Nikon Coolpix S4 - obrotowy ultra-zoom

0
Tomasz Gutkowski
1 Wrzesień 2005
Artykuł na: 23-28 minut
Pierwsza i najciekawsza z dzisiejszych nowości firmy Nikon to kompaktowy model Coolpix S4. Za sprawą obrotowego modułu, w którym znajduje się obiektyw 10x Zoom-Nikor, przypomina on nieco starsze propozycje Nikona. Do dyspozycji jest 6-megowa rozdzielczość i bogaty zestaw funkcji tematycznych.

Osoby, które spodziewały się mocnej odpowiedzi Nikona na niedawne poczynania konkurencji, będą musiały jeszcze trochę poczekać. Wśród dzisiejszych premier nie ma bowiem żadnej nowej lustrzanki, jest za to kilka kompaktów, w tym jeden klasy ultra-zoom. Mowa o modelu Coolpix S4, który wyposażono w obiektyw Zoom-Nikkor z 10-krotnym zbliżeniem (38 - 380 mm dla małego obrazka). Jego wielką zaletą, poza sporym zasięgiem, jest stała jasność F3.5 w całym zakresie pracy.

Jak widać na ilustracjach, Coolpix S4 ma konstrukcję modułową z możliwością obracania części, w której znajduje się obiektyw. Nikon dość dawno nie korzystał z tego rozwiązania, a jest ono bardzo przydatne. Podczas fotografowania "spod boku" lub gdy trzymamy aparat ponad głowami tłumu, możliwość wygodne podglądu jest nieoceniona. Tu wystarczy obrócić moduł, w którym umieszczono duży, 2,5-calowy wyświetlacz frontem do siebie.

Niestety tego atrakcyjnie zapowiadającego się aparatu, nie można zaliczyć do klasy zaawansowanej. Nikon ciągle nie może zdecydować się na wprowadzenie manualnych trybów ekspozycji do swoich kompaktowych modeli. Jest za to, tradycyjnie, bogaty zestaw funkcji, które mają zagwarantować dobrą jakość zdjęć w każdych warunkach.

Na początek możemy skorzystać z jednego z kilkunastu programów tematycznych, a których cztery rozbudowano o funkcję 'Asystenta' czyli wyświetlane na LCD ramki ułatwiające kadrowanie. Oczywiście nie zabrakło funkcji BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia z serii), technologii D-Lighting (rozjaśnianie niedoświetlonych zdjęć post factum), wewnętrznej redukcji czerwonych oczu i priorytetu ostrości na twarz. Nowością jest za to AE-BSS gdzie przy wyborze najlepszego zdjęcia z wykonanej serii aparat bierze pod uwagę tylko poprawność ekspozycji.

Funkcje fotograficzne uzupełniają takie praktyczne dodatki jak rejestracja filmu (maksymalnie 640 x 480, 15 kl/s) i dźwięku. Dane zapisywane są na kartach pamięci SD lub w pamięci wbudowanej. Aparat zasilany jest dwoma akumulatorami formatu "AA", które wraz z ładowarką mają być dołączane do zestawu. Do sklepów Coolpix S4 trafi we wrześniu 2005 roku.

Więcej szczegółów w poniższej informacji prasowej i tabeli specyfikacyjnej.

Nikon COOLPIX S4

Warszawa, 1 września 2005 r. - Kompaktowy aparat cyfrowy z 10-krotnym zoomem oraz obrotowym mocowaniem obiektywu pozwalającym fotografować pod dowolnym kątem

Firma Nikon Corporation zaprezentowała nowoczesne rozwiązania, przedstawiając aparat COOLPIX S4 - jeden z nowych aparatów COOLPIX z serii S.

Jest to stylowy aparat zaprojektowany specjalnie dla osób aktywnych. COOLPIX S4 zapewnia wysoką rozdzielczość, a duży monitor LCD i funkcja zoomu, w umożliwiającym obrót korpusie, pozwalają na niezależny ruch obiektywu oraz monitora LCD.

Aparat COOLPIX S4 wyposażony jest w obiektyw Nikkor z 10-krotnym zoomem, pozostawiający daleko w tyle aparaty tej klasy pod względem wszechstronnych możliwości komponowania zdjęć. Jego znakomite działanie w zakresie ogniskowych 38-380 mm (odpowiednik dla filmu 35 mm) pozwala użytkownikowi na swobodę robienia zdjęć architektury i krajobrazów w bardzo dużych zbliżeniach. Dzięki zamontowanemu obrotowo korpusowi możliwe jest wykonywanie naprawdę ekscytujących zdjęć.

