Nikon Coolpix P1 i P2 - transfer WiFi

0
Tomasz Gutkowski
1 Wrzesień 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon prezentuje pierwsze aparaty serii Coolpix zgodne ze standardem bezprzewodowego transferu danych. Coolpix P1 i Coolpix P2 posiadają, odpowiednio, ośmio- i 5,1-megapikselowe matryce oraz obiektywy z 3,5-krotnym zbliżeniem. Zestaw programów tematycznych uzupełnia tryb priorytetu przysłony.
Zastanawialiśmy się kiedyś na łamach Fotopolis.pl jaki będzie następny kierunek, jaki obiorą konstruktorzy aparatów cyfrowych. Z racji wyczerpywania się funkcji fotograficznych najbardziej prawdopodobne wydawały się rozwiązania zmierzające do uproszczenia obsługi czy poprawienia komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi. Na pierwszym miejscu naszej listy była zgodność ze standardem bezprzewodowego transferu danych WiFi lub Bluetooth.


Dziś nasze przewidywania się sprawdziły. Nikon zaprezentował pierwsze w swojej ofercie modele kompaktowe zgodne ze standardem IEEE802.11b/g zwanym popularnie WiFi. Oznacza to możliwość przesyłania danych do wybranego komputera w sieci lokalnej bez pośrednictwa kabli. Zgodnie ze specyfikacją, zasięg łącza wynosi 30 m w zależności od warunków przestrzennych.

Oba aparaty różnią się między sobą przede wszystkim rozdzielczością, Coolpix P1 posiada matrycę o rozdzielczości 8,0 Megapikseli, a Coolpix P2 sensor 5,1-megapikselowy. Z tego wynika nieznacznie większe zużycie energii przez P1 (180 zdjęć po jednokrotnym ładowaniu dedykowanego akumulatora, przy 190 w P2), a także minimalna różnica w prędkości zdjęć seryjnych - 2,3 kl/s w Coolpix P1 i 2,5 kl/s w Coolpix P2.

Ta ostatnia właściwość wskazuje na bardzo dobre tempo przetwarzania danych. Potwierdzaj to tryb filmowy pozwalający na rejestrację sekwencji w formacie VGA z częstotliwością 30 kl/s. Dodajmy, że tryb seryjny uzupełniają takie opcje jak tryb ultraszybki (30 kl/s do 100 zdjęć w ciągu), tryb seryjny z buforem 5 ujęć oraz tryb fotografowania z zadanym interwałem czasowym.

Interesujących funkcji jest więcej. Liczne programy tematyczne zostały podzielone na proste i zaawansowane (choć lista jest taka sama jak w większości Coolpixów). Do tego dochodzi 10-skokowy priorytet przysłony, który pozwoli na lepszą kontrolę głębi ostrości. BSS automatycznie wybierze najlepsze ujęcie w serii, a funkcja priorytetu ostrości na twarz zagwarantuje prawidłową ostrość ujęć portretowych. Z kolei po wykonaniu zdjęcia, gdy uznamy, że ważna partia obrazu jest niedoświetlona (np. gdy staliśmy za daleko by lampa była skuteczna lub podczas fotografowania pod światło), możemy skorzystać z oryginalnej funkcji D-Lighting - na karcie zostanie zapisana poprawiona kopia.


Oba modele trafią do sprzedaży we wrześniu 2005 roku. Więcej szczegółów w poniższej informacji prasowej i tabelce specyfikacyjnej.


Nikon COOLPIX P1/P2

Dwa nowe kompaktowe aparaty cyfrowe łączące wyższą jakość obrazu i pełniejszą kontrolę nad parametrami zdjęcia z przełomową obsługą transmisji bezprzewodowej

Warszawa, 1 września 2005 r. - Firma Nikon Corporation ma zaszczyt przedstawić aparaty COOLPIX P1 i COOLPIX P2. Rewolucyjne kompaktowe aparaty cyfrowe, całkowicie zmieniające oblicze urządzeń tego typu dzięki wszechstronnej obsłudze bezprzewodowej sieci lokalnej, znakomitej jakości obrazu oraz bogatemu zestawowi zaawansowanych funkcji, umożliwiających udoskonalanie zdjęć nawet bezpośrednio w aparacie.


Modele COOLPIX P1 i COOLPIX P2, zapewniają znacznie większą uniwersalność niż jakiekolwiek wcześniejsze aparaty kompaktowe - wyposażone są w możliwość obsługi bezprzewodowej sieci lokalnej (IEEE802.11b/g), gwarantując zupełnie nowy poziom swobody fotografowania, wynikający z braku konieczności stosowania niewygodnych kabli połączeniowych. Komunikacja za pośrednictwem kabla USB ułatwia podłączanie aparatu do komputera lub innych urządzeń peryferyjnych. Transmisja bezprzewodowa dodatkowo pozwala fotografowi na wysyłanie zdjęć z karty pamięci lub pamięci wewnętrznej aparatu (32 MB w modelu COOLPIX P1; 16 MB w modelu COOLPIX P2) bezpośrednio do wybranego komputera. Fotografowanie z transmisją bezprzewodową zapewnia automatyczne przesyłanie każdego zdjęcia tuż po wykonaniu do wybranego komputera, na którym można je wyświetlać za pomocą wydajnego, nieskomplikowanego w obsłudze oprogramowania PictureProject firmy Nikon. Bezprzewodowe drukowanie zapewnia natomiast użytkownikowi wygodę, płynącą z możliwości bezpośredniego drukowania na drukarkach zgodnych ze standardem PictBridge. Wszystkie wspomniane funkcje są przy tym łatwe do zastosowania. Wystarczy je tylko skonfigurować za pomocą narzędzia Wizard i już można się cieszyć zaletami transmisji bezprzewodowej, która znacznie zwiększa swobodę fotografii cyfrowej.

