Nikon Coolpix S3 - teraz 6 Mp

0
Tomasz Gutkowski
1 Wrzesień 2005
Artykuł na: 9-16 minut
W przeciwieństwie do innego zaprezentowanego dziś kompaktu serii 'S', Coolpixa S4, model Coolpix S3 zachował kształt poprzedników. Od popularnych S1 i S2 różni go wyższa rozdzielczość, 6 Megapikseli. W obudowie o głębokości 19,7mm zmieścił się obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym.
O tym jakim potencjałem dysponują wielkie koncerny fotograficzne takie jak Nikon może świadczyć rozwój serii 'Coolpix S'. Zaledwie 5 miesięcy po zaprezentowaniu pierwszego ultrakompaktu w ofercie (Coolpix S1) i 3 miesiące po premierze jego udoskonalonej wersji (Coolpix S2), Nikon pokazał dziś kolejne dwa aparaty, Coolpix S3 i Coolpix S4. Jednakże tylko pierwszy z nich zachowuje podobieństwo do wcześniejszych propozycji.


Nikon Coolpix S3 to typowy reprezentant "eleganckich kieszonkowców", czyli aparat, którego zaokrąglona obudowa ma zaledwie 19,7 mm głębokości. Nie było to dla konstruktorów przeszkodą by umieścić w środku obiektyw Zoom-Nikkor ED o 3-krotnym zakresie ogniskowych, 35 - 105 mm dla małego obrazka. Pod tym względem S3 nie różni się od poprzedników. Najważniejsza zmiana to podniesienie rozdzielczości - aparat posiada sensor o rozdzielczości 6 Megapikseli.

Nowy ultrakompakt, podobnie jak inne amatorskie model Nikona, posiada szereg funkcji optymalizujących ustawienia aparatu stosownie do zastanych warunków i sytuacji. Do dyspozycji jest 17 programów tematycznych, w tym cztery z asystentem kadrowania. Opcje takie jak poprawianie wykonanego (niedoświetlonego) zdjęcia za pomocą funkcji D-Lighting, wewnętrzna redukcja efektu czerwonych oczu pomiar ostrości z priorytetem twarzy to już standardowe wyposażenie kompaktów Coolpix. Niestety nie zmieniło się też to, że użytkownik nie ma dostępu do manualnych ustawień ekspozycji.


Zgodnie z modnym ostatnio trendem funkcję wizjera całkowicie przejął obszerny, 2,5-calowy wyświetlacz LCD. Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi obsługuje dołączona do zestawu stacja dokowania, która służy także do ładowania akumulatora. Aparat sprzedawany będzie w trzech wersjach kolorystycznych: białej, srebrnej i czarnej.

Więcej detali w poniższej informacji prasowej i specyfikacji technicznej.

Nikon COOLPIX S3

Firma Nikon łączy zaawansowane możliwości fotografowania z wysoką jakością w aparacie o niewielkiej, atrakcyjnej obudowie

Warszawa, 1 września 2005 r. - Firma Nikon wyznaczyła zupełnie nowy poziom atrakcyjności wzornictwa aparatów cyfrowych i zaawansowania ich konstrukcji, przedstawiając niezwykle interesujący aparat kompaktowy COOLPIX S3.


Nawiązujący do sukcesu wyjątkowo popularnych modeli COOLPIX S1 i COOLPIX S2, aparat COOLPIX S3 ma obłą, elegancką obudowę o niewielkich wymiarach, którą zaprojektowali wybitni inżynierowie firmy Nikon. Ponadto zapewnia wyższą jakość obrazu dzięki rozdzielczości 6 mln efektywnych pikseli i wyposażeniu w nowatorskie funkcje opracowane przez firmę Nikon, które pozwalają użytkownikowi polepszać zdjęcia bezpośrednio w aparacie.

Trzy wersje kolorystyczne do wyboru
Ergonomiczność aluminiowej obudowy aparatu COOLPIX S3 dorównuje atrakcyjności jej wyglądu. Jest ona przy tym dostępna w trzech efektownych wersjach kolorystycznych: białej (Ivory white), czarnej (Matt black) i srebrnej (Platinum silver)*.

Niewielki, ale świetnie wyposażony
Podobnie do modeli S1 i S2, w aparacie COOLPIX S3 zastosowano znakomity obiektyw Nikkor ED** z 3-krotnym zoomem o ogniskowej 35-105 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), utrzymując jednocześnie niewielką głębokość obudowy 19,7 mm. Stosuje się w nim układ wykorzystujący załamanie osi optycznej pod kątem prostym, co umożliwia działanie obiektywu w całym zakresie ogniskowej bez konieczności wysuwania go poza obudowę.

