Nikon Coolpix L1 - 6 Mp, 5x zoom

0
Tomasz Gutkowski
1 Wrzesień 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Kolejna nowość firmy Nikon to otwierający serię 'L' kompaktowy model Coolpix L1. Jest to prosty w obsłudze aparat, tradycyjnie wyposażony w szereg funkcji mających zagwarantować udane zdjęcia w każdych warunkach. Do dyspozycji jest 5-krotny zoom i rozdzielczość 6 Mp.
Nikon Coolpix L1 stylistycznie przypomina inne modele kompaktowe Nikona, ale wyróżnia go prostota. Nieznacznie wystający uchwyt i obudowa chroniąca obiektyw Zoom-Nikkor to jedyne wystające elementy obudowy. Za skromnością stylistyczną idzie prosta obsługa i szereg funkcji, które, podobnie jak w innych amatorskich aparatach Coolpix, mają zagwarantować wysoką jakość zdjęć niezależnie od warunków w jakich są robione.


Aparat wyposażony został w obiekty o 5-krotnym zbliżeniu optycznym, 38 - 190 mm (dla małego obrazka) z jasnością F2.8 przy szerokim kącie o F5.0 przy maksymalnym zbliżeniu. Obraz rejestrowany jest przez niewielką, 1/2,5-calową matrycę CCD z 6,2 milionami punktów światłoczułych.

Do dyspozycji jest aż 15 programów tematycznych, w tym cztery wzbogacone o asystenta kadrowania - po wybraniu przez użytkownika schematu na wyświetlaczu LCD pojawi się ramka ułatwiająca umieszczenia fotografowanego obiektu we właściwym miejscu. Inne ciekawe funkcje to BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia z serii) oraz D-Lighting (rozjaśnienie niedoświetlonych partii obrazu). Dzisiejsze nowości Nikona to już druga generacja aparatów wyposażonych w funkcję priorytetu AF - twarz. Mieliśmy okazję przekonać się, że system ten działa sprawnie.

Rejestrowane zdjęcia i filmy wyświetlane są na dużym, 2,5-calowym LCD. Aparat zasilany jest 2 "paluszkami" lub za pomocą opcjonalnego zasilacza sieciowego. Coolpix L1 dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych, przy czym wersja czarna oznaczona będzie symbolem Coolpix L101. W sprzedaży od września.Nikon COOLPIX L1 / L101

W tym kompaktowym cyfrowym aparacie fotograficznym jest wszystko - niezrównana jakość, 5-krotny zoom optyczny oraz mnóstwo wyjątkowych funkcji

Warszawa, 1 września 2005 r. - Firma Nikon ujawniła najnowszego członka rodziny kompaktowych aparatów cyfrowych COOLPIX, wprowadzając na rynek wszechstronny model L1 (srebrny) i L101 (czarny).


Niezwykle lekki aparat COOLPIX L1 zawiera pakiet niezrównanych funkcji, gwarantujący wspaniałe efekty dzięki 5-krotnemu zoomowi optycznemu i możliwości korekcji zdjęć w aparacie.

Krótko mówiąc, jest to kompaktowy aparat cyfrowy wyposażony we wszystko, co jest potrzebne, aby wzbudzić zazdrość.

Tak jak wszystkie aparaty kompaktowe firmy Nikon, aparat COOLPIX L1 ma znakomity obiektyw Zoom-Nikkor 38-190 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), zapewniający użytkownikowi większą swobodę w komponowaniu zdjęć, umożliwiający zbliżenia przy fotografii portretowej lub szeroki kąt widzenia przy fotografowaniu rozległej scenerii.


Znakomite działanie?
Aparat ma matrycę CCD opracowaną w sposób zapewniający znakomite działanie przy zmniejszonych wymiarach - co sprawia, że posługiwanie się aparatem jest proste i bardzo wygodne - składającą się z 6,2 miliona efektywnych pikseli, co gwarantuje niezwykłą ostrość obrazu natychmiast po włączeniu aparatu.

Aparat COOLPIX L1 wyposażony jest także w duży, jasny, 2,5-calowy monitor LCD ułatwiający komponowanie ujęć i pozwalający natychmiast obejrzeć rezultaty pracy.


?i wspaniały wygląd
O wyjątkowości wzornictwa aparatu COOLPIX L1 przesądza jego prostota, opływowy kształt i atrakcyjność. Jego zaokrąglony elegancki uchwyt umożliwia wygodne i stabilne robienie zdjęć. Niewielkie wymiary i mała waga sprawiają, że aparat można zawsze mieć przy sobie.

Wygodne funkcje
Do aparatu COOLPIX L1 pasują baterie typu AA - powszechnie dostępne baterie litowe, akumulatory i inne, dzięki czemu z aparatu COOLPIX L1 można bez problemów korzystać na całym świecie. Łatwość obsługi aparatu zapewnia wygodny przełącznik wielofunkcyjny oraz graficzny interfejs użytkownika (GUI) pozwalający wybierać funkcje za pomocą nazwy lub ikony. Poręczny przycisk pomocy pozwala wyświetlić zrozumiałe objaśnienia funkcji w menu głównym, dostępne w 12 językach.