Modele COOLPIX P1 i COOLPIX P2 wyróżniają się również pod względem samej jakości obrazu. Dzięki wyposażeniu w matrycę zawierającą odpowiednio 8 i 5,1 mln efektywnych pikseli zapewniają wysoką rozdzielczość zdjęć, pozwalającą na wykonywanie wspaniałych powiększeń, jak również duże pole manewru w przypadku twórczego przycinania kadru. Aparaty COOLPIX P1 i COOLPIX P2 gwarantują jeszcze większą swobodę w komponowaniu zdjęć dzięki wyposażeniu w znakomity obiektyw Nikkor z 3,5-krotnym zoomem o ogniskowej 36-126 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), który umożliwia powiększanie obiektu w kadrze np. w wypadku kadrowania scen o dużej liczbie szczegółów lub pomniejszanie w celu wykonania wspaniałych zdjęć krajobrazowych.

Wykonywanie udanych zdjęć ułatwia także 16 przydatnych programów tematycznych. Użytkownik musi tylko wybrać program najlepiej odpowiadający warunkom danego ujęcia, a aparat automatycznie dobierze optymalne ustawienia w celu uzyskania znakomitego efektu. Modele COOLPIX P1 i COOLPIX P2 udostępniają ponadto nowe zaawansowane programy tematyczne do 11 tradycyjnych programów tematycznych. Składają się na nie trzy różne efekty (Normalny, Efekt 1, Efekt 2), pozwalające użytkownikom na otrzymywanie fotografii lepiej odpowiadających ich gustom. Ponadto aparaty COOLPIX P1 i COOLPIX P2 zapewniają jeszcze pełniejszą kontrolę nad parametrami zdjęcia w trybie automatyki z preselekcją przysłony dzięki 10-stopniowej ręcznej regulacji wartości przysłony
z krokiem 1/3 EV.

Dzięki zastosowaniu trzech unikatowych funkcji, opracowanych przez firmę Nikon, modele COOLPIX P1 i COOLPIX P2 umożliwiają także korygowanie zdjęć bezpośrednio w aparacie. W trybie odtwarzania dostępna jest funkcja D-Lighting pozwalająca na udoskonalanie zdjęć wykonywanych pod światło lub z niewystarczającym doświetleniem światłem błyskowym - automatycznie sporządza ona kopię wybranej fotografii, wydobywając w odpowiednich miejscach szczegóły i zmieniając jasność obrazu.

Program tematyczny Portret (Priorytet autofokusa - twarz) potrafi wykrywać kontury twarzy w kadrze, zapewniając optymalny dobór ostrości, gdy fotografowana osoba jest zwrócona przodem do obiektywu i znajduje się w odległości typowej dla zdjęć portretowych.

W aparatach COOLPIX P1 i COOLPIX P2 dostępna jest ponadto przydatna funkcja redukcji efektu czerwonych oczu, która eliminuje występowanie efektu czerwonych oczu powodowane czasami działaniem lampy błyskowej, zapewniając wykonywanie atrakcyjniejszych zdjęć portretowych w nocnej scenerii. Dodatkowo modele COOLPIX P1 i COOLPIX P2 wyposażono w bardzo użyteczną funkcję ostrzeżenia przed poruszeniem, informującą użytkownika o możliwym wpływie poruszenia aparatu na zdjęcie, dzięki czemu można ponownie skomponować ujęcie i jeszcze raz zrobić fotografię przed opuszczeniem danego miejsca.

Aparaty COOLPIX P1 i COOLPIX P2 potrafią rejestrować nie tylko zdjęcia, ale również filmy o wysokiej jakości z zapewniającą płynność ruchów prędkością do 30 kl./s. Użytkownik ma ogółem do wyboru siedem trybów nagrywania filmów, z których sześć zapewnia rejestrowanie obrazu i dźwięku, a tryb "Film poklatkowy" pozwala na uwiecznianie długich sekwencji wydarzeń.

Również wzornictwo aparatów COOLPIX P1 i COOLPIX P2 daje poczucie obcowania z urządzeniami o wysokiej jakości. Oba mają małe wymiary (głębokość sięga około 39 mm) i są lekkie (około 170 g), dzięki czemu robienie zdjęć jest bardzo wygodne i możliwe jest zabieranie ich ze sobą niemal wszędzie. Ergonomię korpusu dopełnia nowo zaprojektowany uchwyt, pozwalający pewnie trzymać aparat podczas fotografowania, oraz duży, jasny i czytelny monitor LCD o przekątnej 2,5 cala, który ułatwia obsługę aparatu, komponowanie ujęć oraz odtwarzanie
i pokazywanie zdjęć zaraz po ich wykonaniu.