Model COOLPIX S3 ma duży, jasny, 2,5-calowy monitor LCD, który eliminuje potrzebę korzystania z wizjera i ułatwia natychmiastowe oglądanie zrobionych zdjęć. Obsługa aparatu jest prostsza dzięki wyborowi dwóch graficznych interfejsów użytkownika (GUI), co pozwala wybierać funkcje, posługując się ich nazwami lub ikonami. Użyteczny przycisk pomocy umożliwia wyświetlenie przystępnych objaśnień funkcji występujących w menu głównym, a co równie ważne, opisy te są dostępne aż w 12 wersjach językowych.


Zawsze gotowy do użytku
Aparat COOLPIX S3 został zaprojektowany pod kątem szybkiego, efektywnego działania, dzięki czemu pozwala na wykonanie nawet do 190 zdjęć po jednorazowym naładowaniu pojedynczego akumulatora EN-EL8 (zgodnie ze standardem stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association***), a ponadto cechuje się szybkim uruchamianiem - w ciągu około 1 sekundy - i szybkim fotografowaniem w trybie zdjęć seryjnych z prędkością około 1,6 kl./s. Oznacza to, że użytkownik ma niemal przez cały czas aparat gotowy do działania, co pozwala z łatwością uwieczniać niespodziewane wydarzenia.

Cały szereg wspaniałych funkcji opracowanych przez firmę Nikon pozwala na udoskonalanie zarejestrowanych zdjęć bezpośrednio w aparacie, gwarantując uzyskanie świetnych fotografii nawet w trudnych warunkach.

Przykładowo funkcja D-Lighting, która jest łatwo dostępna w trybie odtwarzania, umożliwia ratowanie niedoświetlonych zdjęć. Użytkownik wybiera fotografie wykonywane pod światło lub z niewystarczającym oświetleniem światłem błyskowym, a funkcja ta tworzy ich kopie, uwypuklając szczegóły i zwiększając jasność w odpowiednich miejscach.


Funkcja "Priorytet autofokusa - twarz"
W trybie Portret dostępna jest natomiast inteligentna funkcja ?Priorytet autofokusa ? twarz?. Automatycznie wykrywa ona kontury twarzy i odpowiednio dostosowuje ostrość obrazu w celu uzyskania dobrego zdjęcia portretowego, niezależnie od tego, w którym miejscu kadru znajduje się fotografowana osoba.

Koniec efektu czerwonych oczu
Model COOLPIX S3 wyposażony jest również w funkcję redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie. Wykrywa ona ten, powodowany czasami przez lampę błyskową, efekt, a następnie automatycznie koryguje go w aparacie. W modelu COOLPIX S3 znalazła się dodatkowo wygodna funkcja ostrzeżenia przed poruszeniem. Pomagając w uzyskaniu najlepszych możliwych efektów, informuje ona użytkownika o możliwym wpływie poruszenia aparatu na zdjęcie, dzięki czemu można ponownie skomponować ujęcie i jeszcze raz zrobić fotografię przed opuszczeniem danego miejsca.

Aparat COOLPIX S3 jest dostarczany razem ze stacją dokującą COOL-STATION MV-11/MV-11B. Nie jest to zwykła ładowarka, ponieważ umożliwia ładowanie akumulatorów bez wyjmowana ich z aparatu, a ponadto zapewnia bezpośrednie połączenie kablem USB z komputerem. Można ją również podłączyć do telewizora lub bezpośrednio do drukarki zgodnej ze standardem PictBridge, co pozwala drukować zdjęcia bez potrzeby korzystania z komputera.


Wybór programu tematycznego
W celu dalszego uproszczenia obsługi model COOLPIX S3 udostępnia cały szereg programów tematycznych, które ułatwiają uzyskanie znakomitych efektów przy fotografowaniu w wielu typowych dla fotografa-amatora sytuacjach. Użytkownik ma ogółem do wyboru 17 różnych programów tematycznych.

Cztery z nich są dostępne w trybie Asystent, który ułatwia komponowanie ujęć. Warto też zwrócić uwagę na program tematyczny Zdjęcia podwodne, który po umieszczeniu aparatu w opcjonalnej obudowie wodoszczelnej WP-CP5**** gwarantuje uzyskanie naturalnych barw.

Korzystanie z programów tematycznych jest bardzo proste: użytkownik wybiera program najlepiej odpowiadający warunkom fotografowania, a aparat COOLPIX S3 automatycznie wprowadza optymalne ustawienia.