Pełny zakres funkcji
Dzięki unikatowym możliwościom aparatu Nikon użytkownik ma możliwość automatycznej korekcji zapisanych zdjęć. Funkcja D-Lighting, dostępna w trybie odtwarzania, pozwala użytkownikowi wybrać obrazy o zbyt silnym oświetleniu tylnym lub niedostatecznie oświetlone lampą błyskową. Następnie aparat COOLPIX L1 automatycznie tworzy kopię wybranego zdjęcia z uwydatnionymi szczegółami i odpowiednim oświetleniem.

Funkcja "Priorytet autofokusa - twarz" automatycznie wykrywa położenie twarzy na zdjęciu i ustawia na nią ostrość, dzięki czemu portrety są ostre i wyraziste, niezależnie od położenia w kadrze. Funkcja redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie wykrywa irytujące czerwone zabarwienie źrenic spowodowane przez lampę błyskową, a następnie usuwa je ze zdjęć w aparacie, pozwalając na osiągnięcie lepszych efektów na portretach zrobionych w słabym oświetleniu.

Aparat COOLPIX L1 wyposażony jest także w funkcję ostrzeżenia przed poruszeniem, sygnalizującą, że zdjęcie może być nieostre na skutek poruszenia aparatu, dzięki czemu użytkownik ma szansę zrobić kolejne lepsze zdjęcie, nie ryzykując utraty ciekawego kadru.


Wybór programu tematycznego
Dzięki 15 programom tematycznym aparat COOLPIX L1 jest dobrze przygotowany do pracy w szerokim zakresie typowych sytuacji, co zapewnia zapierające dech rezultaty. Użytkownik musi jedynie wybrać program tematyczny najbardziej odpowiadający ujęciu, a aparat COOLPX L1 automatycznie dobierze optymalne ustawienia gwarantujące wynik, z którego można być dumnym. Cztery spośród programów tematycznych są wyposażone w dodatkowe możliwości w postaci trybu Asystent, który pomaga użytkownikowi robić zdjęcia z ulepszoną kompozycją.

Aparat COOLPIX L1 jest zgodny z powszechnie dostępnymi kartami pamięci SD. Co więcej, jest wyposażony w 10 MB pamięci wewnętrznej, co pozwala użytkownikowi na robienie zdjęć nawet wtedy, gdy nie ma żadnych dodatkowych kart pamięci, oraz umożliwia proste przenoszenie zdjęć z jednej karty pamięci SD na inną. Aparat COOLPIX L1 pozwala także na kręcenie filmów z dźwiękiem, z prędkością 30 kl./s w rozmiarze w formacie: Film TV, Mały rozmiar i Pomniejszony.


Nawiązywanie właściwych połączeń
W aparacie COOLPIX L1 prostota i radość użytkowania nie kończy się na robieniu zdjęć, gdyż umożliwia on ich udostępnianie i drukowanie. Standard PictBridge pozwala podłączać aparat do zgodnej drukarki bez konieczności korzystania z komputera, natomiast połączenie za pomocą portu USB pozwala przesyłać dane do komputerów i innych urządzeń peryferyjnych. Aparat COOLPIX L1 jest wyposażony w oprogramowanie PictureProject firmy Nikon, które zapewnia proste edytowanie, organizowanie i udostępnianie zdjęć za pomocą zestawu łatwych w obsłudze funkcji.

Dostępność w sprzedaży: aparat ma trafić do sprzedaży we wrześniu 2005.

Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.

NazwaNikon Coolpix L1
Typcyfrowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość6,2 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,37 Megapikseli (6,2 Mp efektywnych)
Pamięć
 • 10 MB wbudowanej
 • karty pamięci SD
Rozdzielczość
 • High (2816*)
 • Normal (2816)
 • Normal (2048)
 • PC (1024)
 • TV (640)
Formaty zapisu obrazuJPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • 5x Zoom-Nikkor
 • 38 - 190 mm (6,3 - 31,4 mm nominalnie)
 • F2.9 - F5.0
 • 9 elementów w 7 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaF2.9 - F5.0
Migawkab.d.
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryby tematyczne z asystentem kadrowania (portret, krajobraz, sport, portret nocny)
 • scenki (prywatka/wnętrze, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, krajobraz nocny, zbliżenie, muzeum, fajerwerki, kopia, pod światło, asystent panoramy)
 • BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościautofokus
Tryby pracy autofocusa
 • tryb normalny: 50 cm - nieskończoność
 • tryb makro: 4 cm - nieskończoność
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne0,7 kl/s lub Multi-shot 16 (16 ujęć na jednym zdjęciu)
Rejestracja filmu
 • TV: 640 x 480, 15 kl/s, z dźwiękiem
 • 320 x 240, 30 kl/s, z dźwiękiem
 • 160 x 120, 30 kl/s, z dźwiękiem
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 150.000 punktów, regulacja jasności
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,5 - 3,5 m (szeroki kąt) / 0,5 - 2,0 m (tele)
Kontrola błysku
 • Auto
 • Auto z redukcją czerwonych oczu (w aparacie)
 • wymuszona
 • wyłączona
 • długa synchronizacja
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak, 10 s
ZłączaUSB
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA (akumulatory Ni-MH EN-MH1-B2 z ładowarką MH-71 lub zasilacz sieciowy EH-62B (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary89,5 x 60,5 x 47 mm
Waga180 g (bez akcesoriów)
Akcesoriapasek, kabel USB UC-E6, kabel audio/wideo EG-CP14, akumulatory niklowo-wodorkowe EN-MH1-B2 lub dwie baterie LR6 (typu AA, alkaliczne) w zależności od kraju, ładowarka MH-71, płyta CD z oprogramowaniem PictureProject
OprogramowaniePictureProject
Uwagiwycofany z produkcji, Inne cechy
 • cyfrowa redukcja efektu czerwonych oczu
 • ostrzeżenie o ryzyku poruszenia
 • nanoszenie daty
 • opcje kolorów
Artykuł na Fotopolis3318