Obrotowy moduł obiektywu pozwala fotografować z poziomu pasa lub znad głowy, idealnie nadając się także do robienia wspaniałych, wysokiej jakości autoportretów. COOLPIX S4 zapewnia możliwość zapisywania obrazów z rozdzielczością 6,0 mln efektywnych pikseli, dzięki czemu nawet odbitki wykonane w dużych powiększeniach zachowują świetną jakość.

COOLPIX S4 zapewnia znakomitą jakość zdjęć w połączeniu z wyjątkową ergonomią. Doskonale dopasowany do dłoni korpus, z obrotową częścią dokładnie obejmującą i chroniącą doskonały obiektyw oraz dźwignia zoomu zlokalizowana na górze korpusu aparatu - ułatwiają obsługę nowego modelu.

Większa stabilność fotografowania została zapewniona przez nowy uchwyt. Duży i jasny 2,5-calowy monitor LCD ułatwia komponowanie i natychmiastowe odtwarzanie obrazu. Aparat S4 ma niewielkie wymiary - jego grubość to 37 mm, a waga wynosi 205 g.

Aparat COOLPIX S4 pozwala na ulepszanie zdjęć bezpośrednio w aparacie dzięki wyjątkowym funkcjom firmy Nikon. Dostępna w trybie odtwarzania znakomita funkcja D-Lighting umożliwia "uratowanie" zdjęć zrobionych ze zbyt słabym błyskiem lub pod światło. Wystarczy wybrać zdjęcie, a funkcja D-Lighting automatycznie utworzy kopię, zwiększając poziom szczegółowości oraz oświetlenia w miejscach, w których jest to konieczne.

W trybie portretu w aparacie COOLPIX S4 można skorzystać z przydatnej funkcji "Priorytet autofokusa - twarz", która wykrywa obecność ludzkiej twarzy na zdjęciu. Po jej wykryciu funkcja "Priorytet autofokusa - twarz" automatycznie ustawia ostrość na twarz, dzięki czemu powstają interesujące portrety niezależnie od ustawienia fotografowanej osoby.

Funkcja redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie automatycznie wykrywa ten, występujący najczęściej podczas robienia zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej, defekt. Dzięki temu, portrety mają lepszą jakość, a używanie lampy nie wiąże się z ryzykiem wykonania nie w pełni wartościowej fotografii. Inna funkcja aparatu COOLPIX S4 to ostrzeżenie przed poruszeniem. Użytkownik jest powiadamiany jeśli zdjęcie może się nie udać z powodu poruszenia aparatem. Dzięki temu drugie, poprawne zdjęcie może zostać wykonane bezpośrednio po pierwszym zapobiegając utracie atrakcyjnego kadru.

Aparat COOLPIX S4 daje więcej radości i wygody, ponieważ może być zasilany dwiema bateriami typu AA (alkalicznymi, litowymi lub innymi), dostępnymi na całym świecie, stając się dzięki temu znakomitym towarzyszem podróży. Wyposażony został również w cztery tryby filmowe o prędkości do 15 klatek na sekundę. W trzech z tych trybów możliwe jest nagrywanie dźwięku, a czwarty z nich posiada funkcję Time-lapse movie (Film poklatkowy), która pozwala filmować dłuższe sekwencje.

Robienie zdjęć zostało uproszczone przez możliwość skorzystania z 16 programów tematycznych poprzez wybór najbardziej pasującej do wybranego ujęcia ikony. Następnie aparat COOLPIX S4 automatycznie wybiera optymalne ustawienia w celu uzyskania zamierzonych efektów. Do czterech z wymienionych programów dodano funkcję Asystenta, która pomaga użytkownikowi lepiej skomponować zdjęcie. Dostępny jest też tryb rejestrowania dźwięku, bardzo użyteczny podczas spotkań i wykładów (oraz w wielu innych sytuacjach), umożliwiający nagranie do 5 godzin dźwięku przy użyciu karty pamięci SD o pojemności 256 MB.

Aparat COOLPIX S4, dzięki zgodności z programem PictBridge, ułatwia również drukowanie. Może być podłączony bezpośrednio do zgodnej drukarki w celu wydrukowania fotografii bez konieczności używania komputera. Aparat pozwala na połączenia za pomocą portu USB, dzięki czemu przekazywanie danych do komputera i innych urządzeń jest szybkie i łatwe. Ponadto COOLPIX S4 jest oferowany w komplecie z programem PictureProject. Umożliwia on łatwe edytowanie, organizowanie i udostępnianie zdjęć za pomocą wielu prostych w obsłudze funkcji.