Aparaty COOLPIX P1 i COOLPIX P2 cechują się ponadto szybkim działaniem, ponieważ uruchamiają się w bardzo krótkim czasie i zapewniają wykonywanie zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością odpowiednio 2,5 i 2,3 kl./s. Zapewniają także szybsze znajdowanie zarejestrowanych fotografii dzięki nowej funkcji wyszukiwania według daty, która pozwala użytkownikom zgrupować zdjęcia wykonane w określonych dniach, udostępniać poszczególne fotografie na potrzeby transmisji bezprzewodowej, a nawet przydzielać ustawienia drukowania.

Dopełnieniem wspaniałych możliwości nowych modeli jest dostarczane razem z nimi oprogramowanie PictureProject. Jego najnowsza wersja pozwala użytkownikom na importowanie zdjęć za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego lub standardowego, wykorzystującego kabel. Oprogramowanie PictureProject ułatwia ponadto porządkowanie i edytowanie zdjęć, tworzenie pokazów slajdów, przygotowywanie prezentacji filmów wzbogaconych o ścieżkę muzyczną i efekty specjalne czy udostępnianie zdjęć.


Dostępność w sprzedaży: Aparat trafi do sprzedaży we wrześniu 2005 r.

NazwaNikon Coolpix P1
Typcyfrowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor
 • 1/1,8 cala CCD
 • 8,31 Megapikseli (8,0 Mp efektywnych)
Pamięć
 • 32 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD
Rozdzielczość
 • 8M (3264)
 • 5M (2592)
 • 3M (2048)
 • 2M (1600)
 • 1M (1280)
 • PC (1024)
 • TV (640)
 • 3:2 (3264)
Formaty zapisu obrazuJPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiJPEG: wysoka jakość, normalna jakość, podstawowa jakość
Obiektyw
 • 3,5x Zoom-Nikkor
 • 36 - 126 mm (7,5 - 26,3 mm nominalnie)
 • F2.7 - F5.2
 • 7 elementów w 6 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaF2.7 - F5.2
Migawkab.d.
Tryby ekspozycji{LST|u|Auto;automatyka programowa;preselekcja przysłony;programy tematyczne (panorama, plaża/śnieg, muzeum, kopia, sport);zaawansowane programy tematyczne (portret [priorytet AF - twarz], portret, prywatka/wnętrze, portret nocny, krajobraz, krajobraz nocny, zachód słońca, zmierzch/świt, fajerwerki, pod światło, makro);BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia)}
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościautofokus
Tryby pracy autofocusa
 • tryb normalny: 50 cm - nieskończoność
 • tryb makro: 4 cm - nieskończoność
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne
 • seryjne szybkie: 2,3 kl/s
 • seryjne wolne: 2 kl/s
 • seryjne ultraszybkie: 30 kl/s do 100 ujęć
 • Multi-shot 16: 16 kl/s, 16 ujęć na jednym zdjęciu
 • bufor pamięci na 5 zdjęć: 1 kl/s
 • fotografowanie z interwałem
Rejestracja filmu
 • TV: 640 x 480, 30 kl/s, z dźwiękiem
 • TV: 640 x 480, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 320 x 240, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 160 x 120, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • film poklatkowy: 30 kl/s, bez dźwięku
 • elektroniczna redukcja wibracji (VR)
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 110.000 punktów, regulacja jasności
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,5 - 3,8 m (szeroki kąt) / 0,2 - 2,0 m (tele)}
Kontrola błysku
 • Auto
 • Auto z redukcją czerwonych oczu (w aparacie)
 • wymuszona
 • wyłączona
 • długa synchronizacja (pierwsza lub druga kurtyna migawki)
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak, 3 lub 10 s
ZłączaWi-Fi, USB 2.0, wyjście A/V
Pilotb.d.
Zasilanieakumulator litowo-jonowy EN-EL8 (w zestawie) lub zasilacz sieciowy EH-62C (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary91 x 60 x 39 mm
Waga170 g (bez akcesoriów)
Akcesoria
 • w zestawie: akumulator litowo-jonowy EN-EL8, ładowarka MH-62, kabel USB, kabel audio-wideo, pasek, dysk CD z oprogramowaniem PictureProject
 • opcjonalne: zasilacz EH-62C, bezprzewodowy adapter do drukarki PD-10
OprogramowaniePictureProject
UwagiInne cechy
 • cyfrowa redukcja efektu czerwonych oczu
 • ostrzeżenie o ryzyku poruszenia
 • nanoszenie daty
 • zgodność ze standardem IEEE802.11b/g, zasięg bezprzewodowy do 30m (w zależności od warunków otoczenia)
Artykuł na Fotopolis3319

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
0
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)