Zastosowana w modelu COOLPIX S3 pamięć wewnętrzna o pojemności 12 MB pozwala na rejestrowanie zdjęć nawet bez użycia karty pamięci. Dzięki pamięci wewnętrznej możliwe jest także przenoszenie zdjęć między kartami pamięci SD. Aparat COOLPIX S3 pozwala również rejestrować filmy o wysokiej jakości dzięki czterem trybom nagrywania filmów z szybkością 15 kl./s - trzy z dźwiękiem oraz tryb Film poklatkowy, który umożliwia uwiecznianie wydarzeń rozgrywających się przez długi czas.

Aby zapewnić użytkownikom jeszcze przyjemniejsze i bardziej owocne korzystanie z aparatu COOLPIX S3, razem z nim dostarczane jest oprogramowanie PictureProject stworzone przez firmę Nikon. Ułatwia ono edytowanie, porządkowanie i udostępnianie zdjęć dzięki bogatemu zestawowi łatwych w obsłudze narzędzi.

* Dostępność wersji kolorystycznych jest różna w poszczególnych regionach.
** Opracowane przez firmę Nikon szkło ED (o ultraniskiej dyspersji) zapewnia idealną ostrość obrazu i najlepszą reprodukcję kolorów.
*** Branżowy standard pomiaru żywotności baterii w aparatach fotograficznych. Pomiar w temperaturze 25oC; zoom regulowany przy każdym zdjęciu, wbudowana lampa błyskowa wyzwalana przy co drugim zdjęciu, tryb obrazu ustawiony na Normalny.
**** Niedostępna w niektórych krajach lub regionach.


Dostępność w sprzedaży: Aparat ma trafić do sprzedaży we wrześniu 2005 r.

NazwaNikon Coolpix S3
Typcyfrowy aparat kieszonkowy
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,4 Megapikseli (6,0 Mp efektywnych)
Pamięć
 • 12 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD
Rozdzielczość
 • High (2816*)
 • Normal (2816)
 • Normal (2048)
 • PC (1024)
 • TV (640)
Formaty zapisu obrazuJPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • 3x Zoom-Nikkor ED
 • 35 - 105 mm (5,8 - 17,4 mm nominalnie)
 • F3.0 - F5.4
 • 12 elementów w 10 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaF3.0 - F5.4
Migawkab.d.
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryby tematyczne z asystentem kadrowania (portret, krajobraz, sport, portret nocny)
 • scenki (prywatka/wnętrze, plaża/śnieg, zachód słońca, brzask/świt, krajobraz nocny, zbliżenie, muzeum, fajerwerki, kopia, pod światło, asystent panoramy)
 • BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościautofokus
Tryby pracy autofocusa
 • tryb normalny: 30 cm - nieskończoność
 • tryb makro: 4 cm - nieskończoność
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1,6 kl/s lub Multi-shot 16 (16 ujęć na jednym zdjęciu)
Rejestracja filmu
 • TV: 640 x 480, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 320 x 240, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 160 x 120, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • film poklatkowy: 15 kl/s, bez dźwięku
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 110.000 punktów, regulacja jasności
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,3 - 2,5 m
Kontrola błysku
 • Auto
 • Auto z redukcją czerwonych oczu (w aparacie)
 • wymuszona
 • wyłączona
 • długa synchronizacja
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak, 10 s
ZłączaUSB, wyjście A/V (oba przez stacje dokowania COOL-STATION MV-11/MV-11B)
Pilotb.d.
Zasilanieakumulator litowo-jonowy EN-EL8 w zestawie) lub zasilacz sieciowy EH-62B (w zestawie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametal
Wymiary89,9 x 57,5 x 19,7 mm
Waga118 g (bez akcesoriów)
Akcesoria
 • w zestawie: stacja dokująca COOL-STATION MV-11/MV-11B, pasek, kabel USB UC-E10, kabel audio-wideo EG-E5000, zasilacz EH-63, akumulator litowo-jonowy EN-EL8, dysk CD z oprogramowaniem PictureProject
 • opcjonalne: ładowarka MH-62, obudowa wodoszczelna WP-CP5
OprogramowaniePictureProject
Uwagiwycofany z produkcji, inne cechy
 • cyfrowa redukcja efektu czerwonych oczu
 • ostrzeżenie o ryzyku poruszenia
 • nanoszenie daty
 • opcje kolorów
Artykuł na Fotopolis3320

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)