NazwaNikon Coolpix S4
Typkompakt cyfrowy typu superzoom
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,4 Megapikseli (6,0 Mp efektywnych)
Pamięć
 • 13,5 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD
Rozdzielczość
 • High (2816*)
 • Normal (2816)
 • Normal (2048)
 • PC (1024)
 • TV (640)
Formaty zapisu obrazuJPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • High
 • Normal
 • PC
 • TV
Obiektyw
 • 10x Zoom-Nikkor
 • 38 - 380 mm (6,3 - 63 mm nominalnie)
 • F3.5 (stałe w całym zakresie)
 • 12 elementów w 9 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaF3.5
Migawkab.d.
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryby tematyczne z asystentem kadrowania (portret, krajobraz, sport, portret nocny)
 • scenki (prywatka/wnętrze, plaża/śnieg, zachód słońca, brzask/świt, krajobraz nocny, zbliżenie, muzeum, fajerwerki, kopia, pod światło, asystent panoramy)
 • BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia)
 • AE-BSS (automatyczny wybór najlepszej ekspozycji)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościautomatyczny, TTL z detekcją kontrastu
Tryby pracy autofocusa
 • tryb normalny: 30 cm - nieskończoność
 • tryb makro: 4 cm - nieskończoność
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1,3 kl/s lub Multi-shot 16 (16 ujęć na jednym zdjęciu)
Rejestracja filmu
 • TV: 640 x 480, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 320 x 240, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 160 x 120, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • film poklatkowy: 15 kl/s, bez dźwięku
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 110.000 punktów, regulacja jasności
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,4 - 3,0 m
Kontrola błysku:
 • Auto
 • Auto z redukcją czerwonych oczu (w aparacie)
 • wymuszona
 • wyłączona
 • długa synchronizacja
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjeroptyczny z zoomem
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak, 10 s
ZłączaUSB
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA (akumulatory Ni-MH EN-MH1-B2 z ładowarką MH-71 w zestawie) lub zasilacz sieciowy EH-62B (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary111,5 x 68,5 x 37 mm
Waga205 g (bez akcesoriów)
Akcesoriapasek na szyję, kabel USB UC-E6, kabel audio-wideo EG-CP14, akumulator niklowo-wodorkowy EN-MH1-B2, ładowarka MH-71, pokrywka na obiektyw, płyta CD z oprogramowaniem PictureProject
OprogramowaniePictureProject
Uwagiwycofany z produkcji, inne cechy:
 • cyfrowa redukcja efektu czerwonych oczu
 • ostrzeżenie o ryzyku poruszenia
 • nanoszenie daty
 • opcje kolorów
Artykuł na Fotopolis3321

Nikon COOLPIX S4 - zalety

Wyjątkowy 10-krotny zoom optyczny

Obiektyw Nikkor z 10-krotnym zoomem sprawia, że aparat COOLPIX S4 daje większą swobodę kompozycji niż inne kompaktowe aparaty. Jego znakomite działanie w zakresie ogniskowych 38?380 mm (odpowiednik dla filmu 35 mm) umożliwia fotografowi wybór zakresu ogniskowej do fotografowanego obiektu - wysunięty obiektyw do ciasno skadrowanych portretów, mniej wysunięty do perfekcyjnych zdjęć architektury lub maksymalnie skrócony, by szerokim kadrem wydobyć całe piękno krajobrazu.

Dynamiczna konstrukcja z obrotowym mocowaniem obiektywu

Nie tylko obiektyw stanowi mocną stronę aparatu COOLPIX S4. Jest on również wyposażony w unikatowy korpus obrotowy, dzięki któremu obiektyw można ustawiać niezależnie od monitora LCD. Dzięki temu można robić zdjęcia w wielu różnych ujęciach i pod różnymi kątami: z poziomu biodra lub znad głowy. Umożliwia to także fotografowi ustawienie obiektywu oraz monitora LCD w tym samym kierunku jednocześnie w celu wykonania perfekcyjnych autoportretów.

Zawsze i wszędzie możesz go mieć przy sobie

COOLPIX S4 to aparat idealny do noszenia i używania w dowolnym miejscu. Kompaktowa obudowa i mały ciężar sprawiają, że łatwo trzymać go w ręku i nosić ze sobą. Jest zasilany bateriami typu AA (alkalicznymi, litowymi i innymi), dostępnymi na całym świecie. Dlatego tak znakomicie nadaje się do zabrania w podróż.