Nikon COOLPIX L1 - zalety

Lepsze efekty przy mniejszej matrycy CCD

Matryca CCD o rozmiarze 1/2,5 cala zaprojektowana specjalnie w celu zmniejszenia rozmiarów aparatu COOLPIX L1, zapewnia jeszcze lepsze wyniki. Dzięki 6,2 milionom efektywnych pikseli umożliwia robienie ostrych i wyraźnych zdjęć zachowujących znakomitą jakość nawet przy bardzo dużych powiększeniach.

5-krotny zoom w kompaktowej obudowie
Pomimo kompaktowych rozmiarów aparat COOLPIX L1 jest wyposażony w obiektyw Zoom-Nikkor 38?190 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) zapewniający swobodę, jaką daje 5-krotny zoom. Umożliwiając większą, niż przeciętne aparaty cyfrowe, swobodę komponowania obrazu, zapewnia zbliżenie odpowiednie dla fotografii portretowej lub oddalenie przy fotografowaniu szerokich planów, na przykład krajobrazów.

Funkcje zapewniające łatwość fotografowania. Funkcje korekcji zdjęć w aparacie
Dzięki zestawowi 15 programów tematycznych można łatwo uzyskać zadowalające zdjęcia w szerokim zakresie typowych sytuacji. Dostępny jest także zestaw unikatowych funkcji firmy Nikon dających fotografowi możliwość korekcji zdjęć w aparacie. Funkcja D-Lighting dostępna w trybie odtwarzania pozwala użytkownikowi wybrać obrazy niedostatecznie oświetlone lampą błyskową lub ze zbyt silnym oświetleniem tylnym. Następnie funkcja D-Lighting automatycznie tworzy kopię wybranego zdjęcia, ale z poprawionym oświetleniem i uwydatnionymi szczegółami tam, gdzie jest to konieczne. Funkcja "Priorytet autofokusa - twarz", dostępna w trybie Portret ma możliwość wykrywania twarzy na zdjęciu i automatycznego ustawiania na niej ostrości w celu uzyskania zadowalającego portretu - niezależnie od miejsca, w którym obiekt znajduje się w kadrze. Istnieje także funkcja redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie, automatycznie wykrywająca efekt czerwonych oczu, który może być wywołany przez lampę błyskową i koryguje go, zapewniając lepsze portrety w słabym oświetleniu.

Możliwość używania baterii typu AA
Do aparatu pasują baterie typu AA, dostępne jako baterie litowe, akumulatory i inne, dzięki czemu aparatu COOLPIX L1 można swobodnie używać niemal na całym świecie.

Nikon COOLPIX L1 - inne funkcje

- Niewielkie wymiary: 89,5 x 60,5 x 47 mm (szer. x wys. x gł.)
- Niewielka waga wynosząca około 180 g (bez akumulatora i karty pamięci)
- Funkcja BSS (wybór najlepszego zdjęcia) automatycznie wybiera i zapisuje jedno najlepsze zdjęcie spośród 10 kolejnych ujęć
- Funkcja stref czasowych ułatwiająca ustawienie czasu lokalnego w każdym miejscu na świecie
- 4-krotny zoom cyfrowy umożliwia jeszcze większe zbliżenia
- Możliwość wyboru sposobu ustawiania ostrości w trybie filmowym dzięki trybom pojedynczego AF i ciągłego AF
- Pełny wybór ustawień balansu bieli: automatyczny ze sterowaniem TTL, 5 trybów manualnych (Światło dzienne, Światło żarowe, Światło jarzeniowe, Pochmurno i Lampa błyskowa) oraz pomiar balansu bieli
- Opcje odtwarzania: pojedyncze zdjęcie, widok miniatur (4 lub 9 zdjęć jednocześnie), pokaz slajdów
- Wbudowana lampa błyskowa: dostępne ustawienia błysk automatyczny, automatyczny z redukcją efektu czerwonych oczu (Redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), bez błysku, błysk wypełniający oraz synchronizacja z długimi czasami migawki.
- Redukcja szumów zapewnia lepszą reprodukcję kolorów w trybach Zmierzch/Świt oraz Zdjęcia nocne - krajobraz

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2