejszy i najlżejszy na świecie kompaktów klasy premium. Na pierwszy rzut oka aparat wygląda podobnie jak poprzednik, ale są to jedynie pozory. Poza zbliżonym designem otrzymujemy szereg usprawnień zwiększających możliwości podczas pracy w najbardziej wymagających warunkach.

- Twórcy pierwotnego modelu RX0 stawiali sobie za cel opracowanie aparatu, który dzięki swoim wymiarom i możliwościom technicznym dawałby nowe możliwości twórczej ekspresji - powiedział Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. - Nowy RX0 II, z dodatkowymi właściwościami i funkcjami, stanowi rozwinięcie tego zamysłu i w naszej ocenie idealnie nadaje się do zabrania w każdą podróż. Ma bardzo szeroki zakres zastosowań i równie dobrze sprawdzi się przy fotografowaniu, jak i nagrywaniu filmu do wideobloga.

Wytrzymałość i funkcjonalność

Choć RX0 II niemal łudząco przypomina swojego starszego brata, to mamy do czynienia z bardziej przemyślanym projektem. W końcu otrzymujemy odchylany o 180° w górę i 90° w dół ekran LCD z funkcją Clear Image Zoom do fotografowania różnorodnych scen. To znaczne usprawnienie względem poprzednika. Teraz będziemy mogli w wygodny sposób komponować ujęcia - również selfie, co z pewnością przypadnie do gustu vlogerom.

Do tego nowy RX0 II jest niezwykle wytrzymałą konstrukcją. Kamerka jest odporna na pył i zanurzenia do głębokości 10 metrów (odpowiednik klasy JIS IP68), upadki z maksymalnej wysokości 2 metrów czy zmiażdżenia (wskutek oddziaływania sił do 200 kG / 2000 N). Sama kamerka mierzy 59 x 40,5 x 35 mm i waży 132 g jest więc nieznacznie większa od pierwowzoru (59 x 40,5 x 29,8 mm i 110 g).

Natomiast we wnętrzu znajdziemy ten sam 1-calowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS o rozdzielczości 15.3-megapikseli. Wpiera go zaawansowany procesor BIONZ X, który ma zapewniać lepszą reprodukcję kolorów, w tym odcieni skóry. Do tego otrzymujemy niezmieniony obiektyw Zeiss Tessar T*, który gwarantuje ekwiwalent ogniskowej 24 mm (dla pełnej klatki), przysłonę o nominalnym otworze f/4 i minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 20 cm.

Fotografować będziemy mogli w zakresie ISO 80-12 800, z minimalnym czasem otwarcia migawki 1/32 000 s, która została opracowana w taki sposób, by niwelować wszelkie zniekształcenie obrazu powstałe podczas pracy. Jest także tryb zdjęć seryjnych o prędkości do 16 kl./s (ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę). W porównaniu do pierwszej generacji poprawiono reprodukcję barw: teraz odcienie karnacji mają mieć naturalną i żywą kolorystykę. Natomiast dodatkowy efekt „gładka skóra” powinien masować niewielkie niedoskonałości i zmarszczki. Wprowadzono również funkcję klasyfikacji i ochrony, a także możliwość wyświetlania serii zdjęć jako grup. Poza tym RX0 II został wyposażony w zmodernizowaną wersję funkcji Sony Eye AF. - Aby ułatwić wykonywanie wspaniałych portretów, poprawiono sposób jej działania, szybkość i dokładność: wystarczy wcisnąć do połowy przycisk spustu migawki, a aparat samoczynnie będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. Użytkownik może wskazać w menu żądane oko (lewe/prawe/automatyczny wybór) bądź przypisać funkcję wyboru oka do przycisku własnego, ułatwiając sobie skupienie się na kompozycji zdjęcia - zaznacza producent.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Ale nowy model to przede wszystkim rozwiązanie dla pasjonatów ekstremalnych wrażeń, którzy chcą swoje przygody uwiecznić na filmach. RX0 II umożliwia wewnętrzny zapis filmów 4K 30p. Odczytuje wówczas wszystkie piksele matrycy, nie łącząc ich w grupy, zatem ilość rejestrowanych danych ma być o 70% większa niż potrzeba do nagrania filmu 4K. Nowością jest wbudowany elektroniczny stabilizator obrazu mający zapewniać płynne filmowanie z ręki. Efektywność jego działania można dodatkowo zwiększyć, eksportując nagrany materiał do smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją „Movie Edit add-on”, która wykorzystuje i przetwarza dodatkowe informacje utrwalone razem z filmem. Poza tym została ona wyposażona w nową funkcję „inteligentne kadrowanie”. Wśród pozostałych funkcji filmowych aparatu RX0 II warto wymienić nagrywanie w trybie Super Slow Motion, z szybkością do 1000 kl./s, reprodukcję sygnału 4K bez kompresji przez łącze HDMI oraz równoległe nagrywanie plików proxy. Do tego znajdziemy profile obrazu i krzywą S-Log2, a także funkcje kodu czasowego i bitów użytkownika.

 

Cena i dostępność

Aparat jest również przystosowany do bezprzewodowego sterowania. Użytkownicy aplikacji Sony Imaging Edge Mobile mogą sterować 5 aparatami; wartość ta wzrośnie do 50 w przypadku użycia punktu dostępowego (wprowadzenie tej możliwości planowane jest na lato 2019 r.). RX0 II współpracuje także z modułem CCB-WD1, który umożliwia sterowanie systemem złożonym z nawet 100 aparatów połączonych przewodowo.

Sony RX0 II w sprzedaży ma pojawić się w maju tego roku. Za kamerkę zapłacimy 698 dolarów. Polska cena jak na razie nie została ujawniona.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
18
7
Powiązane artykuły