Duży, jasny, 2,5-calowy monitor LCD

Aparat jest wyposażony w duży, przejrzysty monitor LCD, ułatwiający komponowanie zdjęć oraz natychmiastowe oglądanie efektów pracy. Jego rozmiar i jasność ułatwiają również nawigację po menu.

Możliwość korekcji zdjęć bezpośrednio w aparacie

Oprócz wielu innych wyjątkowych funkcji aparat COOLPIX S4 umożliwia łatwą korekcję zrobionych zdjęć bezpośrednio w aparacie. Funkcja D-Lighting dostępna w trybie odtwarzania umożliwia poprawienie zdjęć robionych ze zbyt słabym błyskiem lub pod światło. Aparat tworzy kopię z automatycznie poprawionym oświetleniem i szczegółami w miejscach, w których jest to konieczne. Dostępna w trybie portretu wyjątkowa funkcja "Priorytet autofokusa - twarz" wykrywa twarz na zdjęciu, ustawiając odpowiednią ostrość niezależnie od miejsca osoby w kadrze. Aparat COOLPIX S4 jest także wyposażony w funkcję redukcji efektu czerwonych oczu. Funkcja ta jest bardzo przydatna podczas robienia zdjęć nocnych. Usuwa irytujący efekt czerwonych oczu, powodowany czasem przez używanie lampy błyskowej, uzyskując lepsze portrety przy mniejszym oświetleniu.

Nikon COOLPIX S4 - inne funkcje

- Kompaktowe wymiary: 111,5 x 68,5 x 37 mm (szer. x wys. x gł.)
- Mały ciężar - około 205 g (bez baterii i karty pamięci)
- Funkcja BSS (Best Shot Selector) - Wybór najlepszego zdjęcia - identyfikuje i zapisuje najlepszą ekspozycję, wybierając ją z sekwencji zdjęć
- Funkcja AE-BSS wybiera najlepszą ekspozycję względną z serii zdjęć
- Tryb makro pozwala robić zdjęcia z odległości 4 cm
- Około 13,5 MB pamięci wewnętrznej pozwala zapisać zdjęcie nawet wtedy, gdy w aparacie nie ma karty pamięci SD
- Funkcja strefy czasowej pozwala ustawić zegar aparatu na czas lokalny, niezależnie od miejsca przebywania
- 4-krotny zoom cyfrowy przybliża fotografowane przedmioty
- W trybie filmu można wybrać funkcje Pojedynczego AF oraz Ciągłego AF
- Wybór balansu bieli: Automatyczny ze sterowaniem TTL, 5 trybów manualnych (Światło dzienne, Światło żarowe, Światło jarzeniowe, Pochmurno oraz Lampa błyskowa), a także pomiar balansu bieli
- Opcje odtwarzania: zdjęcie pojedyncze, widok miniatur (4 i 9 elementów), pokaz slajdów
- Wbudowana lampa błyskowa: ustawienia: błysk automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu za pomocą przedbłysku (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk zawsze, bez błysku oraz synchronizacja z długimi czasami ekspozycji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony zapowiada nowy aparat. Czy będzie to w końcu wymarzony model dla vlogerów?
Sony zapowiada nowy aparat. Czy będzie to w końcu wymarzony model dla vlogerów?
O nadchodzącej premierze Sony plotkuje się już od pewnego czasu. Teraz mamy wreszcie oficjalne potwierdzenie daty premiery, a dodatkowe przecieki wskazują na wyjątkowo...
5
0
Nowy Pentax z matrycą APS-C jeszcze w tym roku. Ricoh zdradza szczegóły konstrukcji
Nowy Pentax z matrycą APS-C jeszcze w tym roku. Ricoh zdradza szczegóły konstrukcji
Choć wielu wróży marce niechybny koniec, jeszcze w tym roku mamy zobaczyć nowy flagowy korpus APS-C producenta. Czego możemy się spodziewać?
14
4
Ile będzie kosztował EOS R5? Wyciekła cena
Ile będzie kosztował EOS R5? Wyciekła cena
Wszyscy wiedzieliśmy, że świetnie zapowiadający się EOS R5 nie będzie tani. Cena, w której przedpremierowo aparat pojawił się w jednym z australijskich sklepów zwala...
146